Wózki głębokie, tzw. gondole przeznaczone są dla noworodków i niemowląt do ok. 6-8 miesiąca życia. Powinny zapewnić dziecku przede wszystkim wygodną i zdrową pozycję leżącą oraz jak najlepszą amortyzację, zdolną wytłumić drgania podwozia. Masz przy tym do wyboru dwa podstawowe scenariusze: możesz kupić optymalny wózek głęboki, a następnie zainwestować w spacerówkę, lub postawić na wózek uniwersalny, w którym na jednym stelażu mocuje się najpierw gondolę, a potem siedzisko. Obie opcje mają swoje zalety, przy czym ta druga bywa zdecydowanie ekonomiczniejsza, zwłaszcza, że niektórzy producenci oferują zestawy 3w1 obejmujące dodatkowo fotelik do auta, który również pasuje na dany stelaż. Jeśli jednak należycie do rodziców wymagających, a z większym dzieckiem będziecie chcieli uprawiać różne sporty, wariant rozdzielenia obu wózków może być racjonalniejszy.
W pierwszych miesiącach życia zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie i wygodzie dziecka. W tym kontekście lepsze są wózki cięższe, o szerzej rozstawionych kołach, które dobrze trzymają się podłoża. Komfortowi na tym etapie zdecydowanie sprzyjają duże pompowane koła. Istotna jest także jakość hamulców, zarówno pod względem ich niezawodności, jak i łatwości operowania.
Sama gondola musi być tak zbudowana, aby zapewniała maluszkowi idealnie płaskie i stosunkowo miękkie podłoże (idealnie izolujące od zimna), a daszek dobrze zasłaniał od wiatru i słońca. Zwróćmy też uwagę na amortyzatory – wózek powinien w miarę miękko pokonywać nierówności terenu. Sama rączka miałaby być regulowana, tak, aby osoby o różnej wysokości mogły wygodnie prowadzić wózek – zwłaszcza w pierwszych miesiącach na pewno chętnie dasz czasem powozić pociechę babci czy dziadkowi.
Wiele mam ceni sobie również koszyk w dole stelażu, w którym można łatwo przewozić zakupy. Do pożądanych dla niemowląt akcesoriów do wózka można również zaliczyć folię przeciwdeszczową, moskitierę, a także torbę do powieszania na rękojeści, w której znajdzie się miejsce na pieluszki, mleko, zabawki.
Wózek spacerowy przeznaczony jest dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Tutaj priorytety nieco się zmieniają – większość rodziców preferuje lekkie, zwrotne konstrukcje, które ułatwiają spacery w mieście i zakupy. Lekki aluminiowy stelaż z opcją łatwego składania jest też idealny przy częstym przemieszczaniu się autem oraz w podróży. Małe twarde kółka bywają w tym wariancie częstsze, przy czym popularne opcje obejmują jedną parę mniejszych kółek, a drugą większych, lub model trójkołowy, bardzo polecany do terenu.
Siedzisko spacerówki powinno jednak uwzględniać fakt, że maluch będzie jeszcze czasem drzemał w wózku – regulacja pozycji oparcia jest więc wysoce wskazana, podobnie jak funkcjonalny daszek zapewniający zacienienie i ochronę przez deszczem. Ważna jest również odpowiednia szerokość, zwłaszcza jeśli wózek używany będzie zimą – maluch nie może być wciśnięty w siedzisko! Samo oparcie powinno być wyższe niż główka dziecka i odpowiednio wzmocnione, aby zadbać o zdrowie kręgosłupa. Wielu rodziców docenia również opcję montowania siedziska w obu kierunkach – najpierw twarzą do siebie, a potem przodem do świata.
Na rynku oprócz klasycznych spacerówek oferuje się również tzw. “parasolki“, czyli lekkie wózki, składane jednym ruchem i wyjątkowe łatwe do przewożenia. Jest to wygodna opcja przeznaczona jednak wyłącznie dla dzieci starszych, które nie spędzają w wózku dużo czasu i nigdy w nim nie śpią!
Realia pokazują, że różni rodzice preferują różne typy wózków i trudno jest znaleźć model idealny dla każdego. Dokonując wyboru warto jednak pamiętać, że:
Tagi: bezpieczeństwo, wózek, Wózek głęboki, zakupy
Dodaj komentarz