Poród to wydarzenie w życiu rodziny, do którego warto dobrze się przygotować. Dziś, gdy coraz bardziej popularne są porody rodzinne nie można zapominać o roli taty w tej chwili. Jeśli Twój partner chce Ci towarzyszyć i wspólnie podjęliście decyzję o porodzie rodzinnym, niezbędnym jest zapewnienie mu odpowiedniego przygotowania, tak by nic go nie mogło tego dnia zaskoczyć.
Przygotowaliśmy krótki poradnik, który możecie potraktować jako szkołę rodzenia dla taty w pigułce. Przekonacie się, co warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, co będzie Wam potrzebne, a co zupełnie zbędne. Zacznijcie przygotowania już dziś, dziewięć miesięcy mija bardzo szybko!
NIEZBĘDNA WIEDZA TO PODSTAWA
Jesteście w ciąży! Gratulacje! Twoja partnerka pewnie już od dawna czyta artykuły, sięga po książki o tematyce związanej ze stanem błogosławionym, porodem i macierzyństwem. Nie możesz pozostać w tyle! Przede wszystkim skoncentruj się na tym, by poszerzyć lub uzupełnić swoją dotychczasową wiedzę w tej dziedzinie. Gdy będziesz „oczytany”, zachowasz spokój, pewność siebie i opanowanie. Co warto wiedzieć?
- Kiedy zaczyna się poród? Jesteśmy przyzwyczajeni do scen filmowych, w których kobietę nagle dopadają silne skurcze, błyskawicznie odchodzą wody, jak najszybciej zmierza do szpitala, a tam, gdy tylko znajdzie się na łóżku porodowym położna woła „przyj!”. Nic bardziej mylnego! Lepiej zapoznaj się we zwszystkimi symptomami zwiastującymi zbliżający się poród, dowiedz się jak monitorować częstość skurczy. Sygnałem, że należy niezwłocznie jechać do szpitala może być:
- Odejście wód płodowych;
- Krwawienie, plamienie;
- Brak ruchów dziecka lub ich wyraźna zmiana;
- Regularna czynność skurczowa;
- Złe samopoczucie ciężarnej;
- Fazy porodu – Jeśli jeszcze tego nie wiedziałeś, poród nie jest nagłym, jednolitym zdarzeniem, a dzieli się na poszczególne okresy. Ich znajomość ułatwi Ci zorientowanie się , co już za Wami, a ile jeszcze macie przed sobą. Tu dobrze wstawić odnośnik: https://beta.niebieskiepudelko.pl/4-okresy-porodu-jak-przebiega-porod-i-na-jakie-fazy-sie-dzieli/
- Dowiedz się w jakich sytuacjach przeprowadza się cesarskie cięcie i jakie są rutynowe interwencje medyczne podczas porodu, jakie są możliwości znieczuleń i jak się je podaje. Zapoznaj się z planem porodu swojej partnerki, o ile taki przygotowała.
JAK WSPIERAĆ PARTNERKĘ PODCZAS PORODU?
Obecność partnera podczas porodu jest nieoceniona. Pełni on nie tylko rolę łącznika pomiędzy rodzącą a personelem szpitala, ale też stanowi dla niej ogromne wsparcie. Jeśli jest taka możliwość warto wybrać się wraz z partnerką do szkoły rodzenia, gdzie doświadczone położne przygotują was do porodu rodzinnego. Co możesz robić jako partner przy porodzie, by pozytywnie przyczynić się do jego przebiegu?
- Przede wszystkim podążaj za potrzebami rodzącej. Nie narzucaj swoich propozycji, dyskretnie proponuj pomoc, upewniaj się czego w tym momencie potrzebuje Twoja partnerka, ale bądź też przygotowany na to, że to właśnie na Tobie najprawdopodobniej wyładuje swoje emocje;
- Trzymaj ją za rękę;
- Podawaj wodę do picia;
- Pomóż wziąć kojący prysznic;
- Wykonaj prosty masaż, czasem wystarczy głaskanie lub lekki nacisk;
- Pomóż w zmianie pozycji;
- Wspólnie oddychaj, motywuj, chwal, przypominaj o prawidłowym oddechu;
- Dopinguj, motywuj, doceniaj;
- Zachowaj spokój, bądź opanowany.
CO SPAKOWAĆ DO SZPITALA?
Skoro już postanowione, że rodzicie wspólnie, należałoby się przygotować do szpitala. Twoja partnerka zapewne spakowała już torbę do szpitala, na salę porodową oraz torbę z rzeczami dla maluszka. Jako osoba towarzysząca będziesz również potrzebował odpowiedniego ekwipunku. Podpowiemy jak dobrze spakować tatę do szpitala. Co powinno znaleźć się w plecaku?
- Wygodne, czyste obuwie na zmianę. Mogą być też ochraniacze, ale są mniej wygodne, a nogi mogą się ślizgać.
- Fartuch jednorazowy. W wielu szpitalach wymagane jest ochronne okrycie wierzchnie.
- Zapasowe ubranie. Na sali porodowej wszystko się może zdarzyć. Bywa i tak, że odzież taty ulegnie zabrudzeniu. Dobrze jest mieć wtedy dodatkowy komplet, w którym będziesz czuł się swobodnie.
- Książka lub przenośny odtwarzacz muzyki. Poród może się przedłużać, jeśli trzeba będzie umilić czas partnerce, będziesz miał pomoc pod ręką.
- Jedzenie i coś do picia. Poród może potrwać nawet ponad kilkanaście godzin. Warto mieć ze sobą jakieś przekąski o neutralnych zapachach. Rybę, ser pleśniowy lub wędzone kiełbasy zdecydowanie zostaw w lodówce w domu!
- Telefon i ładowarka. Obecnie to niezbędny zestaw.
- Aparat fotograficzny, ewentualnie kamera, jeśli uzgodniliście, że chcecie w jakiś sposób uwiecznić te chwile. Sugerujemy, by wyciągnąć sprzęt dopiero jak dziecko będzie już na świecie.
KIERUNEK: PORODÓWKA
Zamierzasz osobiście zawieźć partnerkę do szpitala? Świetny pomysł! Taksówki mogą być niepunktualne, a oczekiwanie na transport to dodatkowy, niepotrzebny stres. Upewnij się, że stan techniczny waszego pojazdu jest nienaganny, wcześniej wykonaj zaplanowane naprawy. Przed zbliżającym się terminem porodu zatakuj do pełna. Załóż ręcznik lub folię ochronną na fotel pasażera (odejście wód może nastąpić w każdej chwili). Zaplanuj trasę. Sprawdź jakie są możliwości dojazdu do szpitala, czy nie ma planowanych robót lub utrudnień drogowych. Przygotuj plan B.
Jeśli przeczytałeś ten artykuł, możesz spokojnie obrać kierunek: porodówka. Przed Tobą nie lada wyzwanie, powodzenia!
Tagi:
porodówka,
rola taty
Dodaj komentarz