Zwłaszcza pod koniec ciąży może Cię swędzić całe ciało, nawet twarz. To „świąd ciążowy”, który cofnie się po porodzie. Niepokoić Cię mogą również zaburzenia widzenia – nieostrość, łzawienie a nawet wyraźne pogorszenie wady wzroku ( krótko- lub dalekowzroczności). To również objawy typowe, które ustąpią za kilka tygodni!
Gdyby tego było mało, jesteś teraz częściej wzdęta, a nadmiar gazów może być krępujący – unikaj więc spożywania warzyw strączkowych w tym okresie! Jeśli z kolei, jesteś raczej ofiarą zgagi, nie irytuj niepotrzebnie żołądka – przestaw się na małe, neutralne posiłki, nawet jeśli wydają się mdłe.
Możesz też czuć zawroty głowy i mdłości przy szybkim wstawaniu – krew ma bowiem tendencję do zastoju w kończynach. Rób wszystko powoli i z uwagą – wielu ciężarnym zdarza się zapomnieć o brzuchu i wpaść z nim w framugę czy szafkę!
Liczba centymetrów od górnej krawędzi kości łonowej do górnej części macicy mniej więcej zgadza się z liczbą tygodni ciąży, którą masz za sobą – w 34 tygodniu ciąży macica ma długość około 34 cm, mierząc od kości łonowej.
Tagi: średnica brzuszka, średnica główki, swędzenie ciała, świąd ciążowy, trzecie badanie USG
Ravestag w dniu 25 grudnia 2020 01:25
Świąd może też świadczyć o cholestazie, dlatego to nie jest tak, że można taki objaw zbagatelizować…