Dziecko jest tak duże, że zrobiło mu się ciasno w macicy, porusza się zatem coraz rzadziej. Czasem możesz zauważyć pod skórą zarys łokcia, stopy albo główki.
Rozwój fizyczny jest praktycznie całkiem zakończony. Meszek na ciele został zastąpiony mazią płodową. Wszystkie systemy pracują, jak powinny. Obie nerki są w pełni rozwinięte, a wątroba wytwarza produkty przemiany materii. Niedojrzały pozostaje wciąż układ pokarmowy, ale to zmieni się dopiero po porodzie, gdy maluszek zacznie przyjmować mleko. Na razie odżywia go pępowina, więc wszystko czeka jeszcze na “próbę generalną”.
Jeśli płód nie obrócił się jeszcze główką w dół, lekarz może zaproponować próbę zewnętrznego obrotu (tzw. ECV – External Cephalic Version). Jest to stosunkowo rzadko stosowany manewr, którego powodzenie określa się na 50%, ale który nie stwarza niebezpieczeństwa dla matki ani dziecka. Nie powinien być jednak wykonywany przed 36-tym tygodniem ciąży i nie jest polecany pierworódkom ani kobietom w ryzykownej ciąży.
Tagi: ułożenie główką w gół, waga i wzrost dziecka w ósmym miesiącu, wytwarzanie produków przemiany materii przez wątrobę
Dodaj komentarz