Działanie ciepłej wody na organizm człowieka wykorzystywano w medycynie od wieków. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, przy braku przeciwwskazań medycznych, należy umożliwić kobietom kąpiel wodną w czasie pierwszego okresu porodu i/lub poród w wodzie. Jeśli zastanawiasz się nad urodzeniem maluszka w wodzie, weź pod uwagę wszystkie dobroczynne skutki, jakie woda przyniesie Tobie i Twojemu dziecku.
Zalety porodu w wodzie:
Dla Ciebie:
• łatwiejsze przyjęcie wygodnej pozycji w czasie porodu, poczucie rozluźnienia, swobody i lekkości
• ciepła woda łagodzi ból poprzez rozluźnienie mięśni, odczuwalność skurczów jest zdecydowanie mniejsza
• poród przebiega szybciej (szyjka macicy szybciej się rozwiera)
• główka szybciej zstępuje w kanale rodnym
• potrzeba mniej leków przeciwbólowych i rozkurczowych w czasie porodu
• rzadsze są przypadki pęknięcia krocza
Dla Twojego dziecka:
• „łagodne przejście” z jednego środowiska wodnego w macicy do drugiego zewnętrznego o podobnych właściwościach fizykochemicznych
• mniejsza możliwość wystąpienia niedotlenienia, zapewnienie stałości temperatury po wyjściu z kanału rodnego
• mniejsze oddziaływanie światłai dźwięku – w wodzie jest cicho i ciemno
Możliwość skorzystania z kąpieli w I okresie porodu zapewnia coraz więcej oddziałów położniczych. Taka kąpiel (nie powinna być dłuższa niż 30 minut, ale może być po przerwie powtarzana) powoduje odprężenie rodzącej, rozluźnienie mięśni miednicy i krocza, co ułatwia zstępowanie główki i często przyśpiesza poród. Przebywanie w wodzie daje też większą swobodę w przyjmowaniu wygodnej dla rodzącej pozycji. Poród w wodzie odbywa się w takim pomieszczeniu w szpitalu, w którym zamiast łóżka porodowego jest wanna. Temperatura wody w wannie wynosi ok. 36-37°C, a temperatura w pomieszczeniu co najmniej 26°C. Po urodzeniu dziecko może przebywać w wodzie do ok. 1 minuty, a przecięcie pępowiny powinno nastąpić zaraz po wyjęciu noworodka z wody. Nie ma możliwości utopienia dziecka, gdyż potrzebny do życia tlen dziecko otrzymuje za pośrednictwem łożyska i pępowiny.
W wodzie można prowadzić jedynie porody prawidłowe. Rodząca w wodzie nie może mieć żadnych obciążeń zdrowotnych i ciąża powinna przebiegać bez
komplikacji.
W Polsce pierwszy poród w wodzie odbył się 1. stycznia 1996 roku w Łodzi. Ciągle mało jest oddziałów zapewniających taką możliwość, ale dotychczasowe obserwacje i badania, a także ogromne zainteresowanie przyszłych matek i położników tym rodzajem porodu pozwalają żywić nadzieję, że oddziałów tych będzie przybywało.
Tagi: Pozycje w czasie porodu
Dodaj komentarz