Dziesiąty miesiąc życia

Dziesięciomiesięczne niemowlę potrafi samodzielnie siedzieć, siadać i stać z trzymaniem. Trzymając się barierki kojca lub mebli, zaczyna też samodzielnie stawać. Stojąc obciąża na zmianę raz jedną, raz drugą nóżkę, a nawet zaczyna unosić do góry stopę. Jest to kolejny, po sprężynowaniu, etap w nauce chodzenia.
Utrzymywanie równowagi ciała z niewielkim tylko przytrzymaniem, gdy uniesiona jest jedna stopa, to niezwykle ważne osiągnięcie. Niemowlę, które osiągnęło ten poziom rozwoju swojej motoryki, za kilka dalszych tygodni zacznie chodzić. Poza rozwojem opisanych wyżej umiejętności dziecka w tzw. motoryce dużej, widzimy też dalsze postępy poszczególnych ruchów dłoni. Doskonalony jest precyzyjny chwyt palcami, jak również celowe wyciągnięcie np. guzika z garnuszka lub włożenie kółka z dziurką na bolec. W tym też okresie dziecko chwyta precyzyjnie i mocno. Potrafi w jednej rączce trzymać pojemnik, a drugą wyjąć z niego wskazany przez opiekuna przedmiot.

 

Jedenasty miesiąc życia

Zaciekawienie otoczeniem i opanowanie różnorodnych umiejętności ruchowych pozwala niemowlęciu w 11. miesiącu życia na swobodne przemieszczanie się. Dziecko najczęściej raczkuje, tzn. szybko przesuwa się na dłoniach i kolanach. Wiele niemowląt nadal przesuwa się w pozycji siedzącej, podginając jedną nogę i odpychając się nią. Inne zaczynają kroczyć bokiem przy krawędzi kojca, łóżeczka lub mebli. W tym wieku koordynacja ruchowa jest już opanowana do tego stopnia, że niemowlę często zmienia sposób poruszania się, przechodząc z wielką łatwością od siedzenia do stania i raczkowania. Po chwili, chwytając się mebli, ponownie przyjmuje pozycję stojącą, przesuwa się kilka kroków bokiem, aby zaraz znowu raczkować lub usiąść. Ruchliwość ta ma zwykle na celu dotarcie do jakiegoś przedmiotu, ale nierzadko dziecko jak gdyby stara się uciec jak najdalej od miejsca swego zwykłego pobytu. Przyglądając się ruchliwości niemowlęcia w tym wieku, odnosi się wrażenie, że zmiana pozycji i samodzielne przemieszczanie się sprawia mu ogromną przyjemność. Teraz dopiero uświadamiamy sobie, jak ważną sprawą było przyzwyczajenie dziecka do przebywania na ograniczonym terytorium, np. w dużym kojcu czy w wydzielonej części pokoju, tak aby mogłobezpiecznie poruszać się samo. W przeciwnym razie trzeba stale pilnować, żeby nie zrobiło sobie krzywdy, bowiem niemowlę ściąga na siebie wszystko do czego może sięgnąć. Jeśli decydujemy się na wspólną z nim po pokoju wędrówkę, musimy mieć świadomość, że dziecko zechce wszędzie zajrzeć i wszystkiego dotknąć. Przytrzymane za obie rączki niemowlę stawia swoje pierwsze kroki do przodu. Obciąża przy tym całe stopy i stawia szeroko nóżki. Te pierwsze, jeszcze bardzo nieporadne kroki dają dziecku wiele radości i są wstępem do samodzielnego chodzenia w następnych kilku tygodniach.
Niemowlęciu, które zaczyna wstawać i robi pierwsze kroki, dobrze jest zakładać skarpetki gumowane pod spodem, które nie ślizgają się. Jeżeli zakładasz buciki – powinny one dobrze trzymać kostkę i piętę. Najlepsze są sznurowane buciki z cienkiej skórki z wkładką podtrzymującą wewnętrzny brzeg stopy.

Dwunasty miesiąc życia

Wasze dziecko kończy pierwszy rok życia! Mieliście okazję obserwować okres najbardziej dynamicznego rozwoju w całym życiu człowieka po urodzeniu. W tym czasie bezbronna, całkowicie uzależniona od otoczenia istota, jaką jest noworodek, przekształca się w rozumne, rozwinięte uczuciowo, samodzielnie przemieszczające się niemowlę. Wprawdzie nadal wymaga ono Waszej troski, pielęgnacji, karmienia i czułej opieki, ale nauczyło się imponująco dużo!
Potroiło masę urodzeniową i waży obecnie około 10 kg, o 50% zwiększyło swój wzrost i mierzy około 75 cm, ma 4-6 zębów, potrafi samodzielnie i świadomie zmieniać położenie swojego ciała i poruszać się. Samo wkłada do buzi przygotowane kęsy pożywienia, a nawet próbuje posługiwać się łyżką, umie pić z kubeczka lub z butelki. Potrafi wymówić ze zrozumieniem pojedyncze dwusylabowe wyrazy i zna znaczenie wielu innych. Prowadzone stawia pierwsze kroki.

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki