Strona główna » Małe dziecko » Dieta i żywienie » Kolektor mleka z piersi – czemu służy i jak z niego korzystać?

Kolektor mleka z piersi – czemu służy i jak z niego korzystać?

kolektor mleka

Czym kolektor mleka różni się od laktatora? Jakie ma wady i zalety? Kto powinien po niego sięgnąć?

Pojęcie kolektora mleka jest stosunkowo nowe i błędnie stosowane jako zamiennik laktatora. W rzeczywistości, choć oba akcesoria służą odciąganiu pokarmu z piersi, różnią się znacząco budową, sposobem działania i zastosowaniem.

Co to jest kolektor mleka?

Najprościej rzecz ujmując, kolektor jest biernym odciągaczem pokarmu z piersi. Ma postać silikonowej butelki z kapturkiem, który nakłada się na pierś. Nie wykorzystuje on prądu ani manualnego pompowania, ale działa na zasadzie próżni powstającej po zassaniu nasadki. Jest więc lekki i atrakcyjnie niewielki, bardzo łatwo w obsłudze i stosunkowo tani.

W porównaniu z klasycznymi laktatorami, które aktywnie odciągają mleko z piersi, nie powoduje żadnego dyskomfortu, nie wydaje nieprzyjemnych dźwięków i nie wprawia kobiet w zakłopotanie poprzez skojarzenia z… dojarką. Ogólnie więc jest znacznie przyjaźniejszy w obsłudze, wspierając żywienie niemowlaka.

Jak działa kolektor mleka i w jakim celu się go stosuje?

Głównym przeznaczeniem kolektora są pierwsze tygodnie po porodzie, kiedy pokarmu jest zwykle aż nadto. Bardzo często podczas karmienia dziecka jedną piersią, mamy obserwują spontaniczny wyciek mleka z drugiej piersi. Kolektor pomoże ów cenny pokarm zgromadzić na późniejsze potrzeby, eliminując potrzebę odciągania i zapobiegając bolesnym nawałom.

Nawet, jednak gdy laktacja się ustabilizuje i mleko nie „strzela” już strumieniami, kolektor może dzięki wspomnianemu już próżniowemu zassaniu w łatwy sposób gromadzić pokarm dla maluszka.

Czemu służy zbieranie pokarmu laktatorem?

Zapasy mleka matki to nieoceniona pomoc w życiu każdej rodziny. Przechowywane na wieczór, gdy rodzice chcą wyjść, czy mrożone na zaś, pozwala pokryć potrzeby rosnącego głodomora bez sięgania po mleko modyfikowane. Można je wykorzystywać nie tylko jako alternatywę klasycznego karmienia, ale także „płyn” do podawania leków, przygotowania kaszek czy nawet pielęgnacji maluszka. Jednym słowem, celem nadrzędnym jest oczywiście zdrowie niemowlaka!

Instrukcja obsługi kolektora

Jak więc skorzystać z dobrodziejstw kolektora? Nic prostszego. Starannie umytą silikonową butelkę przystawiamy przed karmieniem do piersi, tak, aby kapturek nakrył cały jej wierzchołek. Przed nałożeniem butelkę należy ścisnąć, tak, aby wytworzyć w niej próżnię, która dzięki prostym prawom fizyki stworzy siłę ssania. Ponieważ w czasie karmienia piersi „płyną mlekiem” dzięki działaniu matczynych hormonów, dziecko może spokojnie się najeść, a z drugiej strony gromadzi się pokarm na później.

Po użyciu kolektor można umyć w zmywarce, a samo zdejmowanie nakładki nie stwarza żadnego dyskomfortu nawet w przypadku poranionych brodawek. Dla ułatwienia obsługi kolektory posiadają zatyczki, które zapobiegają wylewaniu się pokarmu.

Czy kolektor jest bezpieczny w użyciu?

Sposób działania kolektora jest na tyle prosty, że nie stwarza żadnego ryzyka ani dla matki, ani dla niemowlęcia. Produkty opatrzone stosownym atestem Polskiego Zakładu Higieny wykonane są z materiałów bezpiecznych, których składniki nie przenikając do zebranego mleka. Nie zawierają więc kontrowersyjnego bisfenolu A. Przed zakupem należy jednak dla pewności skontrolować informacje producenta na opakowaniu.

Co robić ze zgromadzonym mlekiem?

Odciągnięcie pokarmu to tylko pół sukcesu – trzeba jeszcze wiedzieć jak je przechowywać. Specjalnie dla Czytelniczek przygotowaliśmy zbiór zasad dotyczących gromadzenia mleka z piersi:

  • Mleko przechowuje się w specjalnie przeznaczonych do tego, szczelnie zamykanych pojemnikach.
  • Pokarm odciągnięty do kolektora i przechowywany w temperaturze pokojowej (do 37 stopni) może być bezpiecznie podany dziecku w ciągu kolejnych czterech godzin.
  • Po umieszczeniu w lodówce pokarm można przechowywać nawet 48 godzin. Należy przy tym zwracać uwagę, aby pojemniki umieszczać na półkach jak najbliżej tylnej ściany, gdzie temperatura jest najniższa. Przechowywanie mleka na drzwiach lodówki jest wysoce niewskazane.
  • Mleko z piersi można również mrozić. W zamrażalnikach z temperaturą wewnętrzną ok. – 14 stopni C może ono być przetrzymywane do 4 miesięcy, w temperaturze -20 stopni C nawet pół roku.
  • Schłodzone mleko przed podaniem dziecku należy podgrzać do temperatury 37 stopni za pomocą specjalnego podgrzewacza lub poprzez umieszczenie butelki z pokarmem w stosownie ciepłej wodzie.
  • Rozmrożone w lodówce mleko można przechowywać przez 24 godziny; po rozmrażaniu w ciepłej wodzie zdatność do użycia skraca się na 4 godziny.
  • Uwaga! Raz rozmrożonego pokarmu nie należy nigdy ponownie zamrażać.

Jeśli masz wątpliwości na temat bezpieczeństwa danej porcji pokarmu, zawsze lepiej jest ją wylać i sięgnąć po nową. Kolektor mleka pozwoli Ci regularnie gromadzić zapasy na każdą ewentualność!

 

 

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki