Strona główna » Niemowlę » Kalendarz życia dziecka miesiąc po miesiącu » Pierwszy kwartał życia » 1 miesiąc życia dziecka » Pierwszy miesiąc życia dziecka – poznajemy się lepiej z tatą

Pierwszy miesiąc życia dziecka – poznajemy się lepiej z tatą

Jak rozpoznać pierwsze sygnały?
Dlaczego wzajemne poznanie jest ważne?
Jak rozpocząć zabawę z dzieckiem?

Pierwszy tydzień – najwrażliwszy okres życia dziecka już za Tobą. Pora poznać się lepiej. W tym okresie najważniejszym zadaniem dla Taty jest kształtowanie więzi emocjonalnych z dzieckiem, rozpoznawanie płynących od niego sygnałów i nauka właściwych reakcji. Wiele zachowań dziecka ma jeszcze charakter odruchowy, długość snu sięga 16-20 godzin na dobę. Niemniej coraz częściej będziesz zauważać kontakt wzrokowy, oznaki zadowolenia, uśmiech. Dziecko uwielbia w tym okresie być trzymane, noszone, tulone, lubi słuchać, gdy się do niego mówi. Nie żałuj tego swojej pociesze. Szybko zorientujesz się, gdy płaczem będzie sygnalizować brak zainteresowania lub protestować, gdy nasza aktywność będzie zbyt nasilona i męcząca dla niego. Pilnie obserwuj wszystkie sygnały a nauka sprawi, że wkrótce będziecie się rozumieć znakomicie. Najważniejsze co możesz zrobić dla Twojego dziecka to sprawić, żeby czuło się kochane i otoczone troską.

Zabawki i gry

W pierwszym miesiącu życia dziecko nie wymaga żadnych zabawek. Próba zabawiania za pomocą grzechotek, gumowych zabawek, itp. to zwykła strata czasu i nieporozumienie. Dziecko nie potrafi jeszcze chwytać i trzymać przedmiotów w malutkich rączkach. To, co można zrobić to zapewnić stymulację wzrokową. Jak to zrobić?

  • Spraw, aby dziecko miało wiele różnorodnych, różnokolorowych przedmiotów w najbliższym otoczeniu. W pierwszych tygodniach dzieci reagują lepiej na ostre, kontrastowe barwy – takie wykorzystuj częściej.
  • Obserwuj, na co dziecko lubi patrzeć, a na co nie reaguje. Trzymając różne przedmioty w pobliżu łatwo zauważyć bądź oznaki zainteresowania – dziecko utrzymuje kontakt wzrokowy, może nawet uśmiech lub zniecierpliwienie i zniechęcenie. 
  • Baw się z dzieckiem przesuwając powoli różne przedmioty przed twarzą dziecka z jednej strony na drugą. Zainteresowane będzie wodzić wzrokiem i przekręcać główkę. Reakcja na Twoje ruchy będzie wspaniałym znakiem tej pierwszej wspólnej zabawy. Jeśli zaobserwujesz objawy zniechęcenia – zaprzestań; to zwykle wyraz zmęczenia i chęci odpoczynku.

   
Wygodną metodą stymulacji wzrokowej i słuchowej jest zakup i zawieszenie na brzegu łóżeczka poruszających się zabawek typu karuzela. Oferta jest przeogromna. Zanim wybierzecie, zwróćcie uwagę, że dziecko ogląda poruszające się przedmioty z dołu – my zwykle z góry. Zmiana perspektywy może okazać się bardzo przydatna.

Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki