Prezenty dla dzieci: co i dlaczego warto kupić
Każdy z nas, dorosłych przeżywa ogromną radość, patrząc w roziskrzone dziecięce oczy, zarumienione policzki, otwartą, szczęśliwą buzię przy rozpakowywaniu i oglądaniu prezentów. Radość dzieci jest jednym z ważniejszych motywów kupowania i wręczania im upominków. Chodząc po sklepach, wyobrażamy sobie, z czego będą się cieszyć, o czym marzą, zastanawiamy się, na co nas stać i co im kupić.
1. Czym kierować się przy kupnie prezentów dla dzieci?
Marzenia i zachcianki dzieci wynikają z różnych powodów. Czasami jest to zabawka widziana u koleżanki lub kolegi (no, proszę, proszę, kup mi to – Kuba ma taki sam!!), czasem zabawka reklamowana często w TV, innym razem maskotka – postać z kreskówki, a czasem rzeczywiście rzecz, o której dziecko marzy i którą będzie się cieszyło długi czas. Zdarza się nam, dorosłym, kupić dziecku zabawkę, o której śniliśmy w dzieciństwie, a której nigdy nie dostaliśmy (bywa, że nasze dziecko wcale jej nie docenia).
Ważne: zabawa jest podstawową formą aktywności dzieci w wieku przedszkolnym, dziecko podejmuje ją dla przyjemności.
Wiemy także, że dzieci w zabawie i poprzez zabawę uczą się i doskonalą własne umiejętności – rozwijają się.
Zabawki powinny więc: odpowiadać zainteresowaniom i marzeniom dzieci, powinny rozwijać różne formy działania (powinny być wielofunkcyjne), pobudzać wyobraźnię oraz rozwijać i doskonalić różne funkcje (spostrzeganie, myślenie, planowanie, precyzję ruchów rąk itp.).
Zabawki powinny także służyć pomocą dzieciom w trudnych dla nich sytuacjach (np. przytulanki – zmniejszają lęki u dzieci, podobną funkcję spełniają też drobne przedmioty – malutkie maskotki, którymi dziecko manipuluje, obraca je w palcach itp.).
Przepuśćmy więc przez sito naszego rozsądku, naszej wiedzy o potrzebach dziecka i naszego do niego uczucia wszystko to, co chcielibyśmy mu ofiarować i co ono samo by chciało – wybierzmy dobrze (ubranko, buty mogą być prezentem tylko wtedy, gdy dziecko o nich marzy; w przeciwnym razie zamiast błysku radości zobaczymy w jego oczach łzy).
Pamiętajmy – dzieci od nas uczą się zabaw!
Od nas, czyli od otoczenia: rodziny, koleżanek i kolegów itd. Dlatego szczególnie w wypadku małych dzieci powinniśmy się z nimi bawić choć trochę każdą z zabawek (dając im czas na oswojenie się z nową zabawką lub nową formą zabawy). Dotyczy to szczególnie zabawek „dydaktycznych”, których atrakcyjność to my powinniśmy odkryć przed dzieckiem!
2. Jakie prezenty kupować przedszkolakom młodszym i starszym i dlaczego?
Obecnie sklepy z zabawkami oraz półki w dużych supermarketach są tak pełne różnorodnych zabawek, że dostajemy na ich widok oczopląsu. Na szczęście w większości wypadków zabawki pogrupowane są w różne kategorie i jeżeli wiemy, jaki rodzaj zabawki kupić i ile możemy przeznaczyć pieniędzy, to łatwiej dokonujemy wyboru.
Wyruszamy więc na wyprawę do wielkiej krainy zabawek…
Dodaj komentarz