Strona główna » Przed ciążą » Przygotowania do zajścia w ciążę » Zdrowie i badania » Jakie badania należy wykonać przed ciążą?

Jakie badania należy wykonać przed ciążą?

badania przed ciążą

Planujecie dziecko i chcesz się dobrze przygotować do nowej roli? Oto, jakie badania warto wykonać przed planowaną ciążą. 

Oczywiście, wiele kobiet zachodzi w ciążę niespodziewanie i bez problemu rodzi zdrowe dzieci pomimo braku przygotowania. Zważywszy jednak na to, że decyzję o macierzyństwie odkładamy na coraz to późniejszy wiek, a problemy z płodnością również przybierają na sile, jeśli masz taką sposobność, rozsądnie jest zafundować sobie przed poczęciem „przegląd techniczny”. Czasami wykryte nieprawidłowości da się dość łatwo skorygować, obniżając tym samym ryzyko problemów z poczęciem lub komplikacji ciążowych.

Jakich lekarzy warto więc odwiedzić?

Wizyta u lekarza rodzinnego

Pierwszym krokiem, jaki powinnaś zrobić, są odwiedziny u lekarza rodzinnego, który zbada Cię od stóp do głów, obejrzy gardło, zmierzy ciśnienie krwi. W ramach prewencji możesz poprosić go o wykonanie podstawowych badań krwi (więcej poniżej).

Istotne jest, ile ważysz – pozwól oszacować swój wskaźnik BMI, aby ewentualnie skorygować dietę. Nie powinnaś teraz drastycznie się odchudzać, ale zarówno nadwaga, jak i niedowaga wymagają pewnej zmiany nawyków. Omów też z lekarzem wszystkie przyjmowane przez Ciebie leki. Nie zapomnij wspomnieć o stosowanych preparatach witaminowych i suplementach ziołowych. Niektóre z nich mogą zwiększać ryzyko wczesnego poronienia!

Jeśli masz jakieś zaniedbane problemy, również warto je skonsultować zawczasu – w czasie ciąży sporo dolegliwości ulega zaostrzeniu, zaś możliwości leczenia są ograniczone.

Wskazane badania krwi przed ciążą:

  • Określenie stężenia hemoglobiny oraz hematokrytu, czyli diagnostyka w kierunku niedokrwistości;
  • Określenie czynnika Rh u Ciebie i Twojego partnera;
  • Określenie miana przeciwciał przeciwko różyczce, ospie wietrznej, wirusowi cytomegalii, toksoplazmozie, celem sprawdzenia odporności na te choroby;
  • Badanie poziomu hormonów tarczycy (THS, ft3, ft4)  – jej zaburzenia wpływają na szansę poczęcia.

 

Dodatkowo warto wykonać badanie moczu, aby sprawdzić, czy nie masz infekcji dróg moczowych i wykluczyć problemy z nerkami.

 

Badanie ginekologiczne

Umów się także na kontrolną wizytę do ginekologa. Przygotuj koniecznie informacje o długości twoich cyklów miesiączkowych oraz ewentualnych, niepokojących objawach. Lekarz pobierze wymaz z szyjki macicy oraz wykona inne standardowe badania – zbada narządy miednicy, jamę brzuszną, piersi. Te rutynowe badania umożliwiają identyfikację chorób, które mogą zakłócić poczęcie i przebieg ciąży, takie jak m.in. polipy macicy, endometrioza, nieregularne miesiączki, choroby przenoszone drogą płciową.

Wizyta u stomatologa

Koniecznie zaplanuj też przegląd i czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym. Dopilnuj, aby zawczasu przeprowadzono takie zabiegi, jak prześwietlenia, wypełnienia, koronki lub ekstrakcje, tak, aby nie trzeba było tego robić w czasie ciąży (lub leczyć stanu zapalnego powstałego w wyniku zaniedbania). Pamiętaj, że choroby dziąseł mogą przyczynić się do powikłań ciążowych, jak poród przedwczesny, stan przedrzucawkowy czy cukrzyca ciążowa!

 

 

 

Instagram
Tagi: , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona