Jego gałki oczne wykonują teraz długie, sporadyczne ruchy. Jego smak i słuch dalej się doskonalą. Dziecko potrafi już wyczuć w wodach płodowych echo bardzo słonych, kwaśnych czy pikatnych pokarmów, które zjadłaś!
Serce bije mniej więcej dwa razy szybciej niż serce dorosłego. Dziecko śpi, czuwa, przewraca się z boku na bok. Gdy dotkniesz brzucha, widocznie na ten gest reaguje.
W okolicy 20 tygodnia ciąży odczuwalne są pierwsze delikatne ruchy płodu, nawet u pierworódek. Kobiety porównują je do „motylków w brzuchu”, „pływających rybek” lub „bąbelków”. Pierwsze delikatne ruchy można przeoczyć, dopóki nie przybiorą na sile. Szybko się do nich przyzwyczaisz. Powinnaś być w stanie wyczuć około 4-5 ruchów na godzinę. Jeśli liczba jest mniejsza lub częstotliwość ruchów nagle się zmniejszyła, może to sygnalizować zagrożenie dla dziecka. Na tym etapie trudno jeszcze jednak je skrupulatnie liczyć, więc nie trap się niepotrzebnie!
Tagi: 20 tydzień ciąży, bąbelki, dwudziesty tydzień ciąży, gałki oczne, motylki w brzuchu, pływające rybki, ruchy płodu, waga płodu, wielkość płodu
Dodaj komentarz