Propozycje zabaw przeznaczone dla dzieci leżących
“TU ZASZŁA ZMIANA” – zabawa ćwiczy pamięć wzrokową i spostrzegawczość. Na stoliku przed dzieckiem kładziemy parę zabawek i prosimy, aby je obejrzało i zapamiętało. Następnie polecamy, aby dziecko na chwilę się odwróciło lub zamknęło oczy i odkładamy na półkę jedną zabawkę (ewentualnie dokładamy nową). Zadaniem malucha jest wskazanie brakującej zabawki, albo tej, która przybyła.
“U LEKARZA” – jest to zabawa tematyczna, która uczy pełnienia określonych ról społecznych. Dzieci lubią bawić się w to, czego doświadczają. W ten sposób oswajają nowe sytuacje. Niech maluch będzie lekarzem, do którego przyprowadzisz chore misie i lalki. Opiekun – w zależności od potrzeb – może też wcielić się w rolę farmaceuty, pielęgniarki itp. Zadaniem malucha -lekarza jest zbadanie chorego, przepisanie leków, wytłumaczenie, dlaczego musi pozostać w łóżku. To pomoże dziecku oswoić się z chorobą, zrozumieć swoją sytuację.
„POCZYTAJMY RAZEM” – warto wykorzystać czas choroby na nadrobienie zaległości w czytaniu. Wróćmy do ulubionych tekstów dziecka, proponujmy mu też pouczające historie, które w dowcipny sposób opisują jego aktualną sytuację (np. “Pan Kotek był chory” albo “Spotkał katar Katarzynę”).
„PORYSUJMY RAZEM” – rysować można nawet w łóżku, podkładając pod kartkę książkę w twardej oprawie, tacę itp. Gdy dziecko jest słabe, albo jeszcze zbyt małe, możesz rysować sam instruowany przez chorego malucha. Pytaj go więc, co i jak masz narysować. Niech dziecko wybiera kredki, opisuje kształty, wskazuje miejsca, w których ma się pojawić jakiś obiekt. Pytaj np.: A jak wygląda wróżka? Czy ma jakieś nakrycie głowy? Jakiego koloru jest jej suknia? Jak wygląda czarodziejska różdżka?
„KORALE” – przydadzą się tu koraliki, guziczki, albo uprażony na różne odcienie makaron z dziurkami i mocna nitka. Pokaż dziecku, jak nawleka się koraliki. Niedługo Dzień Babci? Będzie piękny prezent. A może maluch podaruje korale pani pielęgniarce, która prawie bezboleśnie robi zastrzyki.
„SMACZNA ZGADYWANKA” – zazwyczaj chore dzieci tracą apetyt. Nie zmuszajmy ich więc do jedzenia, gdy np. gorączkują, mają problemy z przełykaniem itp. Ważne, aby zapewnić im odpowiednią ilość płynów. Gdy jednak stan zdrowia się poprawia, możesz przygotować rozmaite, maleńkie kawałki kilku lubianych przez dziecko potraw (chleb, żółty ser, herbatniki, jabłko pokrojone w kostkę, chrupki). Zawiąż mu oczka i proś, aby zgadywało, co trafiło do jego ust. Możecie zamieniać się rolami.
„CO TO JEST?” – zawiąż dziecku oczka. Wkładaj mu do rączki różne przedmioty (np. łyżkę, ołówek, zegarek, misia, szczotkę do zębów, klocek) i pytaj „co to jest?”. W tej zabawie także możecie zamienić się rolami.
„DOMOWY TEATRZYK” – jeśli nie macie w domu gotowych pacynek, możesz je zrobić razem z dzieckiem. Wykorzystaj stare rękawiczki, guziki, włóczkę, skrawki tkanin. Można umówić się tak, że maluch robi pacynkę dla mamy czy taty, a rodzic – dla dziecka. Do zabawy w teatr przydatne są także gotowe lalki i maskotki. Pacynki mogą z sobą rozmawiać; lalka w rękach opiekuna może także snuć bajki i różne historie (np. opowiadać o czekającym dziecko zabiegu, wspólnie z dzieckiem pić syrop).
Dodaj komentarz