Pediatrzy zgodnie zalecają, aby w okresie zimy nie zaniedbywać pielęgnacji skóry u najmłodszych dzieci. W przeciwieństwie do wytrzymałej, dorosłej tkanki, niemowlęcą bardzo łatwo jest bowiem uszkodzić!
Mróz, zimno i wiatr to już kombinacja, która słabo natłuszczoną, delikatną skórę może poważnie nadwyrężyć, powodując odmrożenia, podrażnienia czy pęknięcia naczynek krwionośnych. To wszystko staje się jednak o wiele niebezpieczniejsze w obliczu warunków, w jakich spędzamy większość doby: ciepła i suchości ogrzewanych pomieszczeń. Skutki tych zmian temperatur i wilgotności mogą być różne u różnych dzieci – od spierzchnięcia po uporczywą egzemę!
Zdrowy rozsądek podpowiada, że należy tą temperaturową amplitudę ograniczać. W domu możemy to osiągnąć przez utrzymywanie zdrowszej, nieco chłodniejszej atmosfery dzięki przykręceniu kaloryferów, regularnemu wietrzeniu i unikaniu ciepłych kąpieli. Dobrze jest również powietrze we wnętrzu nawilżać. Z warunkami zewnętrznymi nie da się niestety wiele zrobić, a ograniczanie spacerów nie jest krokiem w dobrym kierunku, bo tylko niepotrzebnie uwrażliwia dziecko. Im więcej czasu spędzamy na mroźnym powietrzu (w granicach rozsądku oczywiście!), tym lepiej się skóra adaptuje, ale potrzeba ją w tym celu odpowiednio chronić.
Pielęgnacja niemowlęcej skóry zimą opiera się w zasadzie na dwóch czynnościach. Pierwszą jest regularne nawilżanie, które najlepiej prowadzić bezpośrednio po kąpieli, korzystając z delikatnych, nieperfumowanych kremów i balsamów o właściwościach zatrzymujących wodę w naskórku. Przed wyjściem na mroźny spacer warto natomiast zaaplikować na odsłonięte części twarzy krem ochronny, który nawilża i dodatkowo zabezpiecza naskórek.
W drogeriach i aptekach można kupić cały szereg produktów skierowanych do niemowląt, które różnią się składem, ceną i konsystencją. Czym się kierować przy wyborze? Oto krótka lista opcji z różnego pułapu cenowego:
Preparat zalecany przez producenta do ochrony skóry dzieci i dorosłych przed zimnem, wiatrem i wilgocią.
Zalety: Niska cena; zawiera pantenol, olejek z awokado, olej słonecznikowy oraz ekstrakt z rumianku
Wady: zawiera substancje zapachowe oraz długą listę związków chemicznych niekoniecznie obojętnych dla zdrowia, m.in. wodorotlenek sodu, alfa-terpineol, kwas cytrynowy, p-Anisic acid.
Zalecany jako ochrona przed negatywnym wpływem środowiska, jak również w celu zapobiegania podrażnieniom podpieluszkowym.
Zalety: Niska cena; zawiera tlenek cynku, witaminę E, glicerynę
Wady: Gęsta, trudna w aplikacji konsystencja; zawiera substancje zapachowe
Formuła preparatu obejmuje cold cream, czyli emulsję o półprzepuszczalnej konsystencji, która tworzy ochronny film na skórze.
Zalety: Nie zawiera parabenów ani alkoholu, zawiera glicerynę, przyjazna cena
Wady: Zawiera PEG 40 stearate – substancję uważaną za umiarkowanie toksyczną dla ludzi
Preparat przeznaczony dla dzieci od pierwszego dnia życia; ma za zadanie chronić przed mrozem i wiatrem, a zarazem redukować istniejące zaczerwienienia.
Zalety: zawiera tlenek cynku, łagodzący pantenol i ochronny ekstrakt z rumianku
Wady: zawiera substancje zapachowe
Producent poleca preparat dla niemowląt od pierwszego dnia życia. Krem ma tworzyć na naskórku cienką, nietłustą warstwę, która chroni przed podrażnieniem z zewnątrz.
Zalety: krótka lista składników, zawiera parafinę i glicerynę
Wady: Dość wysoka cena, zawiera alkohol
Polecany przez producenta jako kompleksowa ochrona skóry, nie tylko zapewniająca nawilżenie, ale także odbudowująca korzystną mikroflorę bakteryjną na jej powierzchni. Preparat szczególnie polecany jest dla dzieci o wrażliwej skórze.
Zalety: nie zawiera barwników ani zapachów; zawiera prebiotyki, łagodzący pantenol, nawilżający wyciąg z rokitnika, ochronne masło shea oraz ekstrakt z liści rozmarynu.
Wady: Bardzo wysoka cena
Każdy produkt dostępny na rynku ma swoje zalety i wady. Za wyjątkiem dzieci o stwierdzonych alergiach i chorobach skóry, żaden nie powinien jednak wywoływać poważnych skutków ubocznych. Wrażliwym maluszkom warto kupować preparaty o krótkiej liście składników, pozbawionej kontrowersyjnych substancji chemicznych. U zdrowych dzieci na pewno warto jest jednak wypróbować 2-3 produkty i stwierdzić, który krem odpowiada nam najbardziej – dla wielu mam nie bez znaczenia może być określony zapach lub jego brak, a także wygoda samego opakowania.
Tagi: krem, krem nawilżający, Krem pielęgnacyjny, kremy, nawilżenie skóry, pielęgnacja dziecka, skóra, zima
Dodaj komentarz