Strona główna » Ciąża i poród » Dookoła ciąży » Kompletujemy wyprawkę » Jak wybrać ergonomiczne nosidełko dla dzieci?

Jak wybrać ergonomiczne nosidełko dla dzieci?

Poszukujesz idealnego nosidełka dla swojego malucha? Podpowiadamy jak dobrać optymalny model do wieku dziecka.

Podstawowa zasada przy kupnie nosidełka mówi, aby wybierać wyłącznie produkty, których jakość i bezpieczeństwo potwierdzają odpowiednie atesty, np. Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny, a także Międzynarodowego Instytut ds. Dysplazji Bioder. Do tej dość szerokiej kategorii zaliczają się jednak produkty tańsze i droższe, o różnej budowie i funkcjonalności. Oddzielną kategorię stanowią natomiast chusty, które, choć używane w tym samym celu, charakteryzują się odmiennymi parametrami i funkcjonalnością.

KONSTRUKCJA NOSIDEŁKA

Klasyczne ergonomiczne nosidełko składa się tymczasem z panelu zapewniającego podparcie pleckom i udom dziecka oraz szelek, które pozwalają umocować ciężar na dorosłym. Wbrew dawnym przekonaniom, najzdrowsze dla małych dzieci są nosidełka o panelu miękkim, dopasowującym się elastycznie do ciała maluszka i pozwalającym na przytulenie go blisko do ciała rodzica. Preferowane są przy tym naturalne tkaniny, takie jak bawełna, z domieszkami włókien sztucznych gwarantujących wytrzymałość i trwałość. Modele usztywniane mogą natomiast stwarzać zagrożenie dla zdrowego rozwoju niemowlaka, bowiem nie stabilizują jego pozycji.

Bardzo istotną kwestią jest również szerokość panelu – zbyt wąski powoduje, że nóżki dziecka niebezpiecznie opadają w dół, grożąc deformacją stawów biodrowych i kręgosłupa; zbyt szeroki utrudnia ruchy w stawach kolanowych i powoduje odchylanie się do tyłu. Ergonomiczne nosidełko należy więc dobierać indywidualnie do konkretnego niemowlęcia!

Idealne nosidełko to takie, w którym panel sięga dokładnie od jednego dołu podkolanowego dziecka do drugiego umożliwiając maluchowi przyjmowanie pozycji tzw. żaby, z udami ustawionymi równolegle do podłogi. Kość biodrowa jest wówczas optymalnie ustawiona w stosunku do panewki, stanowiąc prewencję dysplazji stawu biodrowego, a nawet wsparcie dla jej leczenia.  Stąd też wiele modeli zapewnia opcję regulacji panelu i dostosowanie go do wieku i wzrostu dziecka.

Ponadto należy zwrócić uwagę, aby:

  • panel sięgał karku dziecka – podczas snu musi ono być odpowiednio zabezpieczone;
  • u starszych dzieci panel może sięgać zaledwie pach, ale wówczas niedopuszczalne jest spanie w nosidle;
  • szelki były odpowiednio szerokie i posiadały mechanizm regulacji umożliwiający dostosowanie nosidełka do wzrostu i postawy noszącego.

Trzy podstawowe typy ergonomicznych nosidełek to wiązany w biodrach i na ramionach tzw. Mei-Tai, model z zapięciem na klamry oraz model hybrydowy, gdzie pas biodrowy zamyka się na klamry, a szelki na węzeł. Każdy z tych typów może być tak samo wygodny i bezpieczny – wybór zależy tylko od osobistych preferencji.

DOBIERZ NOSIDEŁKO DO WIEKU

Zasadniczo nosidełka polecane są dla niemowląt starszych, od 6 miesiąca życia, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Na rynku znajdują się jednak także modele ze specjalną wkładką dla dzieci mniejszych, która podtrzymuje główkę.

Nosidełka typu wisiadło, które są zdecydowanie tańsze od ergonomicznych nosidełek, posiadają jedynie wąski pas tkaniny między nóżkami i przez większość lekarzy są zdecydowanie odradzane. Według nielicznych źródeł mogą być jednak używane sporadycznie wyłącznie w przypadku dzieci starszych niż 18 miesięcy.

Ogólnie rzecz biorąc, przez pierwsze miesiące życia lepiej jest jednak nosić dziecko w chuście, a dopiero potem „przesiąść” się na bezpieczne nosidełko.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE WYKORZYSTANIA NOSIDEŁKA

Nawet posiadając najlepsze na rynku nosidełko ergonomiczne możemy popełnić błędy, które odbiją się na komforcie i zdrowiu dziecka. Stąd eksperci przypominają, aby:

  • Nosić niemowlęta na brzuchu zwrócone twarzą do rodzica. Pozycja z odwróceniem dziecka w kierunku marszu jest szkodliwa dla kręgosłupa maluszka, bowiem wygina go w nieprawidłową stronę.
  • Większe dzieci nosimy raczej na plecach, z troski o własny kręgosłup. I w tym wypadku dziecko powinno być zwrócone twarzą do rodzica, nie zaś na odwrót.

Czas noszenia w nosidełku nie jest przy tym określony z góry – tak długo jak dziecko wydaje się być zadowolone, można nosić je przy piersi – nie tylko na dworze, ale i w domu. Naturalnie, na czas snu najbardziej optymalna jest płaska pozycja na pleckach!

 

Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona