Artykuł został opracowany na podstawie aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opublikowanych w czasopiśmie „Pediatrics” i „Standardy Medyczne” oraz według najnowszych wytycznych Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego odnośnie profilaktycznego podawania witaminy K noworodkom i niemowlętom.
Twoje dziecko ma już za sobą pierwszy miesiąc życia. Prawdopodobnie zaczynasz czuć się już nieco pewniej w roli mamy i coraz lepiej wychodzi Ci karmienie piersią. Od drugiego do czwartego miesiąca życia karmienie niemowlęcia wygląda niemal tak samo, jak w pierwszym miesiącu – jedyną różnicą jest większa porcja pokarmu. Jeśli karmisz piersią, kontynuuj suplementację witaminy K do 3. miesiąca życia dziecka. Dodatkowo wszystkie niemowlęta w tym okresie życia powinny otrzymywać witaminę D.
Lekarze zalecają, by przez pierwsze 6. miesięcy życia niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki, o ile nie występują przeciwwskazania zdrowotne. Pokarm kobiecy zawiera bowiem wszystkie składniki, jakich potrzebuje w tym okresie organizm maluszka, a ponadto najlepiej się trawi, przeciwdziała alergiom i wzmacnia organizm.
Nie urozmaicajmy menu niemowlęcia innymi płynami (np. sokami czy wodą). Jedynym uzupełnieniem mleka mamy mogą być witaminy, o których piszemy więcej w dalszej części artykułu, lub leki.
Jak często karmić dziecko piersią? Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, wskazane jest karmienie „na żądanie”, czyli przystawianie dziecka do piersi tak często, jak tego potrzebuje. Dziecko samo decyduje, ile pokarmu zje oraz kiedy jest głodne – naucz się rozpoznawać jego sygnały. Orientacyjnie przyjmuje się, że niemowlę w tym okresie w ciągu doby powinno dostawać ok. 6 porcji pokarmu o wielkości ok. 120-140 ml.
Twoje dziecko po karmieniu ma kolki zastanawiasz się, czy powinnaś zmienić swój styl odżywania się lub zrezygnować z niektórych produktów? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł „Cała prawda o diecie mamy karmiącej piersią”.
Karmienie piersią nie zawsze jest możliwe lub wskazane ze względów zdrowotnych. Wtedy na ratunek przychodzą mleka modyfikowane, czyli tzw. produkty mlekozastępcze.
Jakie mleko wybrać? Dla maluszków w pierwszych 6. miesiącach życia przeznaczone jest mleko początkowe, oznaczone cyfrą 1. Jego skład uwzględnia wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka w tym okresie i zawiera niezbędne składniki odżywcze. Mleko przygotuj zgodnie z zaleceniami producenta. Świeżą porcję mleka przyrządzaj bezpośrednio przed karmieniem, a jakiekolwiek pozostałości wyrzuć. Nie przechowuj gotowych mieszanek w termosach ani podgrzewaczach do butelek.
Jak często karmić dziecko? Od drugiego do czwartego miesiąca życia niemowlę powinno dostawać pokarm ok. 6 razy na dobę. Wielkość jednej porcji pokarmu to ok. 120-140 ml.
Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu kostnego dziecka. Naturalnie wytwarza się ona w skórze pod wpływem słońca, którego jak wiadomo w naszej szerokości geograficznej nie mamy zbyt wiele. Dlatego w Polsce suplementacja witaminy D u dzieci jest koniecznością przez pierwszych 6 miesięcy życia, niezależnie od sposobu karmienia. Twój maluszek powinien dostawać 400 IU (10 µg) witaminy D na dobę.
Witamina K pozwala utrzymać prawidłowe stężenie czynników krzepnięcia krwi. Jej niedobór u noworodków i niemowląt jest bardzo groźny i może prowadzić do zagrażających życiu krwotoków.
W 2016 r. weszły w życie nowe wytyczne odnośnie podawania witaminy K noworodkom i niemowlętom. Zgodnie z nimi Twój maluszek po urodzeniu otrzymał profilaktycznie witaminę K (domięśniowo lub doustnie).
Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, musisz podawać mu witaminę K od 15. dnia życia do końca 3. miesiąca życia, ponieważ Twój pokarm nie pokrywa zapotrzebowania dziecka na ten składnik. Dawka dla dzieci urodzonych o czasie jest inna niż dla wcześniaków sprzed 34. tygodnia ciąży:
Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, suplementacja witaminy K nie jest konieczna.
Tagi: karmienie naturalne, karmienie niemowlęcia, karmienie piersią, karmienie sztuczne, niemowlak, witamina D, witamina K
Mary w dniu 3 maja 2021 08:42
Moje dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe nawet w obrębie buzi wiec walka jest aby wgl piło – Jak pije z piersi jest fantastycznie ale szybko się męczy i usypia. Więc odciągam pokarm do butelki ponieważ dziecko by wiecznie chodziło głodne. I tu też ma problem z piciem. Wiec każdy sposób jest dobry byle by dziecko nie chodziło głodne.