Strona główna » Ciąża i poród » Poród » Co musisz wiedzieć o porodzie » Bezpłatny poród finansowany przez NFZ, a ból porodowy

Bezpłatny poród finansowany przez NFZ, a ból porodowy

Projekt Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca 2012 roku w sprawie standardu postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego jasno stwierdza, iż poród związany jest z odczuwaniem przez kobietę rodzącą bólu.

Ponadto ból jest zjawiskiem fizjologicznym o złożonym mechanizmie, a każda z rodzących kobiet reaguje na ten stan w sposób odmienny, nie tylko w sferze somatycznej ale i psychoemocjonalnej. Prawidłowe prowadzenie porodu wiąże się z koniecznością zapewnienia kobietom rodzącym działań mających na celu łagodzenie tego bólu, adekwatnych do ich potrzeb i sytuacji klinicznej. Potrzeba łagodzenia bólu porodowego i związanego z nim stresu dotychczas nie były w pełni doceniane, zaś działania pracowników medycznych skoncentrowane były przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa kobiecie rodzącej i noworodkowi. W ostatnich miesiącach zaobserwowano radykalny wzrost oczekiwań kobiet w zakresie poprawy komfortu porodu, do czego przyczyniły się niewątpliwie liczne publikacje dotyczące znieczulenia zewnątrzoponowego porodu. Oczekiwania te przełożyły się na spontaniczne działania w tym zakresie podmiotów leczniczych, w większości o charakterze komercyjnym, pozostawiającym także w sprzeczności z obowiązującym prawem.

Wiedziałaś, że…

  • łagodzenie bólu porodowego stanowi jeden z elementów świadczenia zdrowotnego, scharakteryzowanego procedurą medyczną jako poród samoistny
  • łagodzenie bólu porodowego obejmuje wszystkie metody, których skuteczność została udowodniona naukowo,
  • kobieta rodząca przyjmowana do szpitala w celu odbycia porodu otrzymuje wyczerpującą informację o dostępnych w podmiocie leczniczym (szpital) metodach łagodzenia bólu porodowego. Osoby sprawujące opiekę nad kobietą rodzącą uzgadniają z nią sposób postępowania mającego na celu łagodzenie bólu porodowego, z uwzględnieniem sytuacji klinicznej oraz gradacji metod dostępnych i stosowanych w szpitalu oraz zapewni ją kobiecie rodzącej wsparcie w ich zastosowaniu.

Warto zatem wiedzieć jakie są metody łagodzenia bólu porodowego. Dzielimy je na niefarmakologiczne i na farmakologiczne. Warto również wiedzieć, że projektowana regulacja nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa, ani dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Nie wpłynie też na koszty świadczeń finansowanych przez NFZ, bowiem aktualnie znieczulenie porodu – w tym znieczulenie zewnątrzoponowe, jest finansowane ze środków NFZ w ramach grupy N01. Zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, poród jest świadczeniem gwarantowanym. W związku z tym bezpłatne są wszystkie procedury medyczne związane z udzieleniem tego świadczenia.

Instagram
Tagi: , , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Imiona