Mówi się, że 4. miesiąc życia dziecka to złoty okres niemowlęctwa. Czy wiesz dlaczego? Ponieważ to właśnie teraz Twój bobas da Ci całe mnóstwo powodów do uśmiechu. W ciągu dnia będzie skory do zabawy i poznawania świata, a w nocy wreszcie da Ci dłużej pospać. Zobacz, jak wygląda rozwój fizyczny Twojego dziecka w 4. miesiącu życia i dowiedz się, co możesz zrobić, by go wspierać.
10 rzeczy, które prawdopodobnie potrafi zrobić Twoje 4-miesięczne dziecko:
- Utrzymuje główkę uniesioną o 90 stopni leżąc na brzuszku
- Leżąc na brzuszku oparte na przedramionach, unosi głowę wraz z górną częścią klatki piersiowej i rozgląda się dookoła
- Utrzymuje wyprostowaną główkę
- Kiedy leży na brzuszku, jego nogi są wyprostowane lub na wpół wyprostowane
- Przewraca się z brzuszka na plecy i odwrotnie
- Bawi się swoimi rączkami, chętnie potrząsa grzechotką
- Stara się włożyć do buzi każdy trzymany przedmiot
- Wodzi wzrokiem za przedmiotem odległym o ok. 20 cm od twarzy, obracając główkę o 180 stopni z jednej strony na drugą
- Odwraca się w kierunku, z którego dochodzi dźwięk (zwłaszcza głos mamy)
- Z uwagą wpatruje się nawet w małe przedmioty i wyciąga po nie rączkę
Może się zdarzyć, że nie wszystkie powyższe umiejętności pokrywają się z umiejętnościami Twojego dziecka w 4. miesiącu życia. Nie przejmuj się tym – każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i nie ma sensu nic przyspieszać ani porównywać go z rówieśnikami. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości lub niepokój, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.
Jak wygląda rozwój fizyczny wcześniaka?
Wcześniaki zwykle nabywają pewne umiejętności nieco później niż ich rówieśnicy – zwykle w okresie, w którym osiągnęłyby je, gdyby urodziły się w terminie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule „Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o rozwoju wcześniaka”.
Jak wspierać rozwój fizyczny dziecka w 4. miesiącu życia?
- Kładź malucha na zmianę na brzuszku i na plecach. Dzięki temu będzie mógł obserwować świat z różnych perspektyw i ćwiczyć nowe umiejętności. Leżąc na brzuszku będzie unosił główkę i tułów, pełzał i próbował obrócić się na plecy. Ponadto leżenie na brzuszku sprzyja prawidłowemu ułożeniu bioder dziecka.
- Gimnastykuj bobasa. Delikatnie obracaj go z boku na bok, rytmicznie przyginaj kolanka do łokci. Wszystkie ruchy wykonuj powoli i spokojnie. Podczas ćwiczeń rozmawiaj z maluchem i śmiej się, by gimnastyka była dla niego dobrą zabawą. Z kolei jeśli zauważyłaś jakiekolwiek zmiany w ułożeniu ciała dziecka, umów się do fizjoterapeuty dziecięcego.
- Nie krępuj rąk ani nóg niemowlęcia kocykiem. Maluch potrzebuje swobodnie ruszać rękami i nogami – w ten sposób poznaje świat. Daj mu możliwość dotykania różnych przedmiotów, poznawania ich faktur i ćwiczenia umiejętności chwytania.
- Stymuluj zmysły dziecka. Mogą Ci w tym pomóc zabawki dostosowane do wieku malucha. Karuzela zawieszona nad łóżeczkiem będzie pobudzać jego wzrok i zachęcać do ćwiczenia ruchów rąk. Zmysł słuchu pobudzi pozytywka i grzechotka (lub Twój śpiew), z kolei na dotyk najlepsze będą zabawki wykonane z materiałów o zróżnicowanych fakturach (np. bawełna, welur, guma)
- Masuj dziecko. Masaż może wzmocnić jego odporność, stymulować rozwój mięśni, złagodzić kolki i pomóc maluchowi spokojnie zasnąć. Najlepiej wykonuj go po wieczornej kąpieli.
Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Tagi:
niemowlę,
prawidłowy rozwój dziecka,
rozwój niemowlęcia,
stymulacja wzrokowa
Dodaj komentarz