Powodem powszechności zmian skórnych na pośladkach i udach jest dość oczywisty fakt – skóra niemowlęcia jest na tyle delikatna i cienka, że nie wytwarza jeszcze warstwy lipidowej chroniącej nas, dorosłych, przed stykiem z czynnikami zewnętrznymi. A mowa nie o byle jakich „czynnikach” – mocz i luźne kupki mają najczęściej dość kwaśny odczyn i niepozbawione są drobnoustrojów – bakterii czy grzybów. W połączeniu z ciepłem pod śpioszkami i dość ciasnym przyleganiem gwarantującym funkcjonalność pieluszki jest to gotowa recepta na stan zapalny. Pojawianiu się odparzeń oraz pieluszkowego zapalenia skóry dodatkowo sprzyjają:
Przebieg może być przy tym różny – od pojedynczych zaczerwienionych linii, najczęściej pokrywających się z krawędziami pieluchy, po rozległe malinowe placki objawiające się na pośladkach, udach i genitaliach. Niemowlę może być z tego powodu bardzo podrażnione i źle reagować na przewijanie.
Zdaniem wielu specjalistów prewencja polegająca na częstym zmienianiu pieluszek, wykorzystaniu produktów hipoalergicznych i regularnym wietrzeniu skóry to najlepsze, co może zrobić mama. Gdy do stanu zapalnego już jednak doszło, chodzi o to, aby do minimum skrócić cierpienia maluszka i wówczas z pomocą przychodzą specjalistyczne kremy na odparzenia.
Dostępne w aptece lub drogerii różnią się dość znaczenie cenami, ale nierzadko i składem. Dla wielu mam w praktyce ważna jest również konsystencja – produkty trudne do rozsmarowania przynoszą niemowlęciu dalszy dyskomfort, choć mogą być bardziej skoncentrowane w formule. Jak to zwykle bywa, ilu rodziców, tyle opinii, ale z analizy rynkowej pozytywnie wyróżniają się poszczególne preparaty.
Skład: parafina, tlenek cynku, lanolina, syntetyczny wosk pszczeli, alkohol benzylowy, beznoesan benzylu, cynamonian benzylu
Opis: Sudocrem to już legenda na rynku. Jest to preparat wyraźnie przeciwzapalnym, przeznaczonym do aktywnego zwalczania bakterii i grzybów. Aplikowany na skórę chroni i natłuszcza, a jednocześnie leczy zaistniałe już zmiany. Konsystencja jest nieco gęstsza i pozostawia na skórze wyraźną białą warstwę, ale ma ona ważną funkcję w ochronie przed kolejnymi podrażnieniami. Mamy chwalą sobie przede wszystkim bardzo szybki okres leczenia oraz neutralnych zapach.
Skład: deksapantenol, oczyszczona lanolina
Opis: Sprzedawany jako maść ochronna, a więc prewencyjna, bardzo dobrze radzi sobie z istniejącymi już odparzeniami. Na plus należy zaliczyć przede wszystkim mało skomplikowany skład, pozbawiony niepotrzebnych substancji irytujących oraz przyjemnie lekką konsystencję. Mamy zachwalają również wydajność i wszechstronność – maść można stosować na bardzo różne typy podrażnień i otarć. Tajemnicą skuteczności jest wysoka zawartość prowitaminy B5 – substancji znanej ze zdolność do nawilżania, łagodzenia, gojenia i regenerowania naskórka.
Skład: prowitamina B5, ekstrakt z bawełny, tlenek cynku, witamina E, mieszanina kwasów tłuszczowych nienasyconych: arachidonowego, linolowego, linolenowego
Opis: Preparat za bardzo przyjazną cenę, o wyraźnej funkcji leczniczej wynikającej z przeciwzapalnego działania tlenku cynku. Mamy chwalą sobie łatwą aplikację i szybką ulgę łatwo do zaobserwowania u dziecka. Zapach jest bardzo przyjemny, ale nie powoduje podrażnień nawet u wrażliwych niemowląt. Ziajką można również z powodzeniem smarować zaczerwienia na buzi wynikające z wpływu negatywnych czynników atmosferycznych.
Skład: tlenek cynku, gliceryna, trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego, olejek jojoba, olej słonecznikowy
Opis: Krem przeznaczony przede wszystkim dla małych alergików mających szczególnie częste problemy ze skórą i źle reagujących na popularne kosmetyki. Naturalne oleje wzmacniają barierę lipidową naskórka i chronią przed działaniem moczu i kału na skórę. O właściwościach leczących decyduje tlenek cynku – łagodny i wskazany nawet dla noworodków. Chwalony przede wszystkim za właściwości hipoalergiczne i wysoką skuteczność w łagodzeniu zmian.
Skład: tlenek cynku, destylat oleju słonecznikowego, dwa naturalne, opatentowane składniki aktywne: Avocado Perseose, Oxeoline Alcacea
Opis: Krem o bardzo lekkiej konsystencji, który łatwo się wchłania i chroni pupę dziecka, ale pozostawiania widocznej warstwy. Polecany do stosowania przy każdej zmianie pieluszki. Nie zawiera substancji zapachowych ani konserwantów, a opatentowane kompleksy naturalne mają za zadanie skutecznie regenerować naskórek. Idealny jako codzienna prewencja odparzeń.
Skład: tlenek cynku, pantenol
Opis: Lekki, prosty w składzie krem o bardzo wysokiej zawartości tlenku cynku (aż 20%). Przeznaczony do codziennej pielęgnacji, przede wszystkim jako środek prewencyjny. Mamy chwalą sobie wydajność i łatwość wchłaniania oraz widoczne natłuszczenie skóry dziecka. Dodatkowym atutem jest przyjemny zapach oraz bardzo poręczne opakowanie, umożliwiające łatwe stosowanie kremu nawet na spacerach.
Skład: tlenek cynku, parafina, lanolina, gliceryna, kwas mleczny, alkohol fenyloetylowy
Opis: Krem o wyraźnym działaniu ściągającym i regenerującym polecany przede wszystkim do istniejących już zmian skórnych. Nie jest przeznaczony dla alergików, gdy silniejsza formuła może podrażniać, ale okazuje się wyjątkowo skuteczny w łagodzeniu pieluszkowego zapalenia skóry. Jest bardzo wydajny, raczej gęstszy i całkowicie pozbawiony zapachu.
Skład: olej lniany z pierwszego tłoczenia, lanolina, wazelina
Opis: Apteczny preparat wielofunkcyjny zachwalany przez wiele mam. Opracowany jako środek łagodzący stany zapalne skóry w postaci odparzeń, wyprysków, nadmiernej suchości. Działa na zasadzie natłuszczania i nawilżania skóry, chroniąc przed zawartością pieluszki. Nie leczy co prawda aktywnie infekcji, ale optymalizuje stan naskórka pozwalając na naturalny powrót do równowagi.
Tagi: atopowe zapalenie skóry, krem, Krem na odparzenia, pieluszkowe odparzenie skóry, pieluszkowe zapalenie skóry
Dodaj komentarz