Płód coraz częściej i intensywniej się porusza – jego mięśnie nieustannie się rozwijają. Może podkurczać palce u nóg i zaciskać piąstki. Całkowicie wykształciły się ręce i stopy, nadala twardnieją stawy i kości – proces ten będzie trwał jeszcze po porodzie. Fascynujący jest również mimika jego twarzy – ziewa, marszczy czoło, otwiera buzię.
Na badaniu USG w trzynastym tygodniu lekarz w większości wypadków jest już w stanie określić płeć dziecka – to wielki dzień dla całej rodziny! W tym okresie wszystkie główne narządy są nie tylko ukształtowane, ale także funkcjonalne. Drugi trymestr będzie polegał przede wszystkim na wzroście.
W trzynastym tygodniu zwiększa się wydatnie ilość płynu owodniowego, który gwarantuje maluszkowi ciepło i bezpieczeństwo. Ogromną jego większość stanowi mocz, którego maluszek produkuje więcej z każdym dniem. Intensywnie rośnie także łożysko, które jest już w pełni ukształtowane i samodzielnie odpowiada za dostarczanie płodowi substancji odżywczych i tlenu.
Tagi: 13 tydzień ciąży, ebrion, jelita, ręce, stopy, trzynasty tydzień ciąży, wielkość płodu, zewnętrzne narządy płciowe
Dodaj komentarz