Strona główna » Ciąża i poród » Poród » Co musisz wiedzieć o porodzie » Rooming-in czyli, matka z dzieckiem po porodzie

Rooming-in czyli, matka z dzieckiem po porodzie

W czasie pobytu na oddziale dziecko pozostaje razem z Tobą w jednej sali. Jest to tzw. rooming-in czyli matka z dzieckiem. Rozpowszechnienie tego systemu jest w naszym kraju stosowane już od ponad 20 lat.

Zarówno pracownicy medyczni jak i matki są przekonani o korzyściach tego systemu w porównaniu ze staromodną już metodą osobnych sal dla matek i noworodków.
Właśnie przebywając razem, w jednej sali, ze swoim nowonarodzonym dzieckiem, możesz pobyt w Oddziale Położniczym (z uwagi na możliwość nagłego wystąpienia nieprzewidzianych komplikacji przy każdym porodzie, rodzić powinno się w naszym kraju w szpitalach. Przyczyną jest niedostatecznie sprawny system informacyjny i komunikacyjny. Decydując się na poród w domu, musisz zabezpieczyć sobie możliwości efektywnej i szybkiej pomocy.) wykorzystać na naukę karmienia piersią, oswojenie się z podstawową pielęgnacją noworodka i odpoczynek po trudach porodu. Jest to też czas na ostateczne przejrzenie kalendarza i wybór imienia.

System wspólnego pobytu matki i dziecka od pierwszych chwil po porodzie, budził pierwotnie obawy matek, że utrudzone porodem nie znajdą czasu na wypoczynek. Okazało się jednak, że wspólny pobyt ma niesłychanie kojący wpływ na ich psychikę. Daje matkom możliwość obserwowania noworodka i pewność, że nic złego nie dzieje się z dzieckiem, ponieważ są zawsze razem i wszelkie niepokoje mogą przekazać fachowemu personelowi medycznemu. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne wykonują panie położne lub pielęgniarki. Powinnaś przyjrzeć się, jak wprawnie kąpią, przewijają i przebierają Twoje maleństwo.

Pierwsza kąpiel odbywa się zwykle po kilkunastu a nawet kilkudziesięciu godzinach, więc możesz, a nawet powinnaś się jej przyglądać. Ma ona za zadanie zmyć maź płodową, pozostałości wód płodowych a czasem i krwi z ciała noworodka. Maź płodowa stwarza tłustą, ochronną powłokę na jego delikatnej skórze. Jest bardzo potrzebna w trakcie porodu jak i bezpośrednio po nim, jako warstwa poślizgowa i ochronna.
W trakcie kąpieli zwróć uwagę, że całe ciałko dziecka jest namydlane (łagodnym dziecięcym mydłem), następnie utrzymywane pod paszki dziecko jest zanurzane w wodzie bez moczenia pępka, szybko spłukiwane i przenoszone na ręcznik, którym jest osuszane. Buzia myta jest osobno, tylko ciepłą przegotowaną wodą, za pomocą kilku wacików.

Szpary powiekowe przeciera się wilgotnymi wacikami, w warunkach szpitalnych zwilżonymi zwykle solą fizjologiczną, ruchem od skroni do noska. Małżowiny uszne – gazikami lub wacikami dobrze wyciśniętymi, aby nie zalać przewodów słuchowych. Nie wolno wkładać żadnych przedmiotów (w tym pałeczek z watą) ani do ucha, ani do noska. Wydzielinę z noska można oczyścić, przystawiając do przedsionka nosa gumową gruszkę. Zaschniętą wydzielinę można usunąć z noska przez wkroplenie niewielkiej ilości izotonicznego roztworu wody morskiej. Jest to również korzystne gdy pojawi się katar. Pałeczką z watą, zmoczoną w wodzie, można tylko przetrzeć załomki małżowin ucha. Toaleta kikuta pępowiny polega na delikatnym myciu wodą z mydłem i osuszaniu.

Przy okazji przewijania zwróć uwagę, że przy każdej zmianie pieluch należy umyć pupkę dziecka tamponem waty zmoczonej ciepłą, przegotowaną wodą. U dziewczynek ruchem od cewki moczowej w dół, aby nie zawlec bakterii z odbytu, zaś u chłopców należy unieść worek mosznowy i prącie, dla dokładnego umycia.
Pamiętaj, że delikatna skóra noworodka bardzo łatwo ulega maceracji i zakażeniu, głównie w fałdach skórnych. Po każdym myciu skórę, zwłaszcza w fałdach skórnych, na­leży natłuścić, najlepiej oliwką dla dzieci lub tłustym kremem.

Noworodek ubierany jest zwykle w cienką koszulkę i kaftanik oraz pieluszki i owijany w kocyk, który wykładamy często zmienianą, 1-2 razy dziennie, pieluszką. Z uwagi na konieczność częstej zmiany pieluszek w pierwszych dniach życia, nie trzeba jeszcze zakładać mu śpioszków – będziesz go w nie ubierała już po zabraniu do domu.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona