Rozwój płodu
Dziecko mierzy 104 a 114 mm i waży 50 g. Przez jego półprzezroczystą skórę łatwo dostrzec żebra, naczynia krwionośne i siatkówki oczu – ciemne plamki na głowie. Mimo zamkniętych oczu jest wrażliwe na światło i mruży oczy. Wyrastają mu puszyste włosy na głowie. Otwiera usta i regularnie połyka płyn owodniowy. Odwraca się w kierunku każdego bodźca występującego w pobliżu.
Rozwija się aparat słuchowy. Kostki ucha środkowego zaczynają twardnieć, ale w mózgu nie ma jeszcze ośrodka słuchu. Płyn owodniowy przewodzi jednak fale dźwiękowe, więc z czasem dziecko zacznie słyszeć głos i bicie serca matki.
Jedną z najważniejszych zmian w tym tygodniu jest pojawienie się tzw. brązowego tłuszczu lub tkanki tłuszczowej, która zaczyna powstawać w dole pleców i na pośladkach. Tłuszcz jest potrzebny zarówno do wytwarzania ciepłą, jak i właściwego metabolizmu.
Tagi: 15 tydzień ciąży, aparat słuchowy, brązowy tłuszcz, metabolizm, naczynia krwionośne, piętnasty tydzień ciąży, pośladki, siatkówka oczu, tkanka tłuszczowa, waga płodu, wielkość płodu, włosy, żebra
Dodaj komentarz