Poniżej przedstawiamy pozycje książkowe zarówno dla dzieci jak i rodziców które zalecamy przeczytać.
Lektury dla dzieci:
„Cześć! Mówi miś Olo”
Dla najmłodszych. Mama i tata proszą Ola, żeby im pomógł zajmować się dzidziusiem. Ale Olo nie chce wykąpać dzidziusia. Nie chce go karmić ani ululać. Ale kiedy mama i tata śpią, Olo robi coś, z czego jest bardzo dumny.
„Miś Remiś jest zazdrosny”, Denise Chabot
Mama Remisia urodziła śliczną córeczkę. Wszyscy się cieszą? Nie! Remiś myśli, że mama nie ma już dla niego tak dużo czasu jak dawniej! Czy to prawda?
„Krecik i mama zajączków”, Zdenek Miler
Jak przychodzą na świat małe zajączki? Dokładnie tak samo jak dzieci. Zajęcza rodzina oczekuje narodzin potomstwa, a cały las cieszy się z nowych przyjaciół. Krecik oczywiście musi w tym uczestniczyć i pomagać.
„Ludzkie ciało. Świat w obrazkach”
Dzięki przystępnym opisom oraz barwnym obrazkom dziecko odkryje strona po stronie, jak działa jego organizm. Zrozumie dlaczego musi jeść, myć się, spać lub uprawiać sport. Dowie się też, jak w łonie matki rozwija się życie.
„Piotruś, Kasia i maleństwo”, Grethe Fagerström i Gunilla Hansson
Edukacja seksualna dla dzieci od lat 6. Książka wyróżniona nagrodą niemieckiej literatury młodzieżowej. W Polsce wycofana ze sprzedaży z przyczyn obyczajowych, do kupienia w antykwariatach i pojedynczych księgarniach internetowych. Książka ta skonstruowana w formie opowiadania obrazkowego przedstawia w dialogach Piotrusia i Kasię Kujawskich oczekujących siostry albo brata.
„Franklin czeka na siostrzyczkę”, „Franklin będzie starszym bratem”, „Franklin wybacza siostrzyczce” – z serii o sympatycznym żółwiku
„Natalka będzie miała rodzeństwo”
Pełna ciepła opowieść o małej dziewczynce, która czeka wraz z rodzicami na narodziny rodzeństwa.
„Tosia i Tymek i małe dziecko”
Najlepszym sposobem na zaradzenie wszystkim smutkom i wątpliwościom jest oczywiście lektura książeczek o przygodach Tosi i Tymka. Tosia i Tymek to bliźnięta, które z humorem wprowadzą Wasze maluchy w świat zwyczajnych, ale czasem bardzo trudnych spraw. Wszystkie opowieści są po mistrzowsku napisane wierszem przez Wandę Chotomską.
„Pytania i odpowiedzi dla 3-6 latków. Narodziny”, Agnes Vandewiele
Książka w prosty i wesoły sposób zaspokaja naturalną ciekawość małego dziecka. Barwne ilustracje rozwijają zmysł obserwacji, a zawarte w książce informacje wzbogacają wiedzę małego odkrywcy. Książka odpowiada na pytania: Dlaczego potrzebni są mama i tata, aby urodziło się dziecko, jak dziecko wydostaje się z brzucha mamy, kiedy dziecko nauczy się chodzić samodzielnie.
„Wszystkich was kocham najbardziej”, Sam McBratney
Urocza opowieść o rodzinie misiów, w której wszystkie dzieci kochane są tak samo mocno, mimo, że tak bardzo różnią się między sobą.
„Ja też chcę mieć rodzeństwo”, Astrid Lindgren
Peter bardzo się cieszy, że będzie miał rodzeństwo. Ale tylko do momentu, gdy w domu pojawia się mała Lena… Młodsza siostra cały czas tylko płacze i krzyczy, a rodzice ciągle się nią zajmują. Peter boi się, że rodzice bardziej kochają Lenę niż jego. Żałuje, że w ogóle chciał mieć rodzeństwo. Bo czy nie lepiej byłoby mieć trzykołowy rowerek? Wspaniała i wzruszająca opowieść mistrzyni gatunku.
„Będziemy mieli drugie dziecko. Magia serca i miłości”, Elżbieta Zubrzycka
Czy oczekując drugiego dziecka, odczuwasz niepokój, że odbierze ono część miłości pierworodnemu? Czy twoje dziecko też się niepokoi? Nie obawiajcie się. Z tej książki wszyscy się dowiedzą, że serce ma jest magiczne i składa się z wielu kieszonek. Gdy pierwsze dziecko przychodzi na świat, jedna kieszonka wypełnia się miłością, a kiedy urodzi się drugie, równie silna miłość pojawia się w drugiej kieszonce, przeznaczonej tylko dla niego. Nastąpi wiele zmian w życiu rodziny, i warto się do nich przygotować z zaciekawieniem i otwartością. Książka przedstawia też ciekawe informacje, jak kolejność urodzin wpływa na kształtowanie się charakteru, jakie korzyści wypływają narodzenia sie jako pierwsze, drugie lub trzecie dziecko w rodzinie. Zarazem uspokaja i uczy, jak rozwiązywać konflikty pomiędzy rodzeństwem w taki sposób, żeby nad nimi zawsze górowała miłość.
Poradniki dla rodziców:
„Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością”, Adele Faber, Elaine Mazlish, Wyd. Media Rodzina
Popularny poradnik dla rodziców zawierający praktyczne i życiowe przykłady, jak ułatwić własnym dzieciom życie w zgodzie, by samemu żyć godnie. Książkę uzupełnia suplement: Doświadczenia rodziców polskich.
„Rodzeństwo – miłość, nienawiść, solidarność, Katharina Ley, Wyd. Instytut Wydawniczy PAX
Relacje między rodzeństwem – obejmujące pełną skalę uczuć i odniesień, od miłości i solidarności do rywalizacji i nienawiści – uważane są za dobrą “szkołę życia”.
„Rodzeństwo – Jaś i Małgosia czy Kain i Abel”, Capodieci Salvatore, Wyd. Instytut Wydawniczy PAX, seria: Wychowanie bez porażek
Utarczki, kłótnie, bijatyki, zazdrość, czasami zaciekłe wojny i długotrwałe konflikty; z drugiej strony – harmonia, porozumienie, wspólne odkrywanie świata, ekscytujące przygody z dzieciństwa, wspomnienia na całe życie. Co naprawdę nas łączy, a co dzieli z bratem lub siostrą, z którymi przez lata mieszkamy pod jednym dachem? Książka znanego włoskiego psychologa i psychoterapeuty ukazuje skomplikowane formy relacji między rodzeństwem.
Odwołując się do analiz socjologicznych, wątków literackich, a także konkretnych przypadków ze swej bogatej praktyki zawodowej, Salvatore Capodieci ukazuje fascynującą, a zarazem trudną drogę, którą wspólnie przebywa rodzeństwo. Brata lub siostrę mamy przecież na całe życie!
Dodaj komentarz