Przedszkole to miejsce, gdzie dziecko uczy się, jak żyć w społeczeństwie. Uczy się reguł, porozumiewania z rówieśnikami, uczy się tego, że ludzie są różni.
W przedszkolu państwowym, ogólnodostępnym, obcuje ze sobą na co dzień duża grupa dzieci pochodzących z bardzo różnych środowisk. Zaletami przedszkola państwowego jest to, że najczęściej chodzą do niego dzieci z tej samej dzielnicy, które mogą spotykać się na osiedlowym placu zabaw, popołudniami i w weekendy, a ich rodzice mogą nawiązać ze sobą bliższe relacje. Dzieci z lokalnego przedszkola zwykle idą wspólnie do szkoły, a wiadomo, że w grupie jest zawsze raźniej.
Do zalet przedszkola państwowego należy także to, że najczęściej budynki takich przedszkoli powstawały z myślą o dzieciach. Są w nich odpowiednie łazienki, klamki na odpowiedniej wysokości, duże pomieszczenia, specjalnie wydzielona szatnia i kuchnia, a także duże place zabaw dostosowane do dzieci.
Wadą może być duża grupa, zwykle w przedszkolu państwowym w jednej Sali przebywa ze sobą nawet 27 dzieci. Jeśli dziecko potrzebuje specjalnej uwagi osoby dorosłej, jest nieśmiałe, mniej samodzielne, jeśli przebywało dotąd tylko z rodzicami, może mieć trudności z przystosowaniem się do przedszkola państwowego. Także dzieci z zaburzeniami z kręgu zaburzeń autystycznych mogą odczuwać przerażenie w dużej grupie.
Każdemu dziecku trzeba pomóc odnaleźć się w nowej sytuacji, pokazać zasady i zwyczaje przedszkola państwowego. Przez pierwsze miesiące warto często przypominać plan dnia, rozmawiać z dzieckiem, co po kolei będzie robić, a także kiedy zjawi się ponownie mama.
Tagi: przedszkole, przedszkole państwowe, przedszkole publiczne
Dodaj komentarz