Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Zdrowie niemowlaka » WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O ZABIEGACH OKOŁOPORODOWYCH W POLSKICH SZPITALACH

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O ZABIEGACH OKOŁOPORODOWYCH W POLSKICH SZPITALACH

zabiegi okołoporodowe

Onegdaj głośna sprawa rodziców z Białogardu, którzy nie zgodzili się, by ich dziecku wykonano standardowe zabiegi okołoporodowe, wywołała wrzawę w polskich mediach. Zastanawiasz się, czy rodzice z Białogardu mieli rację i na jakie zabiegi się nie zgodzili? Czy są one rzeczywiście zbędne lub niebezpieczne? Dowiedz się więcej o zabiegach, jakie standardowo wykonuje się noworodkom w polskich szpitalach.

Zabieg Credego

Dziecko przechodząc przez drogi rodne Mamy, otrzymuje od niej sporo naturalnych antybiotyków, ale może się także czymś od niej zarazić – na przykład rzeżączką, która u noworodków powoduje rzeżączkowe zapalenie oczu. Przed taką sytuacją ma chronić dzieci tzw. zabieg Credego, czyli profilaktyczne podanie dziecku maści erytromycynowej lub kropelek 1% azotanu srebra.

Czy z zabiegiem Credego wiąże się jakieś ryzyko? Zabieg może spowodować chemiczne zapalenie spojówek, czyli niewielkie zaczerwienienie oka, które samoistnie ustępuje. Jednak ryzyko związane z nieprzeprowadzeniem zabiegu jest dużo większe – rzeżączkowe zapalenie oczu może prowadzić do utraty wzroku dziecka.

W Polsce zabieg jest obowiązkowy od 1933 roku. W niektórych krajach Europy Zachodniej, takich jak Dania, Szwecja i Wielka Brytania, już z niego zrezygnowano. W wyniku tej decyzji wzrosła jednak częstotliwość występowania rzeżączkowego zapalenia oka, które wcześniej udało się całkowicie wyeliminować.

WITAMINA K

Witamina K jest odpowiedzialna za właściwą krzepliwość krwi. Podaje się ją dzieciom po porodzie, aby zapobiec wystąpieniu choroby krwotocznej noworodków, która może zagrozić zdrowiu i życiu dziecka.

Według najnowszych zaleceń z 2016 r., każdy noworodek powinien otrzymać po urodzeniu profilaktycznie 1mg witaminy K drogą domięśniową lub 2 mg drogą doustną (ten drugi sposób nie jest możliwy u wcześniaków lub noworodków z cholestazą).

Decyzję o podaniu dziecku witaminy K podejmują rodzice, którzy powinni zostać poinformowani o jej konsekwencjach dla dziecka, w tym ryzyku późnej choroby krwotocznej, która może być katastrofalna w skutkach.

Kolejnym krokiem w profilaktyce choroby krwotocznej jest suplementacja witaminy K u noworodków karmionych mlekiem mamy. Więcej na ten temat przeczytasz w naszych artykułach:

SZCZEPIENIA OCHRONNE

W ciągu pierwszej doby od narodzin, Twoje dziecko powinno zostać zaszczepione przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B). Szczepionka przeciw WZW typu B to pierwsza dawka szczepienia podstawowego, którą podaje się domięśniowo lub podskórnie, zgodnie ze wskazaniami producenta szczepionki.

Obawiasz się, czy szczepionki są bezpieczne i chciałabyś dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł „Wszystko, co powinnaś wiedzieć o szczepieniu dzieci”.

PIERWSZA KĄPIEL

Twój maluszek urodzi się pokryty mazią płodową, czyli substancją, która składa się z białek, wody i tłuszczów. Pełni ona wiele ważnych funkcji: chroni dziecko przed patogenami, doskonale nawilża jego delikatną skórę, obniża pH skóry i działa jak antybiotyk.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), najlepiej jest pozostawić maź płodową na skórze dziecka przez 24 godziny po porodzie, a jeśli nie jest to z jakichś względów możliwe – odczekać z kąpielą przynajmniej 6 godzin. Pierwsza kąpiel nie powinna odbyć się za wcześnie nie tylko ze względu na właściwości mazi płodowej, ale także dlatego, że wiąże się z ryzykiem hipotermii lub problemów z oddychaniem.

POZOSTAŁE BADANIA

Oprócz powyższych zabiegów okołoporodowych, Twoje dziecko czekają także takie badania:

  • Badanie przesiewowe w kierunku chorób wrodzonych (mukowiscydozy, fenyloketonurii i wrodzonej niedoczynności tarczycy). Do ich wykonania konieczne jest pobranie krwi z piętki maluszka,
  • Przesiewowe badanie słuchu,
  • Przesiewowe badanie pulsoksymetrem, dzięki któremu można wykryć ewentualne wczesne wady serca.


 

Źródła: Informator “Ciąża i poród” wydany przez Ministerstwo Zdrowia, Warszawa 2014; Program Szczepień Ochronnych na rok 2017; mataja.pl

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki