Woda stanowi środowisko, w którym odbywają się wszystkie procesy życiowe organizmu. Woda nie tylko przenosi składniki odżywcze i strukturalne do każdej komórki, ale również usuwa z niej produkty przemiany materii, czyli wszystkie zanieczyszczenia i toksyny. Jest także niezbędna do prawidłowego trawienia i wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Także utrzymywanie stałej temperatury ciała to jedna z jej istotnych ról. Bezszelestny, bezbolesny ruch w stawach i przesuwanie się narządów wewnętrznych w jamie brzusznej oraz klatce piersiowej bez udziału wody nie są możliwe. Woda bierze także udział w regulacji ciśnienia krwi. To tylko część powodów, dla których nasz organizm potrzebuje stałych dostaw czystej, zdrowej wody.
Dziecko 3–5-letnie potrzebuje przeciętnie 80-100 ml wody/kg/dobę, a 6-latek 60-80 ml/kg/dobę.
Dorośli powinni wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie.
Przestrzegając tego zalecenia przez całe, np. 70-letnie życie, człowiek wypija jej prawie 40 000 litrów! Dlatego tak ważne jest nie tylko ile, ale i co wypijamy, czyli jakość wody. Przy tak znacznym i długotrwałym spożyciu, każde najmniejsze nawet zanieczyszczenie wody pitnej (azotany, pestycydy, metale ciężkie itp.) prowadzić może do kumulacji szkodliwych składników w ustroju. Ma to szczególne znaczenie u małych dzieci, które wodę spożywać będą przez wiele, wiele lat.
Dlatego już od zarania należy je uczyć zaspokajać pragnienie dobrą wodą źródlaną, a nie różnego typu słodkimi lub co gorzej słodzonymi napojami, które dziecko spożywa dla przyjemności (zamiast dla zaspokojenia pragnienia). Ich nadmierne spożywanie sprzyja nie tylko otyłości, ale i rozwojowi próchnicy.
Wszyscy wiemy, jak chętnie dzieci naśladują otaczających ich dorosłych oraz starsze rodzeństwo. Pamiętajmy o tym, że właśnie naśladownictwo jest podstawą kształtowania wielu naszych nawyków. Nie nauczymy dziecka pić zdrowej wody źródlanej, gdy przed nami zawsze stoi szklanka słodkiego napoju. Nie pomożemy w tej nauce także wtedy, gdy słodki napój gazowany, sok w nieograniczonych ilościach, jest dla dziecka nagrodą. To od tego, co robimy (a nie co mówimy!), zależy sukces w kształtowaniu zdrowych nawyków naszego potomstwa. Mama, tata i starsze rodzeństwo sięgające po dobrej jakości wodę to gwarancja, że kształtujące swoje nawyki małe dziecko zrobi to samo.
Dzieci powinny używać dobrej jakościowo wody niskozmineralizowanej (do 500 mg/l) lub średniozmineralizowanej (500-1500 mg/l).
Soki, nawet te bez dodatku cukru i konserwantów, nie powinny służyć zaspokajaniu pragnienia, a jedynie być przyjemnym i skoncentrowanym źródłem niektórych witamin (A i C). Pamiętać trzeba, że 100 ml soku to ok. 50 kcal i prawie 50% pokrycie zapotrzebowania na wymienione wyżej witaminy. 150-200 ml soku dziennie to dawka zupełnie wystarczająca biorąc pod uwagę codzienne spożycie owoców i warzyw. Dzieci nie powinny natomiast pić nieograniczonych ilości soków, zwłaszcza słodzonych, gdyż są one źródłem pustych kalorii, mogą stać się przyczyną tzw. biegunki pędraków i znacznie upośledzać łaknienie.
Dodaj komentarz