Twoje dziecko dojrzało do przyjścia na świat! Rozwój wszystkich organów i układów jest dokończony, pod skórą znajduje się dostatecznie gruba warstwa tłuszczowa, aby ochroniła noworodka przed chłodem. Łożysko z kolei wciąż dostarcza płodowi cennych przeciwciał do obrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Po porodzie funkcję tą dopełni siara, czyli pierwszy pokarm. Pamiętaj, że noworodek przez ostatnie tygodnie był stłoczony w Twojej macicy – otulając go czule po porodzie zapewniasz mu poczucie bezpieczeństwa!
Istnieje szansa, że mimo “terminu” dziecko nie urodzi się jednak w tym tygodniu. Szacuje się, że nawet 30% wszystkich ciąż jest przenoszonych! Jeśli poród nie nastąpi spontanicznie do 6 dnia 41 tygodnia ciąży, zostanie sztucznie wywołany!
Dziecko może być ułożone główką w dół, poprzecznie, pośladkowo lub tylne. Ułożenie główkowe jest najczęstsze, dziecko leży wówczas głową w dół, czubek głowy skierowany jest w stronę szyjki macicy, a podbródek przyciśnięty do klatki piersiowej. To najlepsza pozycja, ponieważ głowa dziecka wychodzi pierwsza, co zapobiega urazom. Ułożenie pośladkowe oznacza, że płód ustawia się pupą do dołu zamiast głową. Wiąże się to zwykle z koniecznością przeprowadzenia cesarskiego cięcia, choć wiele kobiet w tej sytuacji z powodzeniem rodzi naturalnie. Zdarza się także ułożenie czołowe, co oznacza, że dziecko układa się głową w dół, ale jest ona tak mocno odgięta do tyłu, że czoło lub twarz dziecka skierowane są ku szyjce macicy. Istnieje wówczas ryzyko urazów twarzy. Ułożenie potylicowe przednie lub tylne oznacza, że tył głowy dziecka jest skierowany ku przodowi lub tyłowi Twojej miednicy w kanale rodnym. Jeśli dziecko pozostanie w pozycji potylicowej tylnej, poród może być dłuższy i bardziej bolesny. Ułożenie poprzeczne oznacza, że dziecko leży w poprzek dróg rodnych. Nieuniknione jest wówczas cesarskie cięcie.
Uwaga! Jeśli w ciągu godziny nie uda Ci się naliczyć 10 ruchów płodu, skontaktuj się z lekarzem!
Tagi: cesarskie cięcie, położenie czołowe, prawidłowe ułożenie dziecka, ułożenie główką w dół, ułożenie poprzeczne, ułożenie pośladkowe, ułożenie potylicowe przednie, ułozenie potylicowe tylne, ułożenie tylnie
Dodaj komentarz