Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) jest to zmiana pojawiająca się w miejscu przylegania pieluszki, która powstaje na skutek niedojrzałości bariery skórnej u niemowlęcia i dziecka. Zmiany są wynikiem wzrostu wilgotności naskórka i zwiększonego ucieplenienia miejsc okolic podpieluszkowych, co w efekcie powoduje mniejszą odporność warstwy rogowej naskórka.
PZS jest to zjawisko charakterystyczne dla wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego, pojawia się bowiem od pierwszego-drugiego miesiąca życia i trwa nawet do 2. roku życia. Zmiany dotyczą aż 63% niemowląt w 1. roku życia, a najczęściej pojawiają się pomiędzy 2. a 7. miesiącem życia.
Objawy PZS
Początkowo w miejscu przylegania pieluszki (pośladki, pachwiny, srom z pominięciem fałdów pachwinowych) zaczynają się pojawiać zmiany o charakterze przesuszenia i złuszczania naskórka, następnie rumień, bolesność i obrzęk. W dalszej kolejności powstają pęcherzyki, nadżerki, grudki wysiękowe – w tym okresie dziecko wykazuje objawy dużego niepokoju ze względu na ból i świąd zmienionych chorobowo miejsc. Przy braku właściwego postępowania może dojść do nadkażenia bakteryjnego tych zmian, w wyniku czego nadżerki zaczynają się sączyć, a pęcherzyki pokrywają się miodowo-żółtym ropnym strupem. Niekiedy dochodzi do zakażenia drożdżami. Na zmianie pojawiają się krostki i grudki wypełnione białym płynem. Powoduje to nasilenie dolegliwości i niepokoju u dziecka.
Przyczyny PZS
Czynników predysponujących i przyczyn PZS upatruje się w:
długim kontakcie skóry dziecka z wilgotną pieluszką: zbyt rzadka zmiana pieluch, stosowanie pieluszek o niskiej jakości lub zaniedbania higieniczne;
zaburzeniach bariery naskórkowej poprzez działanie czynników uszkadzających: resztki kału, detergenty, agresywne wycieranie okolic podpieluszkowych, działanie bakterii i drożdży – mogą być one przyczyną przewodnienia i maceracji warstwy rogowej naskórka;
chemicznych czynnikach drażniących delikatną skórę dziecka, takich jak amoniak, ureazy, proteazy i lipazy zawarte w kale;
chorobach zapalnych jelit, szczególnie przebiegających z biegunką; kał zawiera w tej sytuacji zwiększoną ilość enzymów trawiennych;
zbyt dużej częstotliwości oddawania moczu oraz w wadach i chorobach układu moczowego, szczególnie tych związanych ze wzrostem pH moczu (mocz jest bardziej zasadowy);
uczuleniu na alergeny zawarte w diecie dziecka w czasie włączania pokarmów stałych lub w sytuacji zbyt wczesnego rozszerzania diety niemowlęcia;
reakcji dziecka podczas zmiany rodzaju mieszanki mlecznej lub podczas przestawiania dziecka wyłącznie karmionego piersią na mieszankę mleczną;
uczuleniu na alergeny zawarte w pieluszce, w kosmetykach i środkach do higieny służących do pielęgnacji dziecka;
reakcji organizmu dziecka na stosowanie produktów kosmetycznych nieprzeznaczonych do pielęgnacji specjalnych potrzeb delikatnej skóry niemowlęcia;
stosowaniu antybiotykoterapii.
Profilaktyka PZS:
Częsta zmiana pieluszek. U noworodka pieluszkę zmieniać należy nawet co 1 godzinę, u niemowlęcia nie rzadziej niż co 3-4 godziny, ale pamiętać należy o tym, żeby zmienić pieluchę każdorazowo po oddaniu stolca.
Właściwa higiena okolic podpieluszkowych: dokładne mycie okolic intymnych dziecka przegotowaną wodą lub delikatnym środkiem myjącym przeznaczonym dla tej grupy wiekowej, a następnie osuszenie ich delikatnie „jak atrament bibułką” za pomocą bawełnianego ręcznika.
Stosowanie pieluszek jednorazowych o wysokiej jakości, z superabsorpcyjnym wkładem z tworzywa żelowo-akrylowego.
W przypadku stosowania pieluszek tetrowych, pranie ich w wysokiej temperaturze, kilkakrotne płukanie i prasowanie.
Ograniczenie stosowania chusteczek oczyszczających do pośladków tylko do sytuacji „awaryjnych”, takich jak kupka na spacerze lub u lekarza. Ich zbyt częste stosowanie powoduje mechaniczne uszkodzenia naskórka.
Wietrzenie okolic intymnych dziecka kilka razy dziennie po 10-20 min.
Stosowanie preparatów profilaktycznych na pośladki przeznaczonych dla dzieci, o odpowiednim składzie. Ilość preparatu powinna być niewielka, bowiem jego nadmiar odkłada się na powierzchni pieluszki i ogranicza jej chłonność oraz zaburza oddychanie skóry okolic intymnych.
Zachęcanie mamy do karmienia piersią. Dzieci otrzymujące pokarm matczyny mają mniejszą aktywność enzymów kałowych oraz niższe pH moczu.
Wdrożenie szczególnej pielęgnacji okolic podpieluszkowych w sytuacji wystąpienia czynników sprzyjających PZS (antybiotykoterapia, biegunka).
Postępowanie w PZS
W pierwszej kolejności należy złagodzić dolegliwości bólowe u dziecka poprzez wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji zmienionych okolic. Konieczna jest częsta zmiana pieluszek, mycie okolic intymnych z użyciem delikatnego mydła dziecięcego o pH 5,5 bez składników zapachowych oraz wietrzenie pośladków.
Łagodne formy PZS dobrze reagują na emolienty. Ich głównym zadaniem jest przywrócenie prawidłowego nawilżenia, co wzmaga funkcję ochronną naskórka, zmniejsza świąd i stany zapalne. Emolienty należy stosować 2-3 razy dziennie, ich efekt utrzymuje się przez ok. 4 godziny. Wybierać należy bezzapachowe środki w formie olejku lub kremu i stosować je zaraz po kąpieli.
W przypadku nasilonego stanu zapalnego stosowanie produktów kosmetycznych delikatnie pielęgnujących podrażnioną skórę. Powinny one zawierać tlenek cynku, który ma działanie ściągające i ochronne; alantoinę o działaniu regenerującym; lanolinę zapewniającą miękkość skóry oraz witaminę F utrzymującą prawidłową elastyczność skóry. Sprawdzi się tutaj CUDOCELL MAX, który zawiera wszystkie te składniki oraz wykazuje działanie nawilżające, ochronne i regenerujące. Tworzy on barierę ochronną i zapewnia nawilżenie naskórka oraz do 25% ogranicza przeznaskórkową utratę wody. Zawiera on unikalny komponent Dibushield PRO-HEAL TM, który stworzony jest na bazie chityny naturalnego pochodzenia, tworząc na powierzchni skóry delikatną strukturę pełniącą rolę tarczy ochronnej poprzez działanie okluzyjne.
W przypadku nadkażenia bakteryjnego lub drożdżycowego należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie środki przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze stosowane miejscowo, niekiedy sterydy.
Kulińska R, Ruszkowska L. Pieluszkowe zapalenie skóry. Prakt Lek 2018;(151):24–25.
Czarnecka-Operacz : Pieluszkowe zapalenie skóry – aktualne wytyczne dotyczące postępowania i prawidłowej pielęgnacji. Dermatol po Dypl 2019 (06).
Czarnecka-Operacz , Sadowska-Przytocka A.: Klasyczne zmiany skórne u noworodków jako trudny problem w codziennej praktyce klinicznej. Pediatr po Dypl 2017 (01).
Blasińska A., Drobnik J.: Effects of Nonwovents Mats of Di-O-butyrylchitin and Related Polymers on the Process of Wound Healing. Biomacromolecules 2008; 9: 776-782.
Dodaj komentarz