Propozycje zabaw dla dzieci swobodnie poruszających się
“PŁYWA CZY TONIE?” – zabawa pozwala bogacić własne doświadczenia i poznać właściwości przedmiotów, kontakt z wodą uwalnia zaś od lęków i napięć. Przygotuj więc miskę z ciepłą wodą. Wybierzcie z dzieckiem różne przedmioty (np. kamyk, patyczek, klocek, gąbkę, łyżeczkę metalową i plastikową, sitko) i sprawdźcie, które z nich toną, które zaś pływają. Możecie najpierw przewidywać, co się stanie z przedmiotem, a następnie to sprawdzać. Inny wariant polega na wspólnej zabawie w składanie i kolorowanie papierowych łódeczek. Następnie urządzacie zawody, która z nich poruszana waszymi podmuchami szybciej przybije do brzegu.
“ROBIMY ZAKUPY” – zabawa rozwija wyobraźnię dziecka, uczy zachowania w sklepie (na poczcie, w bibliotece itp.) oraz pełnienia ról. Zgromadźcie opakowania po produktach spożywczych, kosmetykach oraz reklamówki. Urządźcie stoisko sklepowe, przygotujcie papierowe pieniążki. Podzielcie się rolami. Klient ogląda towary, wybiera, podejmuje decyzje. Sprzedawca radzi, zachwala towary, wystawia rachunki itp. Po jakimś czasie możecie zamienić się rolami.
„PRYWATNE ZOO” – przynieś dziecku stare gazety, najlepiej kolorowe. Potrzebne też będą nożyczki (małe dzieci niech wskazują opiekunowi, co ma wyciąć), klej i duży arkusz papieru oraz kredki. Najpierw wycinamy fotografie przedstawiające różne zwierzęta. Następnie rysujemy wybiegi dla zwierząt i przyklejamy w wybranych miejscach ich zdjęcia. Opiekun podpisuje dużymi literami, jak się zwierzątka nazywają, wspólnie powtarzacie ich nazwy. Starsze dziecko może podpisać samodzielnie fotografie zwierząt. Zachęcamy, by dziecko urozmaiciło teren zoo, rysując alejki, drzewa, baseny itp. W podobny sposób można urządzić ogród, sklep spożywczy albo z zabawkami.
Jak widać nawet wówczas, gdy dziecku podczas choroby nie wolno wychodzić na powietrze, wspólnie spędzony czas może być niezwykle sympatyczny oraz stymulujący. Zabawa z bliskim opiekunem bez wątpienia przyczyni się do chętniejszego wypełniania przez malucha zaleceń lekarskich i do rychłego odzyskania sił i radości życia.
Dodaj komentarz