Strona główna » Lifestyle » Lifestyle » Jak być dobrą matką » 5 nawyków, które ułatwią usypianie niemowlęcia

5 nawyków, które ułatwią usypianie niemowlęcia

5 nawyków, które ułatwią usypianie niemowlęcia

Chcesz, by Twoje dziecko usnęło bez problemu? Marzysz o tym, by codzienne wieczorne usypianie nie było źródłem frustracji? Pragniesz choć odrobiny snu dla siebie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – są sposoby na to, by każdej nocy Twoje dziecko zasypiało w mig. Do tego nie potrzeba wcale wymyślnych sposobów. Wystarczy 5 prostych nawyków, dzięki którym usypianie niemowlęcia stanie się prostsze niż kiedykolwiek.

Najdziwniejsze metody usypiania niemowląt

Zdesperowani rodzice nie mają wyjścia i chwytają się wszystkiego, co może im pomóc w usypianiu dziecka. Stąd popularność najdziwniejszych metod usypiania niemowląt – np. kołysania w rytm melodii „umpa lumpa”, robienia kilkunastu kółek samochodem po osiedlu czy metody Ferbera, czyli zostawiania malucha w łóżeczku aż się wypłacze i zaśnie sam.

Być może niektóre z tych metod czasem działają. Jednak nie każda z nich musi zadziałać właśnie na Twoje dziecko. Czasem możemy wręcz osiągnąć odwrotny skutek i zauważyć, że maluch stał się nadmiernie pobudzony i ożywiony – a więc ze snu nici. Jeśli więc widzisz, że usypiające piosenki działają bardziej na Ciebie, niż na bobasa, a krótka przejażdżka samochodem zmienia się w nocny objazd po całym mieście, to znaczy, że trzeba coś zmienić.

Metoda, której na pewno nikomu nie proponujemy to metoda Ferbera. Usypianie dziecka z zegarkiem w ręku i ignorowanie jego płaczu pozbawia malucha poczucia bezpieczeństwa, powoduje wydzielanie hormonów stresu i powstanie groźnych zmian w jego mózgu. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule: „Dlaczego nie można pozwolić, by niemowlę długo płakało”.

Usypianie dziecka – 5 codziennych nawyków, które naprawdę działają

To, czy dziecko jest w stanie szybko zasnąć, to wypadkowa wszystkich drobnych czynności i nawyków, które składają się na jego typowy dzień. Podpowiadamy, co zrobić, by wieczorne usypianie dziecka z męczącego problemu stało się przyjemnym rytuałem.

  1. Zadbaj o stały rozkład dnia
    Stały porządek dnia daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa, reguluje pory jego karmienia i naprawdę ułatwia zasypianie. To dlatego Twój maluch na wszystkie wyjazdy lub odstępstwa od normy może reagować bezsennością i rozdrażnieniem. Postaraj się, by każdy dzień przebiegał harmonijnie nawet jeśli akurat jesteś z dzieckiem poza domem. Znajome rytuały z pewnością go uspokoją i pozwolą cyklom snu wrócić do normy.
  2. Ustal granice
    Wiemy, że każda ilość snu dziecka jest na wagę złota. Dlatego czasem korci Cię, by nawet w ciągu dnia, gdy drzemie, zapewnić mu maksymalną ciszę i całkowitą ciemność. Niestety, taka strategia zaburza naturalne cykle dnia i nocy w jego organizmie. Maluch musi poczuć różnicę pomiędzy spaniem w dzień a spaniem w nocy. W dzień do jego pokoiku powinno dochodzić światło, a życie w domu musi toczyć się normalnym rytmem – co oznacza, że nie musisz rozmawiać szeptem ani chodzić na paluszkach. Aby nie rozregulować zegara biologicznego, ostatnią drzemkę w ciągu dnia zrób wczesnym popołudniem.
  3. Wprowadź wieczorne rytuały
    Wieczorne rytuały są po to, by wyciszyć malucha i przygotować go do spokojnego snu. Jeśli konsekwentnie będziesz powtarzać ciąg tych samych czynności każdego wieczoru, już po kilku dniach dziecko wpadnie w rytm i zacznie kojarzyć wieczorną kąpiel i karmienie z nocnym odpoczynkiem.
    Ważną częścią wieczornych rytuałów powinno być przygotowanie pokoju do snu. Maluch będzie spał dobrze w wywietrzonym pomieszczeniu, w którym nie jest zbyt gorąco – optymalna temperatura to ok. 20-22 stopnie Celsjusza. Zadbaj o to, by w pokoju było ciemno, a w domu od chwili wieczornego usypiania panował spokój. Jeśli maluch przebudza się w nocy, nie zapalaj światła, nie zabawiaj go i zawsze mów do niego szeptem. Dzięki temu niepotrzebnie go nie rozbudzisz i ułatwisz mu szybkie zaśnięcie.
  4. Wymasuj maluszka
    Jednym z wieczornych rytuałów, który świetnie uspokaja i wycisza dziecko jest powolny masaż wykonywany przez rodzica, najlepiej po kąpieli. Ponieważ masujesz malucha w samej pieluszce, w pomieszczeniu musi być ciepło (ok. 24-26 stopni Celsjusza). Przygaś światła, włącz w tle cichutką muzykę i połóż dziecko na kocyku na swoich kolanach. Możesz masować malucha na sucho lub przy pomocy olejku dla dzieci. Obserwuj, gdzie Twój dotyk sprawia mu największą przyjemność i pamiętaj, by nie dotykać go zbyt delikatnie (np. tylko opuszkami palców) – łaskotanie może rozbudzić niemowlę.
  5. Kojące dźwięki
    Nawet kilkumiesięczne dziecko może mieć problem z zaśnięciem w całkowitej ciszy. To dlatego, że ciągle pamięta delikatny szum i bicie serca, które słyszał przez 9 miesięcy w Twoim brzuchu. Spróbuj przez kilka dni puszczać w tle cichutką muzykę, np. z pozytywki. W sprzedaży pojawiły się także maskotki dla dzieci emitujące tzw. biały szum, który może pomóc w usypianiu malucha oraz uspokojeniu go, gdy na chwilkę się wybudzi.

A jak Wy usypiacie dzieci? Których metod próbowałyście? A może macie swoje sprawdzone sposoby? Podzielcie się z nami w komentarzach!

Źródło: Heidi Murkoff, Sharon Mazel „Pierwszy rok życia dziecka”, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2016

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Moje dziecko zasypia przy https://www.youtube.com/watch?v=o9naKY-97hc Naprawdę polecam.

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Moje pierwsze dni Mam 6 miesięcy Skarb Malucha

Placówki