Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Zdrowie niemowlaka » Trądzik noworodkowy a trądzik niemowlęcy

Trądzik noworodkowy a trądzik niemowlęcy

trądzik niemowlęcy

Trądzik uważany jest powszechnie za przypadłość nastolatków rozstrojonych burzą hormonalną okresu dojrzewania. Tym dziwniejsze więc wydają się „pryszcze” na buzi maluszka.

Choć oba pojęcia bywają często mylone, oficjalnie mówimy o dwóch rodzajach trądziku, dotykającego dzieci w pierwszym roku życia. Pierwszym jest znacznie bardziej powszechny trądzik noworodkowy, który pojawia się najczęściej ok. 2-3 tygodnia po porodzie i wedle szacunków dotyczy aż co piątego noworodka. Na szczęście, jest to jedna z tych naturalnych przypadłości, które mijają same i to bez żadnych skutków ubocznych. Trudniejszym przypadkiem dermatologicznym jest natomiast trądzik niemowlęcy, którego pierwsze oznaki pojawiają się po 6 tygodniu życia i mogą trwać nawet ponad rok!

Skąd się bierze trądzik u noworodków?

Trądzik noworodkowy jest dość nieskomplikowanym problemem także w swojej etiologii. Jego przyczyną są również hormony, tyle że nie dziecka, a matki. Otóż płód będąc w łonie matki wystawiony jest na działanie hormonów obecnych w jej krwioobiegu. Po porodzie jeszcze przez kilka tygodni mogą one krążyć w krwi maluszka, a ich skutkiem są właśnie owe wykwity na buzi.

Jak je prawidłowo rozpoznać? Trądzik noworodkowy ma zasadniczo postać czerwonych grudek, białych zaskórników, a czasem również większych pryszczy. Skóra wokół może być zaczerwieniona na większej powierzchni. Trądzik pojawia się nie tylko na twarzy, ale czasem również pleckach czy klatce piersiowej. Symptomy te mogą przypominać egzemę, ale brakuje charakterystycznego dla niej elementu łuszczenia się.

Czas leczy

W przypadku trądziku noworodkowego pocieszeniem może być fakt, że dziecko w żaden sposób nie odczuwa komfortu z powodu nieestetycznych zmian. Nie powinny one swędzieć i generalnie mogą być przez rodziców ignorowane, bowiem problem naprawdę rozwiąże się sam. Tym, którzy nie lubią czekać z założonymi rękami, dermatolodzy zalecają delikatne metody zachowawczego wspomagania skóry, przede wszystkim:

Kategorycznie należy powstrzymać się od wyciskania zmian – może to spowodować powstanie blizn i zaostrzyć stan zapalny.

Trądzik niemowlęcy – bardziej niepokojący

Zmiany, które pojawiły się na twarzy dziecka po 6 tygodniu życia nazywamy trądzikiem niemowlęcym. Ma one nieco inny wygląd i inne podłoże – stąd rozróżnienie. Problem częściej dotyka chłopców i może trwać nawet do końca drugiego roku życia.

W tym przypadku wysypkę na twarzy dziecka tworzą głównie czarne wągry oraz białe zaskórniki. Pory są wyraźnie zapchane, na skórze tworzą się widoczne grudki, a czasem nawet cysty. Dziecko z racji na wiek może rączkami odnajdować zmiany na buzi i próbować je zdrapywać. Ten typ trądziku zwykle ograniczony jest do skóry twarzy.

 

Jeśli chodzi o medyczne podłoże, trądzik niemowlęcy związany jest z tymczasową nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, które produkują zwiększone ilości sebum i tym samym zapychają pory, prowadząc do powstania ognisk zapalnych. Nie wiemy jednak do końca, jaka jest przyczyna owych zaburzeń – niektóre źródła sugerują podwyższony poziom męskich hormonów, ale możliwości jest więcej.

Konsultacja dermatologiczna

Z trądzikiem niemowlęcym warto wybrać się już do lekarza, bowiem zmiany skórne mogą na tyle przybrać na sile, że pozostawią po sobie trwałe ślady w postaci blizn i przebarwień. Dermatolog sam oceni stopień nasilenia problemu i zaleci stosowną pielęgnację. W łagodnych przypadkach jest ona konserwatywna i przypomina zalecenie dotyczące trądziku noworodkowego. W przypadku bardziej zaostrzonych zmian lekarze może przepisać:

  • Maść zawierającą nadtlenek benzoilu (Benzoyl peroxide)
  • Krem antybiotykowy, najczęściej na bazie erytromycyny
  • Krem na bazie retinoidów

W rzadkich przypadkach przepisuje się doustną terapię antybiotykową (https://beta.niebieskiepudelko.pl/antybiotyki-dla-dzieci-w-wieku-przedszkolnym/). Ponadto, zmiany mogą być leczone w ramach profesjonalnych zabiegów kosmetycznych (np. krioterapii), a zdaniem niektórych lekarzy ulegają złagodzeniu także dzięki wyłączeniu nabiału z diety dziecka.

Czujność wskazana

W bardzo rzadkich przypadkach trądzik niemowlęcy jest jednym z pierwszych symptomów przedwczesnego dojrzewania. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy zmiany pojawiają się dopiero około 2 roku życia i towarzyszą im zmiany w wyglądzie genitaliów oraz zapachu ciała. W takiej sytuacji poleca się przeprowadzenie badań krwi pod kątem zaburzeń hormonalnych.

W ogromnej większości przypadków trądzik niemowlęcy jest jednak przede wszystkim problemem estetycznym, nie tak trudnym do opanowania, i jedynym jego skutkiem ubocznym jest zwiększona skłonność do rozwoju poważnej formy trądziku młodzieńczego w przyszłości.

 

 

 

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki