Kaszel to najczęściej objaw infekcji dróg oddechowych. Zazwyczaj mowa o klasycznym przeziębieniu lub innym wirusowym zakażeniu, które łatwo roznoszą się drogą kropelkową między członkami rodziny, ale także w sklepach czy przychodniach. Rzadziej przyczyną są bakterie i wówczas można też oczekiwać groźniejszego przebiegu. Szczególnie silny kaszel obserwowany jest ponadto w przebiegu takich dziecięcych chorób zakaźnych jak krztusiec, przy podgłośniowym zapaleniu krtani oraz zapaleniu oskrzeli. Jeśli dziecko ma gorączkę powyżej 39 stopni, możliwe jest również zapalenie płuc, spowodowane często pneumokokami.
Poza tym u niemowląt kaszel może być jednak spowodowany także:
Na początku niemal każdy kaszel ma charakter suchy, tzn. występuje bez odkrztuszania wydzieliny. Bywa męczący, szczekający, towarzyszy mu często wydzielina z noska. Suchy kaszel bywa również oznaką alergii czy podrażnień i może mieć charakter bardzo krótkotrwały. Po kilku dniach infekcji często jednak przechodzi w mokry kaszel. Poznamy go odkrztuszaniu wydzieliny, która wyraźnie odrywa się w klatce piersiowej, a może też pojawiać się buźce niemowlęcia. Zazwyczaj ma kolor biały, żółty lub zielony; może też zawierać niewielkie ilości krwi. Mokry kaszel najintensywniejszy bywa o poranku, podczas gdy suchy nasila się zwykle wieczorami.
Jeśli choroba ma łagodny przebieg, wystarczy zakraplać do nosa dziecka sól fizjologiczną lub morską, dawać mu dużą ilość płynów do picia (pokarmu, mleka z butelki, po 6 miesiącu także wody i herbatek) i odciągać wydzielinę z noska. Te trzy metody pozwalają złagodzić objawy przeziębienia, które co do zasady ustępuje samo w okresie około 7 dni.
Ponadto wskazane jest:
Kaszel nie jest objawem wymagającym natychmiastowej wizyty u lekarza, choć dzieci do 6 miesiąca życia należy obserwować nader bacznie, jeśli kaszlą, a w przypadku maluchów poniżej 3 miesiąca życia nie zaszkodzi konsultacja na wszelki wypadek. Niepokojące objawy wymagające natychmiastowej pomocy medycznej to:
Pamiętajmy, że u najmłodszych niemowląt infekcje rozwijają się szybko i mogą mieć bardzo poważny przebieg – w razie niepokoju nie wahajmy się więc, jak najszybciej skontaktować się z pediatrą.
Tagi: infekcja wirusowa, maści rozgrzewające, mokry kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, oklepywanie klatki piersiowej niemowlęcia, przeziębienie, Sól fizjologiczna, sól morska, Suchy kaszel, wydzielina, ziołowe syropy wykrztuśne
Dodaj komentarz