Pediatra to lekarz, który specjalizuje się w rozwoju dzieci i chorobach dziecięcych. Natomiast lekarz rodzinny, chociaż łatwiej dostępny, posiada ogólną wiedzę internistyczną. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, warto powierzyć zdrowie dziecka lekarzowi pediatrze. Jak wybrać najlepszego pediatrę dla naszego dziecka? Jeżeli zaczniemy poszukiwania odpowiednio wcześniej i wiemy, na co zwrócić uwagę, zadanie nie będzie wcale takie trudne.
Warto przymierzyć się do tematu jeszcze przed narodzinami dziecka.
Można podpytać znajomych, którzy też mają małe dzieci i wybór pediatry mają już za sobą. Nie zaszkodzi też zasięgnąć opinii sąsiadów. Na pewno chętnie polecą nam lekarza, któremu można zaufać lub ostrzegą nas przed złym wyborem.
Uzbrojeni w garść porad od znajomych możemy sami udać się na rekonesans do najbliższej przychodni i umówić się z kilkoma lekarzami na krótką wstępną wizytę jeszcze przed porodem. Często intuicyjnie będziemy czuli, komu możemy zaufać, a kto nie przypadł nam do gustu. Warto pamiętać, że lekarz pediatra to osoba, którą będziemy widzieć bardzo często, więc ważne jest, by czuć do niego sympatię i zaufanie.
Wytłumacz lekarzowi, że rozważasz zapisanie do niego swojego dziecka, więc zależy Ci na poznaniu go bliżej i zadaniu kilku pytań.
Może się okazać, że wybrany lekarz będzie miał czas tylko na rozmowę telefoniczną, ale niewykluczone, że uda się także zaaranżować krótkie spotkanie. Jeśli tak – dodatkowo będziesz mogła rozejrzeć się po przychodni i gabinecie.
Krótka obserwacja wystarczy, byś stwierdziła, czy lekarz jest dobrze zorganizowany, czy gabinet jest czysty i czy lekarz jest oblegany przez pacjentów.
Jeśli uda się również porozmawiać z rodzicem, który wybrał tego lekarza na pediatrę – tym lepiej dla Ciebie. Skorzystaj z okazji, by zadać tej osobie kilka pytań, które Cię najbardziej nurtują.
Przed spotkaniem zastanów się, na czym Ci najbardziej zależy. O kwestie organizacyjne lub dotyczące płatności możesz spytać pracowników przychodni. W przychodni możesz też się zorientować w bardzo ważnej sprawie – czy dzieci chore korzystają z tej samej poczekalni, co dzieci zdrowe. Na spotkanie z lekarzem zachowaj pozostałe pytania. Oto przykładowe
obszary, o które warto zapytać:
Wybrałaś już lekarza pediatrę i umówiliście się na pierwszą wizytę z dzieckiem. Teraz masz okazję sprawdzić, jak lekarz odnosi się do dziecka, czy jest empatyczny i przejmuje się jego samopoczuciem. Zobaczysz także, czy jego zalecenia nie budzą Twoich wątpliwości oraz jak reaguje na Twoje pytania. To bardzo ważne – lekarz powinien rozumieć, że rodzic może być podenerwowany stanem zdrowia dziecka i mieć dużo wątpliwości. Pediatra powinien być także przewidujący. Dobrze, jeśli potrafi wyjaśnić Ci, czego możesz się spodziewać w kolejnych tygodniach i jak reagować na objawy, które może mieć maluszek. Po wizycie u dobrego pediatry powinnaś czuć się spokojna i pewna jego zaleceń. Może nie będzie tak idealnie już za pierwszym razem, jednak jeśli po kilku wizytach zauważysz, że lekarz zupełnie nie spełnia Twoich oczekiwań, może to oznaczać konieczność zmiany lekarza.
Tagi: konsultacja lekarska, pediatra, wybór lekarza w ciąży
Dodaj komentarz