Niestety, atopowe zapalenie skóry, będące najpowszechniejszą formą egzemy, jest schorzeniem chronicznym i nawracającym, które według różnych źródeł dotyka nawet 15-20% dzieci oraz 1-3% dorosłych. W krajach rozwiniętych zachorowalność jest niestety coraz wyższa. Dobra wiadomość jest taka, że z czasem można z niego „wyrosnąć”.
Diagnozę AZS stawia się najczęściej między 3 a 6 miesiącem życia dziecka, kiedy też dochodzi do nasilenia objawów. Typowa postać zmian na skórze obejmuje czerwone, łuszczące się, opuchnięte placki, które powodują wyraźny świąd – niemowlę może być rozdrażnione, niespokojne, próbować się drapać lub „wiercić”. Owe ocieranie i drapanie prowadzi zwykle do pojawienia się pęcherzy, sączenia, strupów oraz zmian infekcyjnych. Po kilku tygodniach bez leczenia skóra może wręcz przybrać ciemniejszą barwę i bardzo szorstką strukturę. Czasami obserwuje się również pociemnienie skóry na powiekach oraz pojawianie się wyraźnych czerwonych grudek.
U niemowląt ten typ egzemy pojawia się najczęściej na twarzy, czaszce, rączkach i nóżkach, zwłaszcza w fałdach skórnych. U starszych dzieci dotknięte bywają czasem jedynie tylne części kolan i wewnętrzne strony łokci, choć w drastycznych przypadkach atopowe zapalenie skóry może objąć całe ciało!
Jak dotąd nie określono dokładnie i jednoznacznie przyczyn rozwoju atopowego zapalenia skóry. Wydaje się, że maja do niego szczególną skłonność niemowlęta o wrażliwej skórze, ale za główne czynniki ryzyka uważa się również:
Nie znamy niestety leku, który w cudowny sposób wyleczyłby AZS. Tym niemniej, odpowiednia pielęgnacja ciała i przestrzeganie zaleceń lekarskich są w stanie znacząco złagodzić przebieg choroby. Wbrew pozorom rozpoznanie alergii u dziecka i próby jej leczenia zazwyczaj nie mają wpływu na przebieg egzemy. Znacznie istotniejsze dla redukcji dolegliwości są natomiast:
Czasami dochodzi do zakażenia uszkodzonego, wiecznie drapanego naskórka przez bakterie, i wówczas podaje się dziecku również antybiotyki, najczęściej miejscowe. Zwalczanie tych wtórnych infekcji jest bardzo ważne z punktu widzenia zdrowia ogólnego! Poza tym w poważniejszych wypadkach sugeruje się również terapię światłem, doustne przyjmowanie leków immunomodulujących a także terapię biologiczną polegającą na wykonywaniu regularnych zastrzyków.
Jeśli udało się nam zidentyfikować bodźce sprawiające, że stan skóry dziecka ulega zaostrzeniu, należy zrobić wszystko, aby je wyeliminować z bezpośredniego otoczenia. Może to oznaczać rezygnację z domowego zwierzaka, wypychanych maskotek gromadzących w sobie roztocza, zmianę detergentów używanych do prania ubranek i pościeli, zmianę odzieży na lekką, luźną i bawełnianą. Poza tym, zaleca się utrzymywanie w domu umiarkowanej temperatury, która nie stwarza ryzyka przegrzewania się, unikanie koców, ręczników i ubrań o szorstkiej konsystencji i dbanie o stosunkowo niski poziom wilgotności we wnętrzach. W czasie upałów należy za to chronić niemowlę przed ekspozycją na wysokie temperatury i silne promieniowanie słoneczne.
Bibliografia:
https://www.cincinnatichildrens.org/health/e/eczema
https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=atopic-dermatitis-in-children-90-P01675
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4254569/
https://nationaleczema.org/eczema/children/atopic-dermatitis/
Tagi: atopowe zapalenie skóry, AZS
Dodaj komentarz