Strona główna » Przed ciążą » Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

mdłości w ciąży

Mówi się, że silne mdłości i wymioty w ciąży to gwarancja jej pozytywnego przebiegu. Czy tak jest naprawdę? Dlaczego kobiety w ciąży mają mdłości? Czy rzeczywiście występują tylko rano? Kiedy możesz się ich spodziewać? Czy mogą zaszkodzić dziecku? I wreszcie – jak sobie skutecznie z nimi radzić?

Czy każda kobieta ma mdłości w ciąży?

Według różnych badań mdłości w ciąży doświadcza od 50% do 80% przyszłych mam. Wiele wskazuje na to, że o wystąpieniu mdłości decydują m.in. czynniki genetyczne. Oznacza to, że jeśli Twoja mama lub siostra wspominają początek ciąży jako pasmo nieustających wycieczek do toalety, z dużym prawdopodobieństwem będzie tak również u Ciebie.

Mdłości mogą zależeć także od wieku przyszłej mamy. Według wyników niektórych badań im młodsza mama, tym większa szansa na ciążowe mdłości. Ich występowanie może także nasilać ciąża mnoga.

2 dobre wiadomości na temat mdłości w ciąży

Mdłości i wymioty wbrew pozorom nie są takie zupełnie bez sensu, choć to zrozumiałe, że masz ich zupełnie dosyć. Na szczęście mdłości w ciąży mają też swoje dobre strony.

  • Po pierwsze, wystąpienie mdłości w pierwszym trymestrze ciąży oznacza, że w organizmie rośnie stężenie progesteronu, czyli hormonu, który odpowiada za podtrzymanie ciąży. Świadczą o tym m.in. badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Liverpoolu, według których mdłości i wymioty w ciąży zmniejszają ryzyko poronienia.
  • Po drugie, mdłości w ciąży mogą uchronić Cię przed nowotworem piersi. Tak sugerują badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Buffalo. Zgodnie z ich wynikami u kobiet, które doświadczają silnych mdłości i wymiotów w ciąży, ryzyko zachorowania na raka piersi spada aż o 30%.

Jednak pamiętajmy, że ok. 20-30% kobiet nie odczuwa w ciąży żadnych mdłości i wymiotów i jest to najzupełniej normalne. Nie wzrasta u nich także ryzyko poronienia.

Kiedy możesz się spodziewać pierwszych mdłości? Kiedy powinny ustąpić?

Najprawdopodobniej mdłości dopadną Cię w okolicach 40. dnia ciąży, czyli inaczej mówiąc po upływie 40. dni od Twojej ostatniej miesiączki. Zwyczajowo przyjęło się bowiem w taki sposób liczyć czas trwania ciąży.

Oczywiście nie jest to żadna reguła i równie dobrze możesz odczuwać mdłości nawet 10 dni wcześniej lub dużo później. Zdecydowana większość kobiet, u których występują mdłości, doświadczyła ich po raz pierwszy przed upływem 56. dnia od ostatniej miesiączki. Kulminacja mdłości i wymiotów występuje najczęściej pomiędzy 8. a 12. tygodniem ciąży. Po 12. tygodniu mdłości powinny ustąpić, choć u co 5. ciężarnej zdarzają się nawet później i ciągną się do samego porodu.

Czy mdłości w ciąży mogą zaszkodzić dziecku?

Na szczęście nawet silne mdłości i wymioty w żaden sposób nie zagrażają ciąży ani zdrowiu dziecka oraz nie prowadzą do poronienia. Wiele mam boi się, że jeśli zwracają non stop prawie wszystko, co jedzą, ich dziecko jest pozbawione składników odżywczych. Nie przejmuj się tym – Twoje dziecko jest w stanie pobrać z organizmu wszystko, co jest mu niezbędne do rozwoju.

Jak sobie radzić z mdłościami w ciąży? 10 skutecznych sposobów.

Masz już dość codziennych mdłości? Nie pozwól im zrujnować pierwszego trymestru ciąży! Podpowiadamy, jak w prosty sposób zapobiegać mdłościom oraz jak sobie z nimi radzić:

  1. Przestaw się na lekkostrawną dietę – tak radzi Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Ciężkie, smażone potrawy mogą nasilać mdłości i wymioty. Z kolei dieta bogata w węglowodany złożone i białko łagodzi mdłości.
  2. Jedz mało, ale często. Nigdy nie zapominaj o śniadaniu i zdrowej przekąsce przed snem.
  3. Pij dużo wody. Pusty żołądek może nasilać odruchy wymiotne. Wypróbuj wodę z plasterkami cytryny – zapach cytrusów pozwoli Ci zapomnieć o mdłościach.
  4. Unikaj kofeiny, która wzmaga mdłości, a w dodatku nie działa korzystnie na Twoje dziecko (więcej w naszym artykule Dieta w ciąży – co jeść, a czego unikać?).
  5. Podgryzaj migdały. To sprawdzony sposób na łagodzenie mdłości. Noś je zawsze przy sobie.
  6. Pokochaj imbir. Na mdłości pomaga gryzienie suszonego imbiru lub zaparzenie naparu z imbiru. Aby go zrobić, zalej plasterek korzenia imbiru wrzątkiem i zaparzaj przez 10 minut pod przykryciem.
  7. Wstawaj powoli. Poleż pół godziny w łóżku przed wstaniem i zjedz małą przekąskę, np. wafelka ryżowego lub banana.
  8. Dużo odpoczywaj. Mdłości i wymioty często wzmagają się, gdy jesteś zmęczona. Jeśli mdłości męczą się codziennie, nie wahaj się wziąć zwolnienia lekarskiego.
  9. Zmień pastę do zębów. Kobiety w ciąży często źle reagują na miętowe pasty. Wypróbuj pastę o smaku owocowym.
  10. Myj zęby częściej. Świeży smak w ustach zmniejszy Twoje dolegliwości. Noś też przy sobie odświeżające oddech gumy lub cukierki.

Mdłości i wymioty w ciąży – kiedy warto wybrać się do lekarza?

  • Kiedy wymioty w ciąży są bardzo silne i trwają długo – być może cierpisz na niepowściągliwe wymioty, które mogą zaburzyć gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu;
  • Kiedy wymioty zdarzają się częściej niż 4 razy w ciągu dnia;
  • Kiedy nic nie pomaga Ci w łagodzeniu mdłości i wymiotów;
  • Jeśli zauważysz, że przez ciągłe, utrzymujące się wymioty zaczęłaś chudnąć;
  • Jeśli w wymiotach znajduje się krew.

A jak to wyglądało u Was? Miałyście mdłości i wymioty przez cały pierwszy trymestr czy jeszcze dłużej? A może wcale? Jak radziłyście sobie z mdłościami? Co Wam najbardziej pomagało?


Źródła: www.mataja.pl, www.ekorodzice.pl, www.poradnikzdrowie.pl, Heidi Murkoff, Sharon Mazel „W oczekiwaniu na dziecko”, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2016.

 

 

 

Instagram
Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona