Żołądek czujesz w klatce piersiowej, płuca wydają się ściśnięte do granic możliwości. Nic dziwnego – macica sięga już 10 cm powyżej pępka! Przepona ma coraz bardziej ograniczone pole do działania, stąd częste zadyszki i posapywanie. Na szczęście, jeszcze przed porodem sytuacja się poprawi, gdy tylko brzuch opadnie w dół miednicy.
W trzecim trymestrze mogą powrócić Twoje problemy ze snem. Coraz trudniej z tak dużym brzuchem znaleźć wygodną pozycję. Dziecko naciska też na pęcherz moczowy – znowu musisz często chodzić w nocy do toalety. W dzień z kolei możesz zauważyć objawy nietrzymania moczu podczas ataków śmiechu czy kaszlu – choć wstydliwe, są to na szczęście tylko tymczasowe problemy, które można rozwiązać nosząc podpaskę.
Twoje ciało coraz intensywnie przygotowuje się do porodu. Skurcze treningowe Braxtona-Hicksa mogą pojawiać się teraz częściej. Aby złagodzić nieco twardnienie brzucha warto jest pić większe ilości wody! Chłodna woda może również pomóc Ci obniżyć temperaturę ciała i zredukować intensywne pocenie.
Tagi: pęcherz moczowy, substancje pokarmowe, trzeci trymestr ciąży, waga, wysiłek, wzrost ciała dziecka
Dodaj komentarz