Na tym etapie ciąży nie zachodzą już drastyczne zmiany. Nadal, powoli acz konsekwentnie rozwijają się płuca i mózg – każdy tydzień wiąże się z dalszym udoskonalaniem. Wciąż twardnieją kości, a szpik produkuje coraz więcej krwinek. Główka sprawnie obraca się na obie strony, wzmacniając mięśnie szyi. W czasie aktywnym nieustannie czka, ssie palece, porusza nóżkami i rączkami.
Dziecko śpi teraz 18-20 godzin na dobę. Jego rytm snu i czuwania jest niezależny od Twojego. Dziecko otwiera i zamyka oczy, potrafi zobaczyć, co się dzieje wewnątrz macicy, rozróżnia światło od ciemności, umie śledzić źródło światła. Jeśli poświecisz latarką na brzuch, dziecko może zwrócić głowę w kierunku światła albo nawet będzie próbowało schwycić rączkami poruszający blask. Także stymulacja dźwiękiem zwiększa ruchy dziecka i przyspiesza czynność jego serca. Naukowcy uważają, że na tym etapie płód rejestruje już informacje czterema zmysłami (poza węchem) i może je nawet zapamiętywać!
Tagi: przyśpieszenie czynności serca, rozwinięte płuca, rozwinięty układ trawienny, rytm snu, stymulacja dźwiękiem, światło
Dodaj komentarz