Oddając dziecko w opiekę niani, pozwalasz mu zachować przyjemne i znacznie spokojniejsze warunki niż w przypadku żłobka: mniej dzieci, to bowiem mniej stresu i zmęczenia, mniej hałasu i nadmiaru bodźców. To dobry sposób jak oswajać niemowlę z ludźmi, ale w całkowitej błogości domowego zacisza. Bez różnicy czy opiekunka sama ma dzieci, czy nie, jeśli wybierzesz ją starannie i skrupulatnie, zapewnisz swej pociesze towarzystwo doświadczone, cierpliwe i przyjacielskie.
Dzieci w żłobkach mają też niezwykłą zdolność do przekazywania sobie wirusów i bakterii, zwłaszcza że większość czasu spędzają zamknięte w czterech ścianach. I podczas gdy opiekunka z zewnątrz teoretycznie również może zarazić malucha przeziębieniem czy grypą, ryzyko jest diametralnie niższe. Przypomnijmy zaś, że częste infekcje w okresie wczesnego dzieciństwa, mogą negatywnie wpływać na rozwój układu odpornościowego, stwarzając zagrożenie np. rozwinięcia astmy w przyszłości.
Największą korzyścią z posiadania niani dla dziecka jest niewątpliwie fakt, że godziny jej opieki są zwykle znacznie bardziej elastycznie niż w przypadku żłobka. To szczególnie ważne dla matek wykonujących profesje wymykające się klasycznym godzinom pracy, np. sprzedawczyniom, lekarkom, itd. Z nianią można umówić się na wczesne godziny ranne lub późne wieczorne, a nawet na weekendy. Jej opiekę możesz wykorzystać w celu częściowego wyręczenia się na kilka godzin lub na całe dni. Możesz zadzwonić do niej ad hoc, gdy chcecie z mężem udać się na kolację, lub poprosić ją o godzinę dłuższą opiekę, jeśli stoisz w korku. Możesz wreszcie umówić się na cały rok albo tylko wybrane jego okresy – wszystko jest możliwe, a Ty określasz zasady!
Naturalnie, kluczem do sukcesu jest znalezienie tej właściwej niani, która będzie odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom. Nie wszystkie opiekunki proponują bowiem ten sam zakres dyspozycyjności i nie wszystkie są skłonne zaakceptować krótkie czy bardzo długie godziny, albo też częste zmiany w grafiku. Z odrobiną cierpliwości i dobrym wywiadem na pewno jednak uda Ci się znaleźć osobę pasującą do Twoich oczekiwań.
Dalszym ważnym atutem niani jest fakt, że może, a wręcz powinna, ona dostosować się do Twoich wyobrażeń i wymagań, co nie jest zwykle możliwe w żłobku. Możesz więc zażyczyć sobie śmiało kładzenia maluszka spać w ściśle określonych godzinach, określić pożądaną długość przebywania na świeżym powietrzu, wymagać podawania takich, a nie innych posiłków. Regulować możesz nawet takie kwestie jak stosowanie nawilżających chusteczek do mycia pupy czy odgrzewanie obiadków dla niemowlaka w kuchence mikrofalowej. Dobra niania musi uznać wszystkie Twoje preferencje, niezależnie od własnych poglądów, bo Ty jesteś przecież Mamą i jej szefową! Co więcej, poszczególne dzieci mogą wymagać bardziej zindywidualizowanej opieki – doprowadzania na rehabilitację, takich czy innych środków ochrony, itd. Z nianią niemowlę nie jest też zmuszone do uczestniczenia w zajęciach czy zabawach, które jemu akurat nie odpowiadają.
Wreszcie, choć nic nie zastąpi dziecku opieki i czułości mamy, w wieku niemowlęcym kluczowy jest aspekt obecności osoby, która będzie reagować natychmiast i stosownie do okoliczności. Jeśli maluszek płacze, niania weźmie go na ręce, aby się uspokoił; na tak długo, jak będzie trzeba. W żłobku tego typu atencja nie jest możliwa z oczywistych przyczyn.
Nawet jeśli korzystasz ze wspólnej opieki z innymi dziećmi, i Twój maluszek będzie musiał czasem chwilę poczekać, różnica między dwójką czy trójką podopiecznych a dziesiątką jest naprawdę znacząca. A owo osobiste podejście i reagowanie na potrzeby za pomocą tulenia, śpiewania, szeptów czy zabaw pozwala również dziecku na rozwinięcie emocjonalnej więzi z nianią, która, przekłada się na rozwój psychologiczny, poczucie bezpieczeństwa, a także otwartość na ludzi. W wielu domach niania staje się wręcz członkiem rodziny, które potomstwo pamięta z nostalgią przez długie lata. Czy może być zaś coś lepszego na początku życia niż jeden dodatkowy człowiek, który troszczy się, uważa i zna nas od podszewki?
Tagi: niania, opieka nad dzieckiem, żłobek
Dodaj komentarz