Rozmowa z dr Moniką Bator-Gregorczyk specjalistą ginekologiem – położnikiem ze szpitala Św. Rodziny w Warszawie. Jesteś w ciąży i zaczął boleć Cię brzuch. Nie wpadaj w panikę, niektóre powody są całkowicie naturalne. Warto je poznać, by wiedzieć, kiedy naprawdę trzeba szybko pojechać do szpitala, a kiedy wystarczy położyć się na kanapie i odpocząć.
Dr Monika Bator-Gregorczyk: Od momentu zajścia w ciążę kobiecie towarzyszy wiele dolegliwości. W pierwszym trymestrze ciąży pacjentki zgłaszają ból podobny do tego, który występuje przy miesiączkowaniu. Wraz z powiększaniem się macicy może pojawiać się uczucie pełności w podbrzuszu oraz ból przy poruszaniu i zmianie pozycji. Ból ten jest związany z powiększaniem się macicy i rozciąganiem więzadeł macicznych.
Dr Monika Bator-Gregorczyk: Od 20 tygodnia ciąży pojawiają się fizjologiczne krótkotrwałe bóle zwane skurczami Braxtona-Hicksa. Powodują one kilkusekundowe twardnienie mięśnia macicy. Wraz z odczuwaniem ruchów dziecka kobieta może mieć coraz silniejsze dolegliwości związane z okresowym napięciem mięśnia macicy.
Na kilka tygodni przed porodem pojawiają się regularne skurcze przepowiadające, związane są z przygotowaniem szyjki macicy do porodu, zwykle ustępują one samoistnie. Regularne, występujące ze zwiększoną częstotliwością i nasilające się w jednostce czasu skurcze mogą świadczyć o rozpoczęciu porodu.
Dr Monika Bator-Gregorczyk: Bóle brzucha w ciąży mogą być także objawem wielu niepokojących chorób niezwiązanych z ciążą np.: zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia trzustki, kamicy pęcherzyka żółciowego. Mogą też być objawem porodu przedwczesnego, odklejania łożyska, zagrażającego poronienia.
Dr Monika Bator-Gregorczyk: Ważna jest lokalizacja bólu, miejsce jego rozpoczęcia, promieniowanie bólu oraz jego charakter. Ból pojawiający się w nadbrzuszu może być związany z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego – zwłaszcza, jeśli towarzyszą mu nudności, wymioty i biegunka. Ból w okolicy lędźwiowej związany z częstomoczem, uczuciem parcia na pęcherz moczowy może być związany z zapaleniem układu moczowego. Ból rozpoczynający się w okolicy pępka, czyli w śródbrzuszu i schodzący do prawego dołu biodrowego może być sygnałem rozpoczynającego się zapalenia wyrostka robaczkowego. Nagły, silny długotrwały i powodujący stałe napięcie mięśnia macicy ból może świadczyć o odklejaniu łożyska.
Dr Monika Bator-Gregorczyk: Wiele kobiet obserwuje u siebie twardnienie brzucha przy wysiłku fizycznym, sprzątaniu, długim przebywaniu w tej samej pozycji. Kiedy w ciąży pobolewa brzuch, można wziąć ciepłą, ale nie gorącą kąpiel, która działa relaksująco na mięsień macicy. Dodatkowo można zastosować środki rozkurczowe typu No-Spa. Przede wszystkim warto odpocząć.
Dr Monika Bator-Gregorczyk: Każde pojawienie się dolegliwości bólowych w ciąży powinno być zgłoszone lekarzowi prowadzącemu ciążę. Jeśli pojawieniu się dolegliwości bólowych towarzyszy krwawienie bądź bóle nasilają się i nie ustępują po lekach rozkurczowych, trzeba pilnie uzyskać pomoc lekarską. Zawsze bezpieczniej jest sprawdzić stan dziecka niż ryzykować zlekceważeniem poważnych dolegliwości. Internet nie zastąpi wiedzy i doświadczenia klinicznego lekarza.
Rozmawiała: Monika Kucia
Monika Bator-Gregorczyk absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalista ginekolog- położnik. Pracuje w Szpitalu Świętej Rodziny w Warszawie. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach. Pasję bycia mama łączy z przyjemnością wykonywania swojego zawodu.
Tagi: biegunka, Ból w nadbrzuszu, Ból w okolicy lędźwiowej, Ból w okolicy pępka, bóle brzucha, brzuch, częstomocz, dolegliwości przewodu pokarmowego, dr Monika Bator-Gregorczyk, kamica pęcherzyka żółciowego, krwawienie, leki rozkurczowe, napięcie mięśnia macicy, No-Spa, nudności, odklejanie łożyska, poronienie, przyczyny bólu brzucha, skurcze, skurcze Braxtona-Hicksa, środki rozkurczowe, szpital Św. Rodziny w Warszawie, uczucie parcia na pęcherz moczowy, wymioty, zapalenie trzustki, zapalenie układu moczowego, zapalenie wyrostka robaczkowego
Dodaj komentarz