Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Dobre rady » Bezpieczna podróż z małym dzieckiem

Bezpieczna podróż z małym dzieckiem

Przyszłym rodzicom wydaje się często, że gdy na świecie pojawia się dziecko, z wielu aktywności trzeba zrezygnować. O ile długie wieczory spędzane w gronie przyjaciół poza domem na jakiś czas trzeba będzie ograniczyć, o tyle w ogóle nie musimy rezygnować z podróżowania. Nawet jeśli nie planujemy egzotycznych wakacji, stałe przemieszczanie się wpisane jest w naszą codzienność. W jaki sposób zatem bezpiecznie podróżować z małym dzieckiem?

W długą drogę – samochodem

 Najpopularniejszym i najwygodniejszym środkiem lokomocji jest samochód, który pozwala na uniezależnienie się od rozkładów jazdy, prowadzenie podróży w dogodnym dla pasażerów czasie i rytmie oraz na zabranie większej ilości bagażu. Szczególną grupą pojazdów są samochody rodzinne – muszą być zarówno pojemne, jak i bezpieczne.

Ze względu na obecność dzieci, wyposażenie rodzinnego samochodu powinno zawierać kilka systemów zabezpieczających, jak automatyczna sygnalizacja niezapiętego pasa, blokada drzwi w czasie jazdy oraz poduszki powietrzne.

Bez względu na długość trasy, zarówno w mieście jak i w terenie niezabudowanym, rodzice mają obowiązek przewożenia młodego pasażera w foteliku. Zgodnie z zapisem w Kodeksie Drogowym, dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 centymetrów wzrostu przewozi się w foteliku ochronnym lub na specjalnym siedzisku. Niedopełnienie tego obowiązku to groźba otrzymania mandatu w wysokości 150 złotych, ale przede wszystkim narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia w trakcie jazdy.

Bezpieczny fotelik

Fotelik powinien zostać przymocowany w samochodzie w sposób uniemożliwiający jego poruszanie się, a jego wymiary należy dobrać odpowiednio do wzrostu i wagi małego pasażera. Prawidłowo zapięte dziecko nie będzie w stanie przemieszczać się we wnętrzu samochodu, a ewentualne skutki hamowania, kolizji czy wypadków zostaną zredukowane.

Zgodnie z normą ECE R 44/03 i 44/04 istnieje pięć grup fotelików, dzielonych według wieku i wagi dziecka:

  • Grupa 0 – do około 9 miesiąca życia/poniżej 10kg
  • Grupa 0+ – do około 18 miesiąca życia/poniżej 13kg
  • Grupa I – od 8 miesięcy do 3,5 roku/9-18kg
  • Grupa II – od 3 do 7 roku życia /15-25kg
  • Grupa III – od 6 do 12 roku życia/22-36kg

Foteliki z grupy 0 i 0+ montowane są tyłem do kierunku jazdy, dla zwiększenia bezpieczeństwa dziecka. Testy zderzeniowe przeprowadzone przez firmę BeSafe wykazały, że dziecko podróżujące w foteliku umocowanym tyłem w razie wypadku odnosi mniejsze obrażenia, zmniejsza się ryzyko uszkodzenia kręgosłupa, a ochrona przed przedmiotami dostającymi się do środka pojazdu jest większa. Z tego powodu należy jak najdłużej, a przynajmniej do 2 roku życia, przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy, a podczas zakupu fotelika zdecydować się na taki, który można zamontować w ten sposób. Wybierając fotelik, zwracajmy uwagę na naklejki świadczące o posiadanej normie ECE44, pomarańczowy znak E i symbol kraju z rokiem nadania homologacji. Certyfikaty wydawane w Polsce oznaczone są literą B wewnątrz odwróconego trójkąta, posiadają numer i rok jego nadania.

Należy pamiętać, że przewożenie dziecka w atestowanym, bezpiecznym foteliku to tylko jeden ze sposobów zminimalizowania ryzyka ewentualnych obrażeń. Priorytetem kierowcy wiozącego rodzinę musi być bezpieczna jazda. Prędkość i styl prowadzenia samochodu powinny być dostosowane do warunków panujących na drodze – stanu nawierzchni i aktualnej pogody.

Kiedy wyruszyć w pierwszą podróż?

Dłuższą podróż samochodem najlepiej odłożyć do momentu ukończenia przed dziecko trzeciego miesiąca życia. Forsowanie się długą drogą nie jest w tym czasie dobre również dla mamy, wciąż regenerującej siły po niedawnym porodzie. Podróżujące kilkumiesięczne niemowlę najczęściej większość drogi spokojnie prześpi, ukołysane dźwiękiem silnika. Oczywiście, każde dziecko to mała indywidualność i zawsze może zdarzyć się tak, że akurat nasza pociecha zaprotestuje, okazując niechęć wyprawie. Gdy zamierzamy udać się w dłuższą drogę, a dziecko jeszcze nigdy wcześniej nie towarzyszyło nam na takiej trasie, dobrze jest wcześniej zrobić próbę. Zabierzmy malucha na przejażdżkę po okolicy, wybierając porę tuż przed dłuższą drzemką. Jeśli spokojnie zaśnie, jest szansa, że w podróży również będzie spokojny.

W porze upałów najbezpieczniej będzie wyjechać bardzo wcześnie rano albo po południu, gdy temperatura nieco spadnie. Dobrym rozwiązaniem może być również nocna jazda, pod warunkiem, że kierowca jest wyspany i dobrze się czuje prowadząc w takich warunkach. Podróżując zimą – nie ryzykujmy jazdy po zmierzchu, weźmy również pod uwagę, że warunki atmosferyczne mogą znacznie opóźnić dotarcie do celu.

Niezbędnik podróżującej rodziny

Zanim wyruszymy w pierwszą dłuższą trasę, koniecznie wybierzmy się na wizytę do lekarza pediatry. Zbada on dziecko, określi, czy nie ma przeciwwskazań do wyjazdu, pomoże skompletować apteczkę na drogę i ułożyć plan podróży. Najprawdopodobniej otrzymamy zalecenie, by co 2-2,5 godziny robić kilkunastominutowe przerwy na nakarmienie dziecka, przewinięcie go i krótki spacer.

Należy pamiętać o zabraniu książeczki zdrowia dziecka i legitymacji ubezpieczeniowej. Na terenie Unii Europejskiej niemowlę może podróżować z dowodem osobistym, honorowanym dokumentem jest również paszport. Ponieważ po złożeniu wniosku o dokumenty czas oczekiwania może wynosić kilka tygodni, zatroszczmy się o nie wcześniej.

Już za chwileczkę, już za momencik…

Gdy towarzyszy nam niemowlę, szczególnie dokładnie wywietrzmy samochód przed podróżą, usuńmy także wszystkie odświeżacze powietrza. Jeśli zamierzamy używać klimatyzacji, koniecznie wcześniej oczyśćmy ją w profesjonalnym serwisie, a w drodze pilnujmy, by różnica między temperaturą w samochodzie i na zewnątrz nie przekraczała 3 stopni oraz by nawiew nie był skierowany bezpośrednio na dziecko. Zimą przed umieszczeniem maluszka w foteliku dobrze nagrzejmy wnętrze auta.

Bez polisy nie wyruszam!

Aby dalsze i bliższe podróże z dzieckiem były naprawdę bezpieczne, powinniśmy zadbać o aktualną polisę ubezpieczeniową. Oferowane przez Avivę, ubezpieczenie Na Wypadek, rozszerzające zakres ubezpieczenia na życie Nowa Perspektywa, zapewnia finansowe wsparcie w razie różnych następstw nieszczęśliwych wypadków. Dodatkowe pieniądze mogą pomóc m.in. sfinansować pobyt w szpitalu i rehabilitację, a także w razie  niezdolności do pracy.

Planując wyjazd z dzieckiem na zagraniczny urlop, dobrze jest zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia W Podróży, gwarantującego pokrycie kosztów leczenia i zwrot poniesionych nakładów finansowych m.in. z tytułu wizyt lekarskich, leczenia szpitalnego, badania krwi i transportu do placówki medycznej w miejscu, w którym odpoczywamy.

Możliwości jakie daje ubezpieczenie W Podróży pozwalają w spokoju cieszyć się wakacjami. Gdy w podróży zachoruje małe dziecko, a leczenie nie może zostać odłożone do czasu powrotu do kraju,  ubezpieczenie W Podróży gwarantuje ci zwrot kosztów leczenia.

Gdy choroba wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, a sytuacja zmusza do opłacenia z własnej kieszeni badań lub hospitalizacji, telefoniczne Centrum Alarmowe Aviva udzieli informacji, jak należy postępować dalej.

Wyprawa z dzieckiem – warto spróbować

Przed wyruszeniem w pierwszą podróż czasami młodym rodzicom towarzyszą obawy – czy nie narazimy naszego maluszka na duży stres? Czy uda nam się wszystko właściwie zorganizować?

Jeśli lekarz pediatra nie widzi przeciwwskazań, naprawdę warto zastąpić obawy rzetelnymi przygotowaniami, skompletować niezbędny bagaż niemowlęcia, zadbać o aktualną polisę W Podróży… i jechać! Wspólny wyjazd to niezapomniane rodzinne przeżycie i dobra okazja do poznania temperamentu podróżniczego naszej pociechy.

Cytat:

Gdy zamierzamy udać się w dłuższą drogę, a dziecko jeszcze nigdy wcześniej nie towarzyszyło nam na takiej trasie, dobrze jest wcześniej zrobić próbę.

Instagram
Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki