Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Zdrowie niemowlaka » Szczepienia dzieci przeciw gruźlicy

Szczepienia dzieci przeciw gruźlicy

szczepienie przeciw gruźlicy

Gruźlica wydaje się być chorobą naszych dziadków. Czemu więc mielibyśmy szczepić na nią współczesne dzieci?

Faktycznie, w wielu krajach świata na gruźlicę się już nie szczepi. Decydują o tym normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia, które uzależniają potrzebę szczepienia od liczby zakażeń. W Polsce wciąż jeszcze odnotowuje się średni poziom zapadalności – w 2000 r. wskaźnik ten wynosił odpowiednio 21 na 100 tysięcy osób wśród mężczyzn oraz 8/100 tysięcy pośród kobiet. Te liczby wskazują na realne ryzyko zakażenia noworodka w środowisku domowym i stąd obowiązują stosowne szczepienia.

Czy gruźlica jest faktycznie groźna?

Mamom, którym się wydaje, że szczepienia przynoszą więcej szkody niż korzyści, a zdrowy organizm sam poradzi sobie z zarazkami, podpowiadamy, że w przypadku gruźlicy są w dużym błędzie. Ta potencjalnie śmiertelna choroba zakaźna wywołana przez prątka gruźlicy jest bowiem najniebezpieczniejsza właśnie dla maluszków o słabo rozwiniętym systemie odpornościowym. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia gruźlica wciąż jest jeszcze jednym z 10 czołowych przyczyn zgonów na świecie!

Prątki atakują przy tym nie tylko płuca, ale także skórę, kości, układ płciowy, a nawet układ nerwowy. A do zakażenia dochodzi bardzo łatwo – drogą kropelkową, najczęściej w źle wentylowanych budynkach. Tymczasem, w Polsce pojawia się coraz więcej cudzoziemców z krajów ościennych – Białorusi, Ukrainy i Rosji, gdzie zachorowalność jest znacznie wyższa.

Jak wygląda szczepionka na gruźlicę?

Według obowiązujących norm noworodkom w Polsce podaje się szczepionkę na gruźlicę BCG w pierwszej dobie życia. Chroni ona maluszka przed najcięższymi powikłaniami choroby: gruźlica rozsiana i gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zmniejsza ryzyko zakażenia nawet w 80% przypadków. Co ważne, im wcześniejsze podanie szczepionki, tym większa jej skuteczność!

Szczepionkę podaje się podskórnie. Należy po niej oczekiwać odczynu w postaci rumienia, nacieku i grudki, po których pojawia się małych pęcherzyk z ropną zawartością. Owrzodzenie goi się w przeciągu 2-5 miesięcy i może pozostawić bliznę.

Dodatkowe uwarunkowanie dotyczące szczepienia na gruźlicę:

  • W przypadku odroczenia wykonania szczepienia przeciw gruźlicy w pierwszej dobie życia szczepionkę należy podać w innym możliwym terminie przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego.
  • Szczepienie przeciw gruźlicy w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie wykonuje się po osiągnięciu masy ciała powyżej 2000 g.
  • Szczepienie przeciw gruźlicy w przypadku noworodków urodzonych przez matki HIV+ musi być poprzedzone konsultacją specjalistyczną.
  • Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy odstąpiono od oceny wielkości blizny poszczepiennej oraz obowiązkowej rewakcynacji dzieci i młodzieży. Z tego powodu
    u każdego dziecka należy na podstawie dokumentacji medycznej sprawdzić przeprowadzenie szczepienia BCG, a jeśli szczepienie nie było wykonane,
    w możliwie najkrótszym terminie podać jedną dawkę szczepionki BCG.

Tekst przygotowano na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia Publicznego: https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/gruzlica/

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki