Strona główna » Ciąża i poród » Poród » Co musisz wiedzieć o porodzie » Cesarskie cięcie – wszystko, co trzeba wiedzieć o zabiegu i jego kosztach

Cesarskie cięcie – wszystko, co trzeba wiedzieć o zabiegu i jego kosztach

cesarskie cięcie

W ostatnich latach w Polsce liczba cesarskich cięć znacznie wzrosła: z 18 do 37 procent. Coraz częściej pacjentki umawiają się ze swoimi lekarzami na ten zabieg, nawet jeśli nie jest to konieczne ze względów medycznych. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, cesarskie cięcia powinny stanowić nie więcej niż 15 procent porodów. Lekarze przekonują, że jeśli tylko jest taka możliwość, najlepiej rodzić drogami natury. Dzięki temu dziecko może łatwiej zaadaptować się do warunków panujących poza łożyskiem matki. Jednak czasem ze względu na różne schorzenia matki lub nieprawidłowości płodu, zalecane jest przeprowadzenie porodu zabiegowego, czyli cesarskiego cięcia. Wyjaśniamy, na czym polega ten zabieg, kiedy jest wskazany i z jakimi kosztami się wiąże.

Na czym polega cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie to dość poważny zabieg ginekologiczny, który w ostatnich latach stał się coraz bardziej rutynowy i bezpieczny ze względu na nowoczesne rozwiązania chirurgiczne i anestezjologiczne. Jest to poród operacyjny, ponieważ maluszek przychodzi na świat w wyniku chirurgicznego nacięcia powłok brzusznych i macicy. W niektórych przypadkach cesarskie cięcie jest wskazanym sposobem opuszczenia przez dziecko macicy mamy.

Jak wygląda zabieg?

Podczas całej operacji nad kobietą czuwa anestezjolog, który decyduje o rodzaju znieczulenia, kontroluje przebieg zabiegu i dba o to, by absolutnie nic nie bolało. Jeżeli zabieg jest planowany, zwykle anestezjolog podejmie decyzję o znieczuleniu przewodowym. Polega ono na wkłuciu igły pomiędzy 3. i 4. krąg lędźwiowy kręgosłupa. Przez igłę podawane są pacjentce substancje, które znieczulają ciało od pasa w dół. Zwykle już po kilku minutach od podania znieczulenia można rozpoczynać zabieg, który trwa około pół godziny.

Jeśli przeprowadzenie cesarskiego cięcia jest nagłe, podaje się pacjentce znieczulenie ogólne, czyli narkozę, ponieważ nie ma wystarczającej ilości czasu, by przygotować kobietę do znieczulenia przewodowego opisanego powyżej.

Na sali operacyjnej kobieta jest pod opieką lekarzy, jednak nie może jej tam towarzyszyć partner, ponieważ bycie obecnym przy operacji może być dla każdego postronnego obserwatora zbyt mocnym przeżyciem.

Kiedy cesarskie cięcie jest potrzebne?

O ile ogólnie lekarze zalecają poród drogami rodnymi kobiety, występują przypadki, gdy poród operacyjny jest konieczny. Niektóre z tych przypadków łatwo można stwierdzić jeszcze przed terminem porodu i odpowiednio wcześniej zaplanować zabieg. Czasem jednak konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia występuje dopiero w trakcie naturalnego porodu. Jakie sytuacje i powikłania sprawiają, że cesarskie cięcie jest potrzebne? Poniżej podajemy niektóre z nich:

  • Nieprawidłowe ułożenie dziecka w czasie porodu. Maluszek może być ułożony poprzecznie lub ułożyć się pośladkami do przodu. Wówczas poród jest zbyt obciążający zarówno dla mamy jak i dziecka.
  • Nieprawidłowe ułożenie łożyska. Łożysko przodujące oznacza, że łożysko ułożyło się tuż przy ujściu szyjki macicy, blokując dziecku drogę do dróg rodnych mamy. Wówczas maluch musi wydostać się na świat metodą operacyjną.
  • Ciąża mnoga. Jeżeli ułożenie obojga dzieci jest główkowe, możliwy jest poród naturalny. Jednak może się zdarzyć, że po urodzeniu pierwszego malucha, drugi ułoży się nieprawidłowo i będzie trzeba wykonać zabieg cesarskiego cięcia.
  • Zbyt mała miednica mamy. Jeżeli rozmiar dziecka jest zbyt duży w stosunku do miednicy mamy, jedyną opcją jest przeprowadzenie zabiegu.
  • Problemy sercowe mamy. Jeśli mama ma nieprawidłowe ciśnienie krwi lub inne choroby serca, naturalny poród może okazać się dla niej zbyt dużym obciążeniem.
  • Zakażenie mamy wirusem HIV lub opryszczką narządów płciowych. W takiej sytuacji poród operacyjny zapobiega ryzyku przeniesienia wirusa z matki na dziecko.

Co jeżeli kobieta chce rodzić operacyjnie bez medycznych przeciwwskazań?

Teoretycznie zabiegi cesarskiego cięcia powinny być przeprowadzane tylko i wyłącznie ze względów medycznych, takich jak te wskazane powyżej. Może się jednak zdarzyć, że kobieta ma za sobą na przykład niezwykle traumatyczne doświadczenie związane z poprzednim porodem lub panicznie boi się porodu naturalnego. Wówczas lekarze mogą się zgodzić na przeprowadzenie zabiegu. Łatwiej uzyskać taką zgodę w prywatnej klinice, jednak wówczas trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej kilku tysięcy złotych.

Jak wygląda koszt cesarskiego cięcia?

Zgodnie z polskim prawem każda kobieta ma zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną podczas ciąży, porodu i 6 tygodni połogu, czyli okresu po porodzie. NFZ w tym czasie pokrywa koszty leczenia kobiet, nawet tych, które nie są ubezpieczone. Jest tak oczywiście pod warunkiem, że poród odbywa się w szpitalu publicznym, który ma podpisany kontrakt z NFZ.

W szpitalu publicznym o wykonaniu cesarskiego cięcia decyduje wyłącznie lekarz odbierający poród. Wówczas cesarskie cięcie to zabieg bezpłatny. Warto pamiętać o tym, że NFZ nie refunduje cesarskiego cięcia kobietom, w przypadku których nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego. Wówczas za przeprowadzenie zabiegu w szpitalu na tzw. „życzenie” trzeba zapłacić około 3 tysięcy złotych. W prywatnej klinice położniczej koszt ten może wzrosnąć nawet dwu lub trzykrotnie.

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Imiona