Najmniejsze dziecko może po swojemu narysować jaja, mąkę, masło – ważne, żeby czuło, że też pomaga. Spójrz na jego dzieło i „przeczytaj” je na głos.
Dziecko 4-letnie jest w stanie zrobić obrazkową listę zakupów – może wyciąć z gazetek reklamowych i innych obrazki uzgodnionych produktów i nakleić je na karton. Taką listę koniecznie weźcie do sklepu!
Dziecko piszące może całą listę zakupów spisać, a potem w sklepie pilnować, żeby rodzina o niczym nie zapomniała.
Dziecko w kuchni
Tu pole do popisu jest nieograniczone. Dzieci świetnie siekają pietruszkę (poproś, żeby powąchały), lubią kroić gotowane jaja, przygotowując farsz do jaj faszerowanych, cierpliwie tworzą kostki z gotowanych warzyw na sałatkę jarzynową i z zaangażowaniem dekorują mazurki. Starszym dzieciom możesz przykręcić do stołu starą maszynkę do mielenia mięsa i poprosić je, żeby zmieliły ser na paschę. Młodsze mogą dorzucać skórkę cytrynową, mieszać składniki, wylizać miskę.
Jeśli chcesz, by dzieci ci nie przeszkadzały, daj im wymyte cytryny, liście laurowe, pieprz w ziarnach, laski wanilii oraz mały, tępy nożyk – niech robią myszki z połówek cytryn z uszami z liści laurowych, oczkami i noskiem z pieprzu i ogonkiem z wanilii. Z pomarańczy i goździków można robić jeże, a z kalafiora i oliwek – owieczki (różyczki kalafiora są ciałem, oliwka główką, małe kawałeczki czosnku wbite w oliwkę na wykałaczkach oczami, a pokrojone laski wanilii nóżkami). Niech po drodze uczą się nowych zapachów.
Z kostek cukru używanych jako cegiełki dzieci mogą zrobić domek z dachem z wafli (macy). Spoiwem może być być lukier z dwóch łyżek cukru pudru i łyżeczki cytryny albo zwykły klej, jeśli nie chcesz, by domek został finalnie zjedzony. Poproś dzieci, by najpierw narysowały projekt domku. Mogą zrobić też płotek z kostek cukru i powycinać z warzyw (papryka, ogórek, rzodkiewka) trawę i kwiatki, którymi udekorują miejsce dookoła domu. Wiosenny domek może być oryginalną dekoracją wielkanocnego stołu.
Koniecznie zasadźcie przed Świętami rzeżuchę i kiełki. Są do kupienia gotowe zestawy z naczyniem ceramicznym, ekologiczną ziemią i nasionami – dzieci w każdym wieku uwielbiają ugniatać ziemię, sypać nasiona i podlewać je wodą. Lubią patrzeć, jak codziennie roślinka jest większa, czują się dumne, że same mogą zrywać swoje kiełki i dodawać je do kanapek czy sałatek. Pokaż im, jak położona na mokrą watkę fasolka po kilku dniach puszcza kiełek – zasadźcie ją w doniczce i dbajcie o nią, żeby ładnie rosła.
Dodaj komentarz