Strona główna » Ciąża i poród » Mity o ciąży – które z nich są prawdziwe?

Mity o ciąży – które z nich są prawdziwe?

mity o ciąży

Nasze babki wierzyły, że noszenie korali w ciąży może spowodować okręcenie się dziecka pępowiną, a farbowanie włosów to gwarancja, że urodzi się rude dziecko. Przesądy związane z ciążą były wtedy wynikiem niewiedzy i braku prenatalnej opieki medycznej. Ludzie chcieli w jakiś sposób zagwarantować pomyślny przebieg ciąży, więc zaklinali rzeczywistość i tworzyli mity ciążowe, które wyjaśniały im to, co było owiane tajemnicą.

Obecnie nie brakuje nam wiedzy na temat rozwoju prenatalnego dziecka, a opieka nad ciężarnymi jest na wysokim poziomie. Mimo to niektóre przesądy i mity o ciąży nadal trzymają się dobrze, a mądrości ludowe wciąż są powielane przez przyszłe mamy. Niestety, wiara w nie może być źródłem niepokoju, a także zagrozić zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka. Specjalnie dla Was rozprawiamy się z 8 najpopularniejszymi mitami dotyczącymi ciąży.

1. Jeśli kobieta w ciąży farbuje włosy, urodzi rude dziecko – MIT

Chyba nie wierzycie, że barwniki zawarte w farbach do włosów w magiczny sposób przenikają przez łożysko do mieszków włosowych dziecka i zmieniają ich kolor na rudy? No właśnie. O kolorze włosów decydują geny. Rudy kolor włosów jest niezwykle rzadki – występuje jedynie u 1-2% ludzi na świecie. To dlatego, że gen, który odpowiada za rudy kolor jest recesywny, czyli zwykle „przegrywa” z silnymi genami odpowiadającymi za włosy brązowe lub jasne. Oznacza to, że jeden z rodziców rudego dziecka może nosić w sobie „uśpione” geny rudych włosów, które odziedziczył po dalekich przodkach i przekazać je swojemu dziecku. A więc zdarza się, że obydwoje rodziców jest szatynami, a mają rude dzieci. Prawdopodobnie stąd wziął się ten mit – rodzice o ciemnych włosach dziwili się, dlaczego ich potomek ma rude włosy i próbowali szukać przyczyn tej sytuacji w różnych czynnikach zewnętrznych.

A propos farbowania włosów w ciąży, przeczytajcie koniecznie nasz artykuł nt. zabiegów, które są niewskazane kobietom w ciąży. Dowiecie się z niego m.in. czy można farbować włosy w ciąży, a jeśli tak, to od kiedy oraz jak sobie naturalnie radzić z pojawiającymi się odrostami. 

2. Kobieta w ciąży powinna unikać kotów – MIT

Błędnych informacji o chorobach przenoszonych przez koty krąży tak wiele, że niektóre kobiety na czas ciąży decydują się oddać swoje koty znajomym! Tymczasem wystarczy odrobina wiedzy na ten temat, by opanować niepotrzebną panikę. Jakie są fakty?

Toksoplazmoza to choroba, która może być groźna dla nienarodzonego dziecka. Wywołuje ją pierwotniak, który może być obecny w kocich odchodach – jednak tylko jeśli Twój kot jest nosicielem pasożyta. Dlatego gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, zrób badania przeciwciał IgG i IgM przeciw toksoplazmozie. Jeśli okaże się, że je masz, daje Ci to odporność. Jeśli ich nie masz, zbadaj kota pod kątem nosicielstwa tego pasożyta i upewnij się, że zwierzak ma wszystkie szczepienia i jest odrobaczony. Tak naprawdę zarazić się toksoplazmozą od kota nie jest wcale łatwo – musiałabyś bardzo rzadko sprzątać jego kuwetę, a po tej czynności nie myć rąk i bezpośrednio zacząć jeść posiłek. To bardzo skrajny przypadek. Toksoplazmozą dużo łatwiej jest się zarazić jedząc niedosmażone lub niedogotowane mięso wieprzowe, pijąc nieprzebadaną wodę lub jedząc niedomyte warzywa.  

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Zwierzęta w domu – tak czy nie

3. Kobieta w ciąży nie powinna zapinać pasów w samochodzie – MIT

Skoro polskie prawo dopuszcza, by kobieta w widocznej ciąży jechała samochodem bez zapiętych pasów, to wiele przyszłych mam skrzętnie korzysta z tego przywileju. Tymczasem najwięcej zgonów dzieci nienarodzonych to wynik śmierci lub ciężkich obrażeń mamy, która jechała bez zapiętych pasów i miała wypadek samochodowy! Dlatego jeśli chcesz zadbać o życie i bezpieczeństwo swoje i maluszka, zawsze zapinaj pasy w samochodzie. Pamiętaj, że zapięcie tylko części ramieniowej pasa nie wystarczy, ponieważ w razie wypadku chroni jedynie górną część tułowia. Odcinek biodrowy pasów umieść pod brzuchem, tak by opierał się na kości miednicy.

4. Kobieta w ciąży nie powinna nosić naszyjników – MIT

Inne wersje tego przesądu mówią, że nie powinno się przechodzić pod sznurkiem do wieszania prania. Obie te czynności miałyby skutkować okręceniem dziecka pępowiną podczas porodu i jego uduszenie. Prawda jest taka, że tak skrajne przypadki zdarzają się bardzo rzadko i na pewno nie mają żadnego związku z tym, czy kobieta w ciąży nosiła biżuterię na szyi czy też nie. U połowy kobiet dzieci rodzą się owinięte pępowiną, jednak owinięcie jest na tyle luźne, że nie zagraża życiu dziecka. Jeśli jednak pępowina zagraża postępom porodu, będzie to widać wyraźnie na zapisie KTG w postaci spadków tętna. Wtedy konieczny jest zabieg cesarskiego cięcia. 

5. Kobieta w ciąży nie powinna ćwiczyć – MIT

To zależy. Jeśli kobieta przed ciążą czynnie uprawiała boks, karate, jeździła konno lub trenowała wspinaczkę górską, to rzeczywiście są to aktywności, których na czas ciąży trzeba zaprzestać. Jednak wszelkie łagodne, nieurazowe formy aktywności fizycznej, są wręcz wskazane kobiecie w ciąży. Należą do nich pływanie, aqua aerobik, pilates, fitness dla kobiet w ciąży i niektóre łagodne sekwencje jogi. Nieocenione dla samopoczucia przyszłej mamy będą także regularne spacery.

6. Jeśli masz w ciąży zgagę, urodzisz owłosione dziecko – MIT

Zgaga to bardzo częsta przypadłość kobiet w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Podążając tym tokiem myślenia, dzieci najczęściej powinny rodzić się owłosione – i rzeczywiście tak jest. Trzeba przyznać, że pod kątem statystycznym ten przesąd wypada całkiem nieźle. Jednak nie oznacza to, że jest jakikolwiek związek pomiędzy zgagą a owłosieniem noworodka. Owłosienie dziecka zależy tylko i wyłącznie od genów, jakie otrzymało od rodziców. Z kolei zgaga wiąże się z tym, że macica tak bardzo rozciąga przeponę, że treść z żołądka łatwiej cofa się do przełyku. Ten mit jest więc bardzo dobrą ilustracją powiedzenia „Co ma piernik do wiatraka”.

7. Jeśli w ciąży masz ochotę na słodycze, urodzisz dziewczynkę, a gdy na śledzie – chłopca – MIT

Ciążowe zachcianki nie warunkują płci dziecka – jest ona ustalona w momencie zapłodnienia i zależy od ojca dziecka i tego, jakie chromosomy przekaże on swojemu potomkowi – jeśli jest to chromosom X, urodzi się córeczka, a jeśli chromosom Y – syn. Wracając do zachcianek ciążowych, wprawdzie nie przekażą Ci one informacji o płci dziecka, jednak mogą zasygnalizować coś ważnego – mianowicie to, jakich składników odżywczych brakuje Twojemu organizmowi. Apetyt na słodycze to np. znak, że w Twojej diecie brakuje węglowodanów złożonych, magnezu i witamin z grupy B.

Przeczytaj również: Czy można jeść słodycze w ciąży?

8. Bardziej niż palenie w ciąży szkodzi stres związany z rzucaniem palenia – MIT

Na forach dyskusyjnych dla kobiet w ciąży można czasem znaleźć bardzo dziwne przekonania. Chyba najgorsze z nich jest takie, że stres związany z rzucaniem palenia jest bardziej szkodliwy niż samo palenie. To bzdura na bardzo wielu poziomach. Po pierwsze, rzucanie palenia w ciąży nie powoduje skurczy, które mogą wywołać przedwczesny poród. Po drugie, stres związany z rzucaniem palenia jest o niebo mniej szkodliwy dla maluszka niż każdy kolejny papieros wypalony w ciąży. A lista przewinień papierosów jest bardzo długa: upośledzają rozwój dziecka, mogą spowodować przedwczesny poród i poronienie, hamują wzrost noworodka, mogą prowadzić do wad wrodzonych i wreszcie stwarzają ryzyko porodu z komplikacjami.

Przeczytaj również: Jak palenie w ciąży naprawdę wpływa na Twoje dziecko?

Znacie jeszcze jakieś ciążowe zabobony? Które uważacie za najdziwniejsze lub najbardziej absurdalne? Czy są jakieś przesądy, z którymi chcecie, żebyśmy się rozprawili?

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl; www.mamaginekolog.pl, materiały własne

Instagram
Tagi: , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona