Pięciomiesięczny maluch przygotowuje się do siedzenia i raczkowania. Wraz ze zmianą pozycji z leżącej na siedzącą, polepszają się też warunki do wydawania dźwięków. Maluch lepiej czuje swoją przeponę. Przez szerszą tchawicę, więcej powietrza wpływa do płuc. Wydawane dźwięki są dzięki temu głośniejsze, stopniowo obniża się położenie krtani. W pierwszych miesiącach życia twojego dziecka krtań pełniła głównie funkcję ochronną dróg oddechowych. Przede wszystkim zabezpieczała maluszka przed zachłyśnięciem i zakrztuszeniem. Dzięki niej połykany pokarm nie przedostawał się do tchawicy i płuc. Dzięki jej obniżeniu, wydobywanych dźwięków może być coraz więcej, zmienia się ich barwa i głośność. Ćwicząc ich wydawanie maluch czuje zmiany napięcia mięśni warg, policzków. Zmiany położenia języka oraz bodźce związane z przepływem powietrza i śliny.
W tym okresie dzieci znacznie różnią się ilością wydawanych dźwięków. Jedne prawie „śpiewają”, bawią się swoim „niby mówieniem”, ćwiczą wypowiadane dźwięki w najróżniejszych kombinacjach. Inne jednak, zajęte raczej zdobywaniem przestrzeni, doskonaląc swoje umiejętności ruchowe poniekąd zapominają o dźwiękach i cichną na jakiś czas. To nic złego. Ich układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Widocznie cały wysiłek i energia malucha zostają skierowane na zabawy nóżkami, rączkami i unoszenie główki.
Twoje maleństwo zaczyna odróżniać przyjazny ton głosu od zagniewanego. Poznaje po Twoich ruchach, zmiennej mimice twarzy, czy jesteś radosna, czy może czymś podenerwowana. Reaguje wtedy lekką bezradnością lub zdziwieniem. To bardzo ważny moment w Waszym wspólnym życiu. Od tej pory wiesz, ze Twój maluch, rejestruje Twój sposób zachowania, powoli go poznaje i zaczyna rozumieć.
Dla rozwoju Twojego dziecka ważne jest, byś od pierwszych chwil jego życia komunikując się z nim używała słów, najlepiej pełnych i spieszczonych. Nie musisz przejmować się, że na początku nie będzie rozumiało ich znaczenia. Słuchanie Twojej mowy, pozwoli mu stworzyć własny język w przyszłości. Kiedy opisujesz świat, Twoje słowa przekazują emocje. To właśnie emocje Twój maluch rejestruje i rozpoznaje jako pierwsze. Poza tym, to, co mówisz do swojego szkraba, to nieustająca lekcja wiedzy o tym, co go otacza. Twój entuzjazm i radość w poznawaniu świata, są mu bardzo potrzebne.
Paula w dniu 14 maja 2020 10:03
Pani Marto to jak najbardziej możliwe . Moja mała od 2 miesiąca spała od 21do 4 od 3 zaczęła spać 11-12h w nocy ma 5 miesięcy . Dodam że ma dwa ząbki pierwszy wyszedł jak miała 4i pół miesiąca . Proszę się doinformować albo wyleczyć z kompleksów matczynych . Pozdrawiam