Wszystkie wrażenia słuchowe, które odbiera dziecko od trzeciego trymestru życia płodowego kształtują w ważny sposób obwody mózgowe zajmujące się później opracowywaniem i rozumieniem różnych dźwięków. Wpływ ten nie ogranicza się do układu słuchu. Wczesne doświadczenia w słuchaniu muzyki i mowy odgrywają niezwykle ważną rolę w kształtowaniu wielu innych wyższych czynności mózgu, w tym emocji, języka i zdolności poznawczych.
Badacze wykorzystali ultrasonograf do obserwacji reakcji dziecka na tony znane i nieznane, dochodzące ze słuchawek przyłożonych do matczynego brzucha. Między 26 a 27 tygodniem dzieci wykazywały większą aktywność ruchową, słysząc znane odgłosy, zupełnie jakby tańczyły w rytm ulubionej muzyki. Gdy ze słuchawek dobiegały nieznane melodie, ruchy ustawały.
Opowiadaj więc i śpiewaj swojemu dziecku. Nienarodzony maluch uwielbia Twój głos, więc czytaj mu bajki i nuć kołysanki. Przyłóż słuchawki do brzucha i włącz muzykę. Najbardziej odpowiednia jest muzyka klasyczna. Najmniej – ostry rock czy techno. Wszystkim przyszłym mamom zaleca się słuchanie muzyki Haendla, Vivaldiego, Haydna, Mozarta. Udowodniono, że słuchanie tej muzyki uspokaja, wspomaga przemianę materii, reguluje procesy oddychania.
Muzyka relaksacyjna i uspokajająca może wpłynąć na obniżenie ciśnienia, co jest bardzo ważne dla wielu kobiet w ciąży. Z badań amerykańskich i japońskich naukowców wynika, że muzyka klasyczna korzystnie wpływa na inteligencję dziecka. Stwierdzono również, że w przyszłości ułatwi mu naukę mowy, języków obcych, matematyki i logicznego myślenia.
To tak zwany „efekt Mozarta”, najlepsze efekty osiąga się bowiem dzięki wspomaganiu edukacji muzyką Mozarta oraz chorałami gregoriańskimi. Jeżeli nie przepadamy ani za jednym, ani za drugim, możemy sięgnąć po dowolnego innego wykonawcę tego typu muzyki.
Słuchanie ulubionej muzyki na pewno wpłynie kojąco na Ciebie, a już samo to będzie dobre dla dziecka!
Tagi: bajki, czytanie w ciąży, emocje, inteligencja dziecka, muzyka klasyczna w ciąży, muzyka relaksacyjna w ciąży, obwody mózgowe, zdolności poznawcze
Dodaj komentarz