Z danych globalnych wynika, że w latach 2010-2014 aż 44% wszystkich ciąż na świecie było nieplanowanych! Statystykę tą zawyżają oczywiście kraje rozwijające się, w których dostęp do antykoncepcji jest utrudniony oraz kultury, w których gwałt wpisany jest poniekąd w tradycyjne prerogatywy mężczyzn. Ale i w Polsce według badań przeprowadzonych w 2009 r. przez firmę Baer Schering Pharma aż 36% pierwszych ciąż było nieplanowanych!
Niespodziewane i niechciane ciąże są najczęściej rezultatem niestosowania antykoncepcji lub nieprawidłowego jej użycia. W tym pierwszym przypadku mówimy nie tylko o młodych kobietach, które ulegają pokusie przypadkowych kontaktów seksualnych i nie zabezpieczają się podczas nich licząc na szczęście, jak i o parach stosujących naturalne metody planowania rodziny, które zaskakująco często bywają zawodne. Już niewielkie nieregularności cyklu zaburzają bowiem cały obraz dni płodnych! Problemem bywają również pękające prezerwatywy oraz nieregularnie przyjmowane tabletki antykoncepcyjne.
Generalnie, z danych statystycznych wynika, że nieplanowane ciąże skorelowane są z młodym wiekiem, niższym wykształceniem i statusem ekonomicznym, a także częściej dotyczą par niebędących małżeństwami, które mieszkają jednak razem.
Nie należy w żadnym przypadku bagatelizować problemu, jakim nieplanowana ciąża jest w życiu wielu, zwłaszcza młodych kobiet. Może ona utrudniać lub uniemożliwiać dalszą edukację, zagrażać materialnej pozycji kobiety, a czasem nawet jej społecznej sytuacji. I XXI w. zdarzają się bowiem przypadki odrzucenia przez rodzinę lub grupę kulturową. Szczególnie dramatyczne bywają niechciane ciąże u nastolatek, samotnych kobiet oraz wszystkich borykających się z problemami fizycznymi lub psychicznymi, które ciąża może pogłębić. Niechciana ciąża może też skłaniać do ryzykownych zachowań w trakcie jej trwania i przekłada się na zwiększone ryzyko depresji poporodowej.
Ponadto, jako zjawisko społeczne nieplanowane ciąże są związane takimi negatywnymi zjawiskami jak porzucenia dzieci, rozwody, patologie w rodzinach, zaniedbanie, a także całe podziemie aborcyjne i nielegalne zabiegi stwarzające potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia kobiet. Problemu w żadnym razie nie należy więc lekceważyć ani uciszać – nie każda kobieta jest bowiem w dowolnej chwili swego życia w stanie zostać odpowiedzialna i kochającą mamą.
Z drugiej strony, ciąże zaskakują często pary, które żyją ze sobą, kochają się, ale z różnych powodów odkładają lub negują rodzicielstwo. Obserwacje wskazują, że dla coraz większej ilości kobiet znalezienie „dobrego momentu” na ciążę jest coraz trudniejsze. Przeszkadzają nam plany edukacyjne, zawodowe, osobiste pasje, a czasem nawet zamiłowanie do swobodnego życia bez odpowiedzialność. W takich przypadkach nieoczekiwane dwie kreski na teście ciążowym bywają zimnym prysznicem, z którego można jednak wynieść korzyści:
O ile ciąża nie jest dla Ciebie sytuacją podbramkową i jesteś w stanie zaakceptować wizję macierzyństwa tu i teraz, warto popracować nad podejściem:
Bibliografia:
https://bmcresnotes.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13104-019-4419-5
https://en.wikipedia.org/wiki/Unintended_pregnancy
https://www.webmd.com/sex/birth-control/features/surprise-unplanned-pregnancy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK232137/
https://www.parents.com/pregnancy/my-life/emotions/the-unexpected-child/
Tagi: ciąża, nieplanowana ciąża
Dodaj komentarz