Strona główna » Zakupy dla dzieci » Klocki, auto czy lala – czyli wszystko o stereotypowych prezentach pod choinkę

Klocki, auto czy lala – czyli wszystko o stereotypowych prezentach pod choinkę

Dawniej bycie Mikołajem było prostsze – zabawek było mało, a przy tym oczywiste było, co ma dostać chłopiec, co dziewczynka.

Współcześnie dyskusja na temat roli płci w społeczeństwie uderzyła nawet w prezentowy wybór dla małych dzieci. Uważa się, że zabawki, które dajemy najmłodszym wpływają na rozwój określonych sfer ich osobowości i mogą przekładać się na stereotypy związane z płciami: męskiego macho i troskliwej opiekunki. Świat dorosłych podzielił się na tych, którzy uparcie trwają przy klasycznych schematach, oraz tych, którzy gloryfikują chłopców bawiących się lalkami jako zapowiedź nowego pokolenia czułych i wrażliwych mężczyzn.

Lalki dla każdego dziecka?

Lalki należą do najstarszych zabawek świata, nawet, jeśli ich pierwotna postać miała kształt patyków przewiązanych sznurkiem. Współczesna psychologia podkreśla, że zabawa lalkami zapewnia bardzo wyraźne korzyści w sferze rozwoju emocjonalnego. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Cardiff aktywuje ona w mózgu sfery odpowiedzialne za przetwarzanie społecznych informacji oraz empatię, nawet, jeśli dziecko bawi się samo! Co najważniejsze, korzyści te były tak samo oczywiste u dziewczynek, jak i u chłopców. A przecież ci ostatni mają być kiedyś czułymi mężami i troskliwymi ojcami!

Podkreśla się również, że lalki wspomagają kreatywność, inspirując dzieci do rozwoju własnego wyimaginowanego świata i w tym kontekście działają zupełnie inaczej niż zabawki skłaniające do logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Trudno się zaś nie zgodzić, że dorosłemu człowiekowi potrzebne są obie te sfery psychologiczne. Jedyny problem w tym, że nie każdy chłopiec faktycznie musi chcieć bawić się lalką z brokatem we włosach i różową sukienką!

Autka, czyli zabawa przyszłościowa

Auta i inne zabawkowe pojazdy są zasadniczo kierowane do chłopców. Na opakowaniach i w reklamach widzimy uśmiechniętych malców imitujących wyścigi po podłodze. Faktycznie, jest to emocjonująca zabawka, która przybliża dzieci do fascynującego świata mechaniki i może już na etapie przedszkolnym zaszczepić zainteresowanie pasję do dwóch czy czterech kółek. Auta nie zachęcają przy tym do agresji i nie stwarzają w ramach stereotypu małego mężczyzny żadnych kontrowersji. Tym niemniej, powstaje pytanie, dlaczego mamy odmawiać ich dziewczętom?

Prawie każda dorosła kobieta, która wychowała się z bratem, w dzieciństwie sięgała lub miała ochotę sięgnąć po autko czy ciężarówkę do zabawy, nie mówiąc już o zdalnie sterowanych pojazdach. Czy zniechęcanie poprzez niekupowanie samochodzików dziewczętom, ale rezerwowanie ich dla chłopców, nie prowadzi do tego, że statystycznie kobiety są mniej doświadczonymi i pewnymi siebie kierowcami? Czy każda dziewczynka obok lalki nie miałaby mieć auta, w którym mogłaby je wozić zgłębiając zagadnienia parkowania w lewo i do tyłu?

Co ciekawe, w jednym z badań, pokazano dzieciom reklamy dziewczynki bawiącej się autkiem i chłopca z My Little Pony – grupa ta znacznie chętniej bawiła się potem z przedstawicielami przeciwnej płci niż grupa, która oglądała reklamy ze stereotypowym podziałem na role!

Klocki dla małych geniuszy?

Podczas gdy lalki rozwijają nasze dzieci pod kątem empatii i imaginacji, auta zaś sprzyjają rozwijaniu zainteresowania mechaniką i poruszaniem się w przestrzeni, klocki pozostają idealną zabawką dla obu płci stymulującą myślenie przestrzenne i rozwiązywanie problemów. Studia podkreślają, że klocki – zarówno te pierwsze, gładkie, jak i typu lego, doskonale wpływają na motorykę i koordynację oko-ręka, pobudzają zdolności językowe oraz niestandardowe myślenie, jak również uczą elastyczności poznawczej. U niemowląt wręcz zabawa z pierwszymi klockami w wyraźny sposób przyspiesza rozwój mowy!

Istnieją też dowody, że częsta zabawa z klockami wspiera późniejsze zdolności matematyczne, a trudno się nie zgodzić, że w dzisiejszym świecie są one potrzebne obu płciom! Co ciekawe, nawet odtwarzanie budowli z gotowych schematów, które pozornie jest mało kreatywne, okazuje się bardzo korzystnie wpływać na orientację przestrzenną poprawiając u dzieci zdolność obracania brył w głowie! To już talent, który wykorzysta nie tylko przyszły inżynier, ale także architektka!

Jakie prezenty wybrać?

W Wielkiej Brytanii od kilku lat już promuje się kampanię społeczną pod hasłem „Let Toys Be Toys”, czyli „Pozwólcie zabawkom być zabawkami”. Chodzi o zachęcenie producentów rezygnacji ze świadomego rozgraniczania zabawek dla dziewczynek – różowych, z królewną na pudełku – od tych chłopięcych. Twórcy kampanii przekonują, że lalki, auta czy klocki powinny być produkowane w neutralnym duchu, tak, aby każde dziecko mogło po nie sięgać bez cienia wstydu czy ryzyka szyderstw ze strony dorosłych czy rówieśników. I to jest chyba najlepsza wskazówka dla tegorocznych Mikołajów – wybierać zabawki, które dziecko lubi bądź ma szansę polubić przy danej osobowości, unikając jednak wyraźnej etykiety „gender”. Neutralne zabawki nie tylko są bezpieczne dla osobowości, ale i praktyczne – będą się nimi chętnie bawić córki i synowie!

Najlepsze święta to więc takie, gdy maluch znajdzie pod choinką zabawki rozwijające różne sfery osobowości i zdolności poznawczych, bez krzywdzącego podziału na różowy i niebieski świat.

Bibliografia:

https://novakdjokovicfoundation.org/toy-gender-stereotypes/

https://blog.frontiersin.org/2020/10/01/human-neuroscience-child-play-dolls-cognitive-social-benefits-children/

https://www.nytimes.com/2018/02/05/well/family/gender-stereotypes-children-toys.html

https://www.parentingscience.com/toy-blocks.html

 

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki