Strona główna » Małe dziecko » Dieta i żywienie » Kolka niemowlęca: 4 skuteczne sposoby + 3 sposoby, których lepiej nie próbuj

Kolka niemowlęca: 4 skuteczne sposoby + 3 sposoby, których lepiej nie próbuj

kolka_Niebieskie_Pudełko

Kolka niemowlęca to problem ogromnej liczby rodziców. Nieprzespane noce i ciągły płacz maluszka powodują niepokój, smutek, złość i frustrację. Na szczęście można jej zapobiec i radzić z nią sobie naturalnymi metodami. Podpowiadamy Wam 4 skuteczne (i bezpieczne) sposoby na kolkę niemowlęcą i przestrzegamy przed 3 sposobami, których nie powinniście próbować dla dobra Waszego dziecka.

CO TO JEST KOLKA NIEMOWLĘCA I SKĄD SIĘ BIERZE?

Kolką niemowlęcą przyjęło się nazywać dolegliwości dziecka, które objawiają się napadowym płaczem z podkurczaniem nóżek, zwiększoną ilością gazów jelitowych i zwiększonym obwodem brzuszka. Występuje nawet u ok. 40% niemowląt, od ok. 3. tygodnia życia do ok. 3-4 miesiąca życia, niezależnie od tego, czy maluszek jest karmiony mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym.

Jej najczęstsze przyczyny to:

  • Nadwrażliwość lub alergia na białko mleka krowiego i białko sojowe;
  • Nietolerancja dwucukrów, m.in. laktozy;
  • Zaburzenia jelitowe, wynikające np. z uszkodzenia błony śluzowej jelita;
  • Problemy układu nerwowego dziecka wynikające z nieprawidłowego kontaktu emocjonalnego matki z dzieckiem;
  • Nieprawidłowe trzymanie dziecka przy karmieniu i/lub nieprawidłowe karmienie dziecka.

KOLKA NIEMOWLĘCA – JAK JEJ ZAPOBIEC?

Zapobieganie kolce niemowlęcej u dziecka karmionego piersią:

  • Wyeliminuj z diety kofeinę, ostre przyprawy i warzywa powodujące wzdęcia, fasolę, groch, kapustę czy brokuły. Możesz także odstawić popularne alergeny, takie jak pszenicę czy orzechy;
  • Jeśli lekarz stwierdzi objawy alergii na krowie mleko, wyeliminuj z diety nabiał na ok. 2 tygodnie. U dzieci bez takiej alergii wyeliminowanie nabiału z diety mamy nie przyniesie żadnych rezultatów;
  • Karm maluszka w pozycji uniesionej, prawie pionowej. Dzięki temu nie będzie połykał podczas ssania zbyt dużo powietrza. Pozostaw go w tej pozycji 30 minut po karmieniu;
  • Karm bez pośpiechu – nie zmieniaj zbyt szybko piersi. Jeśli tak robisz, Twoje dziecko z obu piersi pobierze głównie pokarm z większą ilością laktozy, która zwiększa produkcję gazów w jelitach, a więc także objawy kolki;
  • Po karmieniu dopilnuj, by dziecku się odbiło;

Zapobieganie kolce niemowlęcej u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym:

  • Kup odpowiednie akcesoria, które zapobiegną połykaniu zbyt dużych ilości powietrza przez dziecko. Może to być butelka antykolkowa lub smoczek ze specjalnymi zaworkami, które regulują ilość powietrza wpuszczanego do środka;
  • Po karmieniu dopilnuj, by dziecku się odbiło;
  • Jeśli lekarz stwierdzi u dziecka alergię, być może będziesz musiała zastąpić mieszanki z białkami mleka krowiego na hydrolizaty.

SPRAWDZONE SPOSOBY NA KOLKĘ NIEMOWLĘCĄ

  1. Delikatny masaż brzuszka – czuły dotyk i bliskość rodzica przede wszystkim znakomicie uspokajają dziecko i mogą ulżyć mu w bólu. Pamiętaj, że maluszek lubi zdecydowane ruchy pełną dłonią, a nie delikatne muskanie po brzuszku.
  2. Ogrzanie brzuszka – najlepiej przy pomocy bezpiecznego ogrzewacza przeznaczonego dla niemowląt, a nie tradycyjnego termoforu. Powinna pomóc także ciepła kąpiel – zwróć uwagę, by cały brzuszek malca był zanurzony.
  3. Brzuszek do brzuszka – czyli noszenie dziecka gołym brzuszkiem do ciała rodzica. Delikatnie ogrzewa brzuszek i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Noszenie zdecydowanie zredukuje też niepokój maleństwa.
  4. Opatulenie dziecka – ciasno opatulony maluszek czuje się bezpieczniej. To świetny sposób szczególnie dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2. miesiąca życia.

I wreszcie na koniec sposób, z którego korzysta wiele rodziców, choć jego skuteczność nie została w żaden sposób udowodniona – podawanie dziecku leków, kropelek lub herbatki z kopru włoskiego na kolkę. Wszystkie te preparaty działają raczej na zasadzie placebo – bardziej uspokajają rodziców niż rzeczywiście radzą sobie z kolką niemowlęcą. Nie zmienia to faktu, że spokojni rodzice, to spokojne dziecko. A więc jeśli podanie maluszkowi herbatki koperkowej Cię uspokaja, nie ma powodu, byś tego nie robiła.

KOLKA NIEMOWLĘCA – TYCH SPOSOBÓW LEPIEJ NIE PRÓBUJ!

  1. Ogrzewanie brzuszka dziecka suszarką – ten “tajemny” sposób znajdziecie na wielu forach dla rodziców. Może nawet usłyszycie, że nic innego nie działa na kolkę niemowlęcą tak jak ciepłe powietrze z suszarki. Jednak ten sposób jest też bardzo niebezpieczny, ponieważ bardzo łatwo można poparzyć delikatną skórę maluszka. Niestety, poparzone w ten sposób dzieci to norma na pediatrycznych izbach przyjęć. Ogrzej brzuszek malca przy pomocy bezpiecznych metod, o których pisaliśmy powyżej.
  2. Potrząsanie dzieckiem – to kolejny sposób podpatrzony na forach dla rodziców. Potrząsanie maluszkiem to dla niego bardzo silna negatywna stymulacja. Jeżeli nawet uspokoi się w jej wyniku, to będzie to uspokojenie wynikające z działania mechanizmu obronnego. Potrząsanie niemowlęciem może też wywołać tzw. zespół dziecka potrząsanego, który może prowadzić do krwotoku i uszkodzenia mózgu.
  3. Włączenie odkurzacza przy dziecku – prawdopodobnie polecane ze względu na to, że dzieciaczki lubią jednostajny dźwięk i szum, a taki emituje odkurzacz. Jednak pamiętajmy, że odkurzacz poza szumem wzbija także w powietrze kurz i roztocza, którymi oddycha później dziecko. Lepiej niż odkurzacz zadziałają szumiące odgłosy wydawane przez rodzica albo szumiącego misia.

A Wy jak sobie radzicie z kolką niemowlęcą? Macie swoje sprawdzone sposoby?

 

Źródła: Hanna Szajewska Kolka niemowlęca – skuteczność różnych metod leczenia, “Nowa Pediatria” 2/2002, s. 110-112; www.forumpediatryczne.pl; www.mataja.pl.

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

U nas również Delicol dał radę. Córka miała nietolerancje laktozy, po 2 tygodniach płaczu w dzień i w nocy nasza pediatra zaproponowała wprowadzenie tych kropli i zmiana była niesamowita bo już na drugi dzień była spora poprawa Potem było z dnia na dzien coraz lepiej. Ja dawałam po 5 kropli max 5 razy dziennie przed karmieniem. Najważniejsze to pilnowanie dawkowania, nie powinno się zapominać o dawce, bo jedynie regularne podawanie pomaga. U nas pomogło jeszcze dodatkowo odstawienie nabiału a przede wszystkim sera żółtego, ale to po konsultacji z pediatra i fizjoterapeuta.

No i po karmieniu dobrze jest masować brzuszek dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dzięki temu pobudzasz trawienie mleka.

ja podaję małej od paru tygodni acidolac w kroplach i jest duża poprawa. Kolki są o wiele rzadsze

Z naszym starszym synem Wojtusiem mieliśmy z kolkami niezłe przeboje – całe noce nieprzespane, traciliśmy z mężem nadzieję, że to się kiedykolwiek skończy. Próbowaliśmy wszystkiego: znanego i reklamowanego espumisanu, , bobotica, robiliśmy masaże, ogrzewaliśmy brzuszek – nic nie pomagało. Dopiero pediatra zaproponował nam esputican i pomogło! Dużo mniej znany i reklamowany lek, a okazał się strzałem w dziesiątkę. Przy kolejnym dziecku wiedzieliśmy już co robić i esputican był przygotowany w apteczce. Oczywiście również pomógł. Teraz polecam wszystkim koleżankom, bo wiem co to znaczy bezradność, kiedy dzieciątko zwija się z bólu.
Trzymajcie się dziewczyny!

Dziwię się, ze w tych 4 sposobach na kolke nie został wspomniany Delicol. W sytuacji jeśli kolka jest powodowana nietolerancją laktozy, pomoże w zasadzie jedynie środek zawierający w sobie enzym laktazę, a taki enzym zawiera w sobie właśnie Delicol. Moja córka skonczyla juz roczek, tak więc kolki odeszły już w zapomnienienie, jednak swego czasu dały w kośc i jej i nam. Do czasu do kiedy nie wprowadziłam delicolu trwały dobrych kilka tygodni (próbowałam wielu sposobow, w końcu wybrałam sie do lekarza pediatry i pani doktor w pierwszej kolejności zapytała sie czy nie spróbowaliśmy Delicolu, tego samego dnia kupilam w aptece). Córa kolki miała bardzo silne, momentalnie twardniał jej brzuszek. . Po delicolu kolki już nie wracały, aczkolwiek od razu tutaj napiszę, że trzeba wykazywać się konsekwencja, bo trzeba podawać krople do każdego karmienia.

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki