Jakie prezenty kupować przedszkolakom młodszym i starszym i dlaczego?
Jednym dzieciom takie zabawki są potrzebne jak powietrze (chodzi o dzieci ruchliwe, energiczne) innym mniej, ale też powinny je mieć.
Piłki – zwykle wybór jest spory począwszy od piłek gumowych lub plastikowych do piłek ze skóry do gry w piłkę nożną, siatkową czy koszykówkę. Jest co prawda zima, ale czasem dzieci marzą, że wiosną będą kopać piłkę i ucieszą się z takiego prezentu. W domu można piłkę turlać, nisko rzucać i łapać, a piłka bezpieczna w domu – to piłka z gąbki. Lekka, nic nie stłucze, a można nią grać.
Piłki z gąbki z rakietkami lub urządzeniem do chwytania – dziecko ćwiczy zręczność, zwinność, refleks i ma okazję do aktywności.
Skakanki– dla chłopców i dziewczynek powyżej 5 lat (młodsze dzieci nie potrafią jeszcze skakać przez skakankę, a i 5–latkom sprawia to dużą trudność. Polecam, bo dzieci zwykle zimą mają zbyt mało ruchu, a jest im on niezbędny.
Łyżwy – można kupić używane, bo dzieciom szybko rosną nogi. Wspólne wyprawy na lodowisko (szkoda, że jest ich tak mało) są dla dzieci ogromną przyjemnością i dostarczają doświadczeń w utrzymywaniu równowagi, koordynacji ruchów i ich płynności.
Pchełki, żabki – to także gry aktywizujące ruchowo i bezpieczne w domu. Dziecko ćwiczy ruchy zarówno całego ciała, jak i ruchy dłoni. Naciskanie na pchełkę lub żabkę tak, by skoczyła i to jeszcze w odpowiednim kierunku, ćwiczy dłoń, przygotowując ją do rysowania i pisania. Dzieci uczą się także cierpliwości, pokonywania trudności i w razie przegranej zdobywają gorzkie doświadczenia (a i takie doświadczenia są niezbędne w życiu!).
Kręgle – plastikowe małe i duże mogą cieszyć te dzieci, które lubią rywalizację, dreszczyk emocji, potrafią skupić uwagę, są cierpliwe i nie za bardzo przejmują się przegraną. Zabawka ta ćwiczy umiejętności ruchowe – precyzję i koordynację ruchów oraz analizę i syntezę myślową. Dziecko analizując swoje czynności wychwytuje błędy, wyciąga wnioski i próbuje innych sposobów turlania piłki. Kręgle mogą być grą grupową, ale dzieci mogą także bawić się same. Niektóre z nich potrafią bawić się kręglami w teatr – naklejają na główkę kręgli namalowaną twarz z papieru, ubierają przyszłą „postać” w jakieś szmatki – ubranka i odgrywają spektakl – są kreatywne.
Dodaj komentarz