Czekanie na święta Bożego Narodzenia może być przyjemniejsze i pełniejsze pozytywnych doświadczeń niż te trzy krótkie dni obżarstwa. Adwent z małym dzieckiem jest szczególnie wyjątkowy – sprawdź jak go najlepiej wykorzystać!
Adwent to okres oczekiwania na święta, który trwa od czwartej niedzieli poprzedzającej Wigilię do magicznego wieczoru 24 grudnia. Te cztery zimne i ciemne tygodnie normalnie byłyby szalenie przygnębiające, ale właśnie perspektywa Gwiazdki czyni je niezwykle rodzinnymi i przytulnymi. Ciekawe aktywności, w które możesz zaangażować malucha już od końca listopada, nie tylko pozwolą miło spędzić czas, ale mogą pociechę wiele nauczyć.
Dlaczego warto celebrować adwent?
Bez różnicy czy i w jakim stopniu religijną rodziną jesteście – święta celebrowane są już powszechnie, a i poprzedzający je adwent zyskał uniwersalnego (i komercyjnego) charakteru. Dla mądrego rodzica jest to okazja na pogłębienie więzi z dziećmi, a jednocześnie przekazanie im wielu ważnych wartości.
Czego może nauczyć dziecko adwent?
- czekania – to jedna z najtrudniejszych czynności życiowych, która wymaga głębokich pokładów cierpliwości. Odliczajcie wspólnie dzień za dniem, ucząc się cyferek i rozkoszując się każdą chwilą. Bo po drodze do Wigilii są przecież Mikołajki, dzień pieczenia pierniczków, dzień zdobienia domu, itd.
- tradycji – każda rodzina ma nieco inne korzenie i zwyczaje; warto sięgnąć nawet do tych zapomnianych tradycji i opowiedzieć maluchowi o różnych świętach. Tych dawnych, tych ubogich, tych zagranicznych. Na rynku jest wiele książek dla dzieci, które poruszają ten temat.
- empatii – temat Gwiazdki jest bardzo blisko związany z ideą dzielenia się z innymi, szczodrości i współczucia dla ludzi oraz zwierząt. Robiąc wspólnie paczkę dla biednych dzieci czy wysypując codziennie pokarm dla ptaków, budzimy w pociesze empatię i troskliwość.
- kreatywności – ważną częścią celebracji Bożego Narodzenia są dekoracje, prezenty i tradycyjne potrawy. W każdej z tych kategorii znajdziesz ogromne pole do rozwoju wyobraźni i możliwość wspólnej pracy. Pomaga ona małej motoryce, uczy skupienia i pozwala wyrazić się w sposób twórczy. Już roczne dzieci możesz zaangażować do prostych czynności adwentowych!
Poniżej znajdziesz praktyczne pomysły na aktywne przeżywanie adwentu z małymi dziećmi w domu. Daj się zainspirować, ale nie wahaj się wymyślać także swoich własnych koncepcji. W końcu nikt tak dobrze nie zna Twojego dziecka i jego potrzeb jak Ty!
10 pomysłów jak spędzać adwent z małym dzieckiem
- Czytajcie. W dziecięcej literaturze znaleźć można dziesiątki pozycji, w których pojawiają się święta Bożego Narodzenia. Absolutną klasyką, niezastąpioną w budowaniu gwiazdkowej atmosfery są książki Astrid Lindgren: „Dzieci z Bullerbyn” oraz „Lotta. Trzy opowiadania”. Poza tym dla najmłodszych godne polecenia pozycje to także „Yeti” Evy Susso, „O zimie” autorstwa Görel Kristiny Näslund, „Goście na Boże Narodzenie” Svena Nordqvista, „Jan i Wito. Zapach świąt” Wioli Wołoszyn, „Święta Pana Misia” Karen Wilson czy „Czas na choinkę” Patricii Toht w atrakcyjnej wersji „pop-up”.
- Pieczcie. Małe dzieci uwielbiają kuchenne zajęcia. Nie szkodzi, że narobią więcej bałaganu niż pomogą – lepszej zabawy nie możesz im zapewnić. Idealne wspólne zajęcia to lepienie słodkich kulek z czekoladowej masy typu „raw”, dekorowanie pierniczków czy wycinanie foremkami ciasteczek z kruchego ciasta.
- Szukajcie światełek. Już na początku adwentu ludzie dekorują dziś swoje domy – z roku na rok świetlnych ozdób przybywa. Wykorzystaj wczesne zapadanie zmroku, aby wyruszyć z maluszkiem na poszukiwanie najpiękniejszych iluminacji w sąsiedztwie. Trochę świeżego, zimnego powietrza dobrze Wam zrobi!
- Przygotujcie szopkę. Jedną z najbardziej tradycyjnych domowych dekoracji świątecznych są szopki. Dzieci kochają je szczególnie ze względu na obecność figurek ze zwierzętami. Wspólnymi siłami lub korzystając z gotowych zestawów, możecie złożyć stajenkę dla Jezusa i zaplanować scenerię wokół.
- Uczcie się kolęd. Już roczne dzieci doskonale reagują na powtarzalne melodie i potrafią nawet pamiętać w uproszczonej wersji niektóre słowa tekstu. Wybierz prostą kolędę typu „Pada śnieg” czy „Dzisiaj w Betlejem” i grajcie, śpiewajcie od początku grudnia.
- Przygotujcie wspólnie prezent dla dziadków. Dla każdej babci i dziadka dzieło wnuka jest największym trofeum. Zaangażuj maluszka w tworzenie pamiątki, które nosić będzie wyraźne znamiona kreatywności malucha. Możesz na przykład pozwolić mu farbami do malowania palcami ozdobić wyciętą z kartonu choinkę.
- Przygotujcie świąteczny stroik. Nie potrzebujecie do tego wcale ostrych narzędzi i gorącego kleju. Wystarczy ładny półmisek, w którym zaaranżujecie – gałązki świerku, szyszki, laskę cynamonu, gwiazdki anyżu, wysuszone skórki pomarańczowe, itd. Podczas pracy dawaj dziecku powąchać każdy element – to doskonała stymulacja zmysłów.
- Zróbcie Wigilię dla dzikich zwierząt. Marchewki, gotowane ziemniaki, kasztany i jabłka to ulubione przysmaki leśnych zwierząt. Możecie w ramach spaceru zanieść je wspólnie do lasu i zostawić pod karmnikiem lub zawiesić na nitkach na drzewie.
- Ozdóbcie choinkę. To niby oczywistość, ale rodzinne drzewko nie zawsze nadaje się dla maluchów – drogie dekoracje, kruche bombki i ochota na piękną choinkę sprawiają, że wolimy często zdobić sami. Warto wówczas zainwestować w drugą, małą choineczkę, np. sztuczną, i pozwolić maluchowi na odrobinę kreatywności. Wstążki, kulki z waty, paski bibuły oraz papierowe i drewniane ozdoby wystarczą, aby stworzyć magiczne świąteczne drzewko.
- Kolędujcie razem – o ile sytuacja epidemiologiczna na to pozwala, obejdźcie razem zaprzyjaźnione domy i zostawcie małe podarki. Mogą to być własnoręcznie ozdobione pierniczki czy samodzielnie zrobione kartki z życzeniami – te ostatnie możecie zawsze wrócić po prostu do skrzynki!
Tagi:
adwent,
Boże Narodzenie,
gry i zabawy,
nauka i rozwój,
święta
Dodaj komentarz